Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa "Białego Legionu" umorzona przez Komitet Śledczy Białorusi

30.11.2017
1270skebl
Sprawa "Białego Legionu" umorzona przez Komitet Śledczy Białorusi

Osoby podejrzane w tzw. sprawie Białego Legionu prowadziły działania o znamionach tworzenia nielegalnej organizacji zbrojnej, ale nie zamierzały obalać władzy ani naruszać integralności terytorialnej państwa - ocenił Komitet Śledczy Białorusi.

"Działania oskarżonych nie miały na celu zmiany przy użyciu siły ustroju konstytucyjnego i (lub) integralności terytorialnej państwa, a także popełnienia jakichkolwiek innych nielegalnych działań" - wyjaśnia Komitet Śledczy Białorusi (KŚ) w opublikowanym w czwartek na stronie internetowej komentarzu do decyzji o umorzeniu sprawy tzw. Białego Legionu, w ramach której postawiono zarzuty ponad 30 opozycjonistom i aktywistom. 

Jednocześnie KŚ stwierdza, że działania osób, którym zarzucano tworzenie nielegalnej organizacji zbrojnej "formalnie nosiły znamiona" tworzenia takiej organizacji. 

"Działania oskarżonych nie stanowią zagrożenia społecznego, właściwego dla przestępstwa, bo nie szkodziły istotnie interesom i relacjom społecznym chronionym przez prawo karne" - czytamy w komentarzu. Wyjaśnia on, że sprawę umorzono, ponieważ nie doszło do przestępstwa. 

Materiały sprawy zostały skierowane do prokuratury w celu analizy i oceny decyzji podjętej przez KŚ.

O umorzeniu śledztwa poinformował wcześniej w czwartek przewodniczący Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz.

Komentując w czwartek decyzję KŚ niezależne media określają sprawę Białego Legionu "fałszywką roku". W komentarzach zwracają uwagę m.in. na problemy i straty moralne, na które toczące się śledztwo naraziło podejrzanych i ich bliskich.

Zatrzymania aktywistów na Białorusi rozpoczęły się na fali protestów społecznych, przed planowanymi przez opozycję dużymi manifestacjami z okazji Dnia Wolności 25 marca. 

Cztery dni wcześniej prezydent Alaksandr Łukaszenka ogłosił, że w kraju udało się zapobiec zbrojnym prowokacjom planowanym przez finansowane z Zachodu "bojówki", które zajmują się między innymi szkoleniem wojskowym opozycyjnej "piątej kolumny". 

Szkolenia miały odbywać się na terenie Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Polsce. W tej sprawie podejrzanych było, według informacji przekazanej w kwietniu przez oficjalne media, 35 osób. 17 zarzucano udział w przygotowaniu masowych zamieszek, 20 - udział w tworzeniu nielegalnej organizacji zbrojnej. 

Wśród zatrzymanych byli między innymi członkowie nieistniejącej już organizacji Biały Legion, a także działającego oficjalnie klubu Patryjot z Bobrujska i działacze niezarejestrowanego na Białorusi Młodego Frontu.

Z czasem poinformowano o wycofaniu zarzutów dotyczących przygotowania masowych zamieszek. 16 czerwca Komitet Śledczy informował, że kontynuuje śledztwo w sprawie nielegalnej organizacji zbrojnej wszczęte przez KGB. Podejrzani zostali wypuszczeni z aresztu, ale nadal toczyło się wobec nich postępowanie.

Większość niezależnych komentatorów spodziewała się, że władze będą szukać sposobu, by "nie tracąc twarzy", wycofać się ze śledztwa, które wszczęto w marcu jako pretekst do stłumienia protestów opozycji. 

M.in. politolog Waler Karbalewicz mówił w czerwcu, że "sprawa patriotów" może zakończyć się według dwóch scenariuszy: albo w ogóle nie dojdzie do procesu, albo odbędzie się on, ale zapadną łagodne wyroki, by nie pojawili się nowi więźniowie polityczni. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

fot. sk.gov.by

Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 3. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 4. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 5. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 6. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 7. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 8. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook