Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: biskup nie jest urzędnikiem, ale pasterzem

04.05.2018
Papiez04052018
Papież: biskup nie jest urzędnikiem, ale pasterzem

Papież Franciszek powiedział w piątek, że biskup nie jest urzędnikiem, ale pasterzem, strażnikiem stada. Podczas mszy w domu świętej Marty w Watykanie papież skrytykował biskupów "z walizką" albo z "z gitarą" w ręku, którzy zawsze są w podróży i zajęci.

W homilii, przytoczonej przez watykański portal informacyjny Vatican News, Franciszek mówił: "Ile razy słyszeliśmy: "ten biskup jest dobry, ale nie troszczy się zbytnio o nas, jest zawsze zaaferowany" albo "ten biskup wplątuje się w interesy" czy "ten biskup zajmuje się sprawami, które nie należą do jego posługi".

Papież następnie podał przykład "biskupa zawsze z walizką w ręku, zawsze w podróży" albo "z gitarą". - Lud Boży wie, kiedy pasterz jest pasterzem, kiedy jest blisko, gdy potrafi czuwać i poświęca życie - wyjaśnił Franciszek.

Przypomniał, że zadaniem biskupa jest "pilnować" i "czuwać". - Potrafi patrzeć, by bronić stada przed wilkami - dodał.

Papież zauważył: "Jezus wyraźnie odróżnia prawdziwego pasterza od urzędnika, tego, którego trzeba opłacać i kogo nie interesuje to, czy przyjdzie wilk i zje jedną owcę".

Dobry pasterz, jak wskazał Franciszek, to ten, który jest zaangażowany w życie stada, "broni nie tylko wszystkich owiec, ale każdej po kolei". - A jeśli któraś z nich odejdzie albo się zgubi, idzie jej szukać i przyprowadza - powiedział Franciszek. 

PAP
Fot: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI


Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook