Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa "Białego Legionu" umorzona przez Komitet Śledczy Białorusi

30.11.2017
1270skebl
Sprawa "Białego Legionu" umorzona przez Komitet Śledczy Białorusi

Osoby podejrzane w tzw. sprawie Białego Legionu prowadziły działania o znamionach tworzenia nielegalnej organizacji zbrojnej, ale nie zamierzały obalać władzy ani naruszać integralności terytorialnej państwa - ocenił Komitet Śledczy Białorusi.

"Działania oskarżonych nie miały na celu zmiany przy użyciu siły ustroju konstytucyjnego i (lub) integralności terytorialnej państwa, a także popełnienia jakichkolwiek innych nielegalnych działań" - wyjaśnia Komitet Śledczy Białorusi (KŚ) w opublikowanym w czwartek na stronie internetowej komentarzu do decyzji o umorzeniu sprawy tzw. Białego Legionu, w ramach której postawiono zarzuty ponad 30 opozycjonistom i aktywistom. 

Jednocześnie KŚ stwierdza, że działania osób, którym zarzucano tworzenie nielegalnej organizacji zbrojnej "formalnie nosiły znamiona" tworzenia takiej organizacji. 

"Działania oskarżonych nie stanowią zagrożenia społecznego, właściwego dla przestępstwa, bo nie szkodziły istotnie interesom i relacjom społecznym chronionym przez prawo karne" - czytamy w komentarzu. Wyjaśnia on, że sprawę umorzono, ponieważ nie doszło do przestępstwa. 

Materiały sprawy zostały skierowane do prokuratury w celu analizy i oceny decyzji podjętej przez KŚ.

O umorzeniu śledztwa poinformował wcześniej w czwartek przewodniczący Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz.

Komentując w czwartek decyzję KŚ niezależne media określają sprawę Białego Legionu "fałszywką roku". W komentarzach zwracają uwagę m.in. na problemy i straty moralne, na które toczące się śledztwo naraziło podejrzanych i ich bliskich.

Zatrzymania aktywistów na Białorusi rozpoczęły się na fali protestów społecznych, przed planowanymi przez opozycję dużymi manifestacjami z okazji Dnia Wolności 25 marca. 

Cztery dni wcześniej prezydent Alaksandr Łukaszenka ogłosił, że w kraju udało się zapobiec zbrojnym prowokacjom planowanym przez finansowane z Zachodu "bojówki", które zajmują się między innymi szkoleniem wojskowym opozycyjnej "piątej kolumny". 

Szkolenia miały odbywać się na terenie Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Polsce. W tej sprawie podejrzanych było, według informacji przekazanej w kwietniu przez oficjalne media, 35 osób. 17 zarzucano udział w przygotowaniu masowych zamieszek, 20 - udział w tworzeniu nielegalnej organizacji zbrojnej. 

Wśród zatrzymanych byli między innymi członkowie nieistniejącej już organizacji Biały Legion, a także działającego oficjalnie klubu Patryjot z Bobrujska i działacze niezarejestrowanego na Białorusi Młodego Frontu.

Z czasem poinformowano o wycofaniu zarzutów dotyczących przygotowania masowych zamieszek. 16 czerwca Komitet Śledczy informował, że kontynuuje śledztwo w sprawie nielegalnej organizacji zbrojnej wszczęte przez KGB. Podejrzani zostali wypuszczeni z aresztu, ale nadal toczyło się wobec nich postępowanie.

Większość niezależnych komentatorów spodziewała się, że władze będą szukać sposobu, by "nie tracąc twarzy", wycofać się ze śledztwa, które wszczęto w marcu jako pretekst do stłumienia protestów opozycji. 

M.in. politolog Waler Karbalewicz mówił w czerwcu, że "sprawa patriotów" może zakończyć się według dwóch scenariuszy: albo w ogóle nie dojdzie do procesu, albo odbędzie się on, ale zapadną łagodne wyroki, by nie pojawili się nowi więźniowie polityczni. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

fot. sk.gov.by

Warto poczytać

 1. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

 2. BialyDom 21.03.2018

  Interes Polski ważniejszy dla Trumpa od Niemiec! Sensacyjny projekt administracji USA

  Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje"

 3. trump20032018 20.03.2018

  Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

  Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

 4. maryland20032018 20.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

  W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

 5. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 6. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 7. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 8. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook