Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Assange otrzymał azyl w Ekwadorze

16.08.2012

Ekwador przyznał azyl twórcy WikiLeaks. Przed ambasadą Ekwadoru w Londynie [na zdj.] zebrał się tłum zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników. Demonstracjom towarzyszą dziennikarze, a wszystko ochrania policja.

Tymczasem władze Wielkiej Brytanii zapowiedziały, że nie zezwolą założycielowi demaskatorskiego portalu Wikileaks Julianowi Assange'owi na opuszczenie budynku ambasady Ekwadoru w Londynie.

"Musimy bezwzględnie postawić sprawę jasno, że jeżeli otrzymamy prośbę o list żelazny dla pana Assange'a, gdy uzyska on azyl polityczny (od Ekwadoru), to zgodnie z naszymi zobowiązaniami prawnymi zostanie ona odrzucona" - napisano w poufnej nocie Foreign Office, o której ekwadorski rząd wiedział już w środę wieczorem.

Assange od 19 czerwca przebywa na terenie budynku ambasady Ekwadoru w Londynie. Schronił się tam,
by uniknąć deportacji do Szwecji, gdzie ciążą na nim zarzuty gwałtu i napaści seksualnej.

40-letni Australijczyk obawia się, że Szwecja wyda go Amerykanom, którzy z kolei oskarżą go o zdradę i szpiegostwo, za co w USA grozi kara śmierci. Portal Wikileaks opublikował m.in. tajne depesze Departamentu Stanu oraz inne tajne materiały odnoszące się do wojny w Iraku i Afganistanie.

Ekwador - obok Wenezueli i Boliwii - należy w Ameryce Południowej do grupy państw przeciwnych polityce USA.

TLa/PAP

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Julian Assange

,

wikileaks

,

azyl

,

Ekwador

,

ekstradycja

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook