Jedynie prawda jest ciekawa


Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

23.03.2018
putin23032018
Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

Władimir Putin podziękował w piątek Rosjanom za poparcie w wyborach prezydenckich 18 marca. W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami.

Ocenił, że kraj potrzebuje teraz "prawdziwego przełomu". Zastrzegł, że byłoby "absolutnie nieodpowiedzialne" obiecywanie, że wszystkie problemy, jakie sygnalizowali obywatele, zostaną natychmiast rozwiązane i "wszystko naraz się zmieni".

Zwrócił się także do tych Rosjan, którzy oddali głos nie na niego, a na innych kandydatów. Zapewnił, że odnosi się z szacunkiem do ich stanowiska i dokonanego przez nich wyboru. "Preferencje polityczne nie powinny nas dzielić. Jesteśmy patriotami naszego kraju" - oświadczył.

 Centralna Komisja Wyborcza podała w piątek ostateczne wyniki wyborów. Według nich 18 marca na Putina zagłosowało 76,69 proc. wyborców, czyli ponad 56,4 mln Rosjan.

Moskiewscy komentatorzy oceniają, że ów rekordowy wynik bynajmniej nie oznacza łatwej kolejnej kadencji, bowiem utrzymają się podczas niej dotychczasowe problemy Rosji - wewnętrzne i w polityce zagranicznej.

Dziennik "RBK" opublikował w czwartek szacunki ekonomistów banku Rosbank, należącego do grupy Societe Generale, którzy przeanalizowali orędzie Putina do parlamentu wygłoszone 1 marca. Choć największą uwagę w Rosji i za granicą przyciągnęła wtedy deklaracja Putina dotycząca możliwości nowego rosyjskiego

uzbrojenia, to gospodarz Kremla zarysował w nim także cele polityki socjalnej i gospodarczej.

Jak piszą ekonomiści w raporcie "Rosja po wyborach", wydatki na cele, o których mowa była w orędziu, musiałyby sięgnąć w latach 2018-2024 równowartości blisko 358 mld USD. Na rozwój infrastruktury socjalnej i transportowej należałoby przeznaczyć równowartość 146 mld USD, na podwyższenie jakości ochrony zdrowia - 90,8 mld USD. Dalsze 62 mld USD potrzebne byłyby na inwestycje w edukację, a zbliżona kwota - równowartość ponad 59 mld USD - na poprawę sytuacji demograficznej - wynika z danych Rosbanku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) 

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 8. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook