Jedynie prawda jest ciekawa


Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

23.03.2018
putin23032018
Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

Władimir Putin podziękował w piątek Rosjanom za poparcie w wyborach prezydenckich 18 marca. W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami.

Ocenił, że kraj potrzebuje teraz "prawdziwego przełomu". Zastrzegł, że byłoby "absolutnie nieodpowiedzialne" obiecywanie, że wszystkie problemy, jakie sygnalizowali obywatele, zostaną natychmiast rozwiązane i "wszystko naraz się zmieni".

Zwrócił się także do tych Rosjan, którzy oddali głos nie na niego, a na innych kandydatów. Zapewnił, że odnosi się z szacunkiem do ich stanowiska i dokonanego przez nich wyboru. "Preferencje polityczne nie powinny nas dzielić. Jesteśmy patriotami naszego kraju" - oświadczył.

 Centralna Komisja Wyborcza podała w piątek ostateczne wyniki wyborów. Według nich 18 marca na Putina zagłosowało 76,69 proc. wyborców, czyli ponad 56,4 mln Rosjan.

Moskiewscy komentatorzy oceniają, że ów rekordowy wynik bynajmniej nie oznacza łatwej kolejnej kadencji, bowiem utrzymają się podczas niej dotychczasowe problemy Rosji - wewnętrzne i w polityce zagranicznej.

Dziennik "RBK" opublikował w czwartek szacunki ekonomistów banku Rosbank, należącego do grupy Societe Generale, którzy przeanalizowali orędzie Putina do parlamentu wygłoszone 1 marca. Choć największą uwagę w Rosji i za granicą przyciągnęła wtedy deklaracja Putina dotycząca możliwości nowego rosyjskiego

uzbrojenia, to gospodarz Kremla zarysował w nim także cele polityki socjalnej i gospodarczej.

Jak piszą ekonomiści w raporcie "Rosja po wyborach", wydatki na cele, o których mowa była w orędziu, musiałyby sięgnąć w latach 2018-2024 równowartości blisko 358 mld USD. Na rozwój infrastruktury socjalnej i transportowej należałoby przeznaczyć równowartość 146 mld USD, na podwyższenie jakości ochrony zdrowia - 90,8 mld USD. Dalsze 62 mld USD potrzebne byłyby na inwestycje w edukację, a zbliżona kwota - równowartość ponad 59 mld USD - na poprawę sytuacji demograficznej - wynika z danych Rosbanku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) 

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook