Jedynie prawda jest ciekawa

Ban Ki-moon: Korea Północna prowokuje

19.05.2013

Jako prowokacyjne uznał sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wczorajsze wystrzelenie pocisków krótkiego zasięgu przez Koreę Północną. Wyraził duże zaniepokojenie poczynaniami komunistycznej Północy i wezwał ten kraj do zaprzestania podobnych działań i wznowienia rozmów ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego.

To jest czas, aby obniżyć napięcie. ONZ jest chętny do pomocy - dodał Ban Ki-moon. W rozmowie z agencją RIA Novosti przyznał, że liczy w tej sprawie także na interwencję Rosji.

Przypomnijmy, że wczoraj Korea Płn. wystrzeliła ze swego wschodniego wybrzeża trzy kierowane pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego -

Według południowokoreańskiego resortu obrony dwa pociski zostały wystrzelone w sobotę rano, a trzeci po południu.

- W przypadku jakiejkolwiek prowokacji ministerstwo będzie kontynuowało monitorowanie sytuacji i pozostaje w stanie gotowości - podkreślił przedstawiciel ministerstwa.

Informacje o wystrzeleniu pocisków potwierdził przedstawiciel japońskiego rządu, zaprzeczając jednak doniesieniom jakoby rakiety wylądowały w japońskich wodach.

Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej. Ostatnio takie próby Pjongjang przeprowadził w marcu, również ze swego wschodniego wybrzeża.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonej w lutym br. trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej (wcześniej w 2006 r. i 2009 r.), na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r., ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.


Greg/PAP, onet.pl
[fot. PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook