Jedynie prawda jest ciekawa


Radykalny Automajdan

14.02.2014

Ruch kierowców wspierających antyrządowe protesty na Ukrainie, zwany Automajdanem, staje się bardziej radykalny, odkąd jego lider Dmytro Bułatow został porwany i poddany torturom. Część aktywistów się przestraszyła. Pozostali uznali, że nie mają nic do stracenia.

Jest późny wieczór. W kijowskim sztabie Automajdanu, w jednym z zajętych przez antyrządowych demonstrantów budynków, jest pusto. Tylko Tetiana Czornowoł jak zwykle nie odchodzi od komputera. Na twarzy znanej dziennikarki śledczej nie ma już śladu po skatowaniu przez nieznanych sprawców.
Napastnikom podpadła pisząc na temat majątków polityków i wysokich urzędników państwowych. Nie przestała być dociekliwa. Na swoim laptopie przegląda zdjęcia willi należącej do ukraińskiego ministra finansów Jurija Kołobowa.

Ołeh codziennie słyszy od 12-letniej córki: - Tato, nie jedź. Ale musi jechać. - Muszę, bo po prostu chcę żyć - tłumaczy. Jest aktywistą Automajdanu. Na co dzień prowadzi niewielki biznes. Teraz jednak działalność firmy jest zawieszona. - Cały czas i energię poświęcam na Automajdan. W tej chwili nic nie może być ważniejsze - tłumaczy.

Sergiej Pojarkow jest jednym z liderów Automajdanu. Dwaj pozostali liderzy - Sergiej Koba i Dmytro Bułatow - znajdują się poza Ukrainą. Pierwszy uciekł do Niemiec w obawie przed represjami ze strony ukraińskich władz. Bułatow, który został porwany i poddany torturom, przebywa na Litwie.

Sobota. Na placu Europejskim niedaleko Majdanu Niepodległości zebrało się zaledwie ok. trzydziestu osób. Przy zaparkowanych samochodach czekają na pojawienie się Pojarkowa.

- Po tym, co się stało z Bułatowem część naszych aktywistów się przestraszyła. Wiedzą, że łatwo mogą być rozpoznani. Nie nosimy kominiarek, można nas rozpoznać po rejestracji samochodu – tłumaczy 40-letni Anton, który już nie bierze udziału w akcjach. Ma połamane żebra i zniszczony samochód, gdyż podczas jednej z akcji wjechali w niego milicjanci.

Niedziela. Kolumna złożona z kilkunastu samochodów wyrusza do podkijowskiej miejscowości. Nikt, z wyjątkiem kilku wtajemniczonych osób, nie wie, jaki jest cel akcji. Wiadomo, że jadą pod dom jednego z ważnych polityków. Trwają spekulacje, że celem jest znienawidzony przez  demonstrantów szef MSW Witalij Zacharczenko.

W Kijowe ludzie lubią żartować, że z antyrządowych protestów najbardziej cieszą się funkcjonariusze milicji drogowej. Jeszcze kilka miesięcy temu należeli do najbardziej znienawidzonych w stolicy. Od dwóch miesięcy ich miejsce zajmują milicjanci ze specjalnego oddziału Berkut, którzy pacyfikowali manifestacje.

W niedzielne popołudnie można było odnieść wrażenie, że wszyscy funkcjonariusze drogówki zostali oddelegowani do jednego zadania - nękania Automajdanu.

Pierwszy patrol zatrzymuje kolumnę zaraz po jej wyjeździe na jedną z głównych dróg. Funkcjonariusze nie są w stanie podać konkretnego przepisu, który był podstawą zatrzymania. Aktywiści próbują się dowiedzieć, dlaczego nie mogą jechać dalej.

Po kwadransie kolumna znowu jedzie, ale po 500 metrach sytuacja się powtarza. Wśród aktywistów jest znana piosenkarka, ikona opozycji Rusłana. Próbuje mediować. Milicjant wyjaśnia, że jeden z samochodów ma nieczytelną tablicę rejestracyjną. Jest tylko lekko zabrudzona.

Po półgodzinnej dyskusji samochody ruszają dalej, jednak po kilkuset metrach znowu muszą się zatrzymać. Patrol milicji składa się tym razem z 19 funkcjonariuszy w pięciu radiowozach. Kilku milicjantów filmuje demonstrantów małymi kamerami lub telefonami. Na poboczu spaceruje dwóch mężczyzn w cywilu, którzy sprawiają wrażenie dowodzących akcją milicji. Cały czas konsultują się z kimś przez telefon. Kłótnia między aktywistami a milicją trwa ponad godzinę. W końcu ruszają, ale nie są w stanie przejechać nawet kilometra.

Aktywiści porozumiewają się między sobą za pomocą specjalnej aplikacji na telefony komórkowe. Wadą aplikacji jest to, że do używanego przez grupę kanału może się podłączyć ktoś z zewnątrz. Podczas jednej z akcji nieznana osoba podszywająca się pod członka Automajdanu zwabiła kolumnę do Czerkas, gdzie zaatakował ją oddział milicji Berkut. Pobitych zostało wtedy 18 aktywistów.

Po kilku godzinach nękania przez milicję robi się ciemno. W głośniku słychać głos, którego
członkowie Automajdanu nie potrafią zidentyfikować. - Kontynuowanie akcji nie ma sensu. Podobno czeka na nas autobus z Berkutem. Zawracajmy - przekonuje nieznajomy. Szosą wzdłuż stojącej na poboczu kolumny przejeżdża autobus. Nie widać, kto siedzi w środku. Szyby są szczelnie zasłonięte.

Aktywiści naradzają się. - Robi się ryzykownie. Łatwo mogą nas napaść - mówi jeden z nich. Tetiana Czornowoł jest spokojna. - Berkut na nas pewnie czeka, ale tam gdzie mieszka Zacharczenko. My jedziemy do ministra finansów - uśmiecha się. Zapada decyzja o kontynuowaniu akcji.

Kolumna dojeżdża na przedmieścia Kijowa i skręca w boczną drogę wzdłuż lasu. Za wysokimi parkanami widać luksusowe wille. W tej części ukraińskiej stolicy za dom trzeba zapłacić ok. miliona dolarów.

W willi ministra finansów spuszczone żaluzje. Światło pali się tylko w mniejszym budynku, który prawdopodobnie zajmuje ochrona. Między budynkami jest boisko do koszykówki.

Automajdanowcy wysiadają z samochodów. Jedna z działaczek, Katerina, staje przez bramą posesji z dwoma wiadrami. Z jednego do drugiego przesypuje czekoladowe monety, które przez dziurawe dno spadają na ziemię. Na wiadrze jest napis: "budżet Ukrainy". Cała akcja trwa kilkanaście minut. Kolumna zawraca w stronę Kijowa. Na drodze patrole drogówki, jednak milicjanci nie zatrzymują kolumny, która dociera późnym wieczorem na plac Europejski. Członkowie Automajdanu wchodzą do sztabu i przegrywają zrobione podczas akcji zdjęcia i filmy.

W sztabie brakuje Ołeha. Nawet nie wysiadł z samochodu. Pojechał prosto do domu zobaczyć rodzinę.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Z Kijowa Grzegorz Łakomski/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 2. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 3. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 4. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 5. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 6. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 7. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 8. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook