Zakończenie 8. kolejki - Lechia Gdańsk wygrywa w dziesiątkę 2:1

12.09.2017
lechijka

We wczorajszym meczu LOTTO Ekstraklasy Piast Gliwice zmierzył się z gdańską Lechią. Od pierwszych minut biało-zieloni objęli prowadzenie - pierwsza bramka padła już w 11. minucie w wykonaniu Marco Paixao.

Od tego momentu goście nabrali pewności siebie. Paixao miał jeszcze jedną sytuację, w której znalazł się sam na sam z bramkarzem gospodarzy, ale Pietrowskiemu udało się wślizgiem wytrącić piłkę spod nóg napastnika.

Jednak przewaga gości skończyła się jeszcze przed przerwą, kiedy to pierwszego gola w tym sezonie zdobył Stojan Vranjes, strzelając prawą nogą bez przyjęcia po podaniu Konczkowskiego. Po tej bramce drużyna Piasta wykonała „kołyskę” na znak uznania dla akcji świeżo upieczonego ojca, któremu zaledwie dzień wcześniej urodził się syn.

Po wyrównującym golu sytuacja na boisku uległa zmianie. Strzelona bramka uskrzydliła gospodarzy, którzy starali się wyjść na prowadzenie. Była na to szansa jeszcze przed przerwą. Wprawdzie Żivic oddał strzał, ale piłka przeleciała nad bramką biało-zielonych, którzy od 40. minuty grali w osłabieniu, po tym jak Simeon Sławczew został ukarany drugą żółtą kartką. Mimo że wpadnięcie na zawodnika Piasta wynikało z poślizgnięcia się na murawie, sędzia był nieugięty i Bułgar musiał opuścić boisko.

Mimo gry w dziesiątkę, Lechia nie ograniczyła się do defensywy w drugiej połowie meczu. Wprawdzie w ataku częściej można było zobaczyć gospodarzy, ale drużyna gości wciąż dochodziła do sytuacji bramkowych. W dwóch z nich wykazał się debiutujący w Lechii Romario Balde, który pojawił się na boisku po przerwie. Jednak to trzecia akcja Romario pozostawiła Szmatułę bez szans. W 87. minucie regulaminowego czasu gry kapitalnym strzałem w okienko wykończył świetną kontrę Lechii i to goście, pomimo że grali w osłabieniu, wywieźli bardzo cenne 3 punkty z Gliwic. Do bramki ustalającej wynik meczu przyczynili się pośrednio zawodnicy Piasta – pod nogi Romario piłka wpadła po próbie przejęcia przez Pietrowskiego. Nie wykazał się również „Konczi”, który biernie przyglądał się, jak Balde strzela zwycięskiego gola, ustalającego wynik 2:1 dla Lechii Gdańsk.

Wygląda na to, że w ostatnim meczu 8. kolejki Lechii Gdańsk udało się wreszcie przerwać złą passę, która ciągnęła się w tym sezonie za biało-zielonymi. Nerwowo zrobiło się za to wśród kibiców gospodarzy, którzy wyrazili swoje niezadowolenie z gry zawodników. Po zakończonym meczu wezwali kilku piłkarzy Piasta, aby w mocnych słowach wyrazić swoje zdanie. Grę skomentował również bramkarz drużyny gospodarzy, który pod nieobecność Gerarda Badii wystąpił wczoraj z opaską kapitana:

– Nie mieliśmy prawa przegrać, a nawet zremisować tego meczu – nie krył irytacji Szmatuła. – Nie można było dopuszczać do takich kontr, jakie wyprowadzała Lechia, która już wcześniej mogła strzelić bramkę. Z przodu brakowało nam wykończenia. Dwa wcześniejsze zwycięstwa trochę nas uspokoiły. Teraz trzeba zrobić analizę tej porażki i jedziemy dalej - mówił bramkarz Piasta.

11 września 2017, 18:00 - Gliwice (Stadion Miejski)

Piast Gliwice 1-2 Lechia Gdańsk

Stojan Vranješ 30 - Marco Paixão 11, Romário Baldé 87

Piast: 1. Jakub Szmatuła - 20. Martin Konczkowski, 88. Uroš Korun, 5. Marcin Pietrowski, 91. Hebert, 24. Dario Rugašević - 17. Joel Valencia (66, 7. Maciej Jankowski), 16. Patryk Dziczek (46, 14. Konstantin Vassiljev), 23. Stojan Vranješ (74, 18. Łukasz Krakowczyk), 12. Saša Živec - 27. Michal Papadopulos.

Lechia: 1. Dušan Kuciak - 23. Grzegorz Wojtkowiak, 26. Błażej Augustyn, 3. Jakub Wawrzyniak - 41. Paweł Stolarski (46, 8. Romário Baldé), 6. Simeon Sławczew, 7. Miloš Krasić (70, 35. Daniel Łukasik), 27. Rafał Wolski, 9. Patryk Lipski (46, 30. João Nunes), 2. Mato Miloš - 19. Marco Paixão.

żółte kartki: Živec - Wojtkowiak, Sławczew, Lipski, Wolski, Romário Baldé.

czerwona kartka: Simeon Sławczew (40. minuta, Lechia, za drugą żółtą).

sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).

widzów: 5140.

9. kolejka rozpocznie się 15 września. Otworzy ją mecz Arki Gdynia z Zagłębiem Lubin na Stadionie Miejskim w Gdyni.

MP (fot. PAP)

1. chorwacja-17072018 18.07.2018

Chorwacja przegrała bo jest zbyt biała? Szokujący argument antyrasistowskiej organizacji

Niedzielny finał mistrzostw świata w Rosji dał wiele powodów do radości dla Francuzów. Ich reprezentacja po 20 latach ponownie sięgnęła po puchar świata

2. cr7-juve-17072018 17.07.2018

Cristiano Ronaldo komentuje swój transfer do Juventusu: To była świetna decyzja

Portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo, którzy przeszedł niedawno z Realu Madryt do Juventusu Turyn, powiedział w poniedziałek, że to była "dobrze przemyślana decyzja". Jak dodał, jest bardzo ambitny i lubi nowe wyzwania

3. 1270bieleckigasherbrum 16.07.2018

Adam Bielecki zdobył piąty ośmiotysięcznik w karierze - Gaszerbrum II

Adam Bielecki, uczestnik polsko-niemieckiej wyprawy, stanął na wierzchołku Gaszerbruma II (8035 m). To piąty ośmiotysięcznik w karierze 35-letniego alpinisty. Wcześniej zdobył: Makalu (8481 m), Gaszerbrum I (8080 m), K2 (8611 m) i Broad Peak (8051 m).

4. ronaldo16072018 16.07.2018

"Daj nam Ligę Mistrzów". Kibice witali Ronaldo w Turynie

Portugalczyk Cristiano Ronaldo przeszedł już badania w Turynie, a później ma zjeść obiad z prezesem Juventusu Andre Agnellim. Pod centrum medycznym czekało na niego ok. 200 dziennikarzy i ponad tysiąc kibiców. "Daj nam Ligę Mistrzów" - skandowano.

5. russia14072018 15.07.2018

Żenujące zachowanie Rosjan w czasie dekoracji medalistów. Znaleźli parasol tylko dla jednej osoby

Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonując Chorwację 4:2. Dekoracja medalistów odbyła się w strugach ulewnego deszczu, a miliony widzów oglądały żenujące sceny z udziałem prezydentów Rosji, Francji i Chorwacji.

6. stadion14062018 15.07.2018

Francja czy Chorwacja? Już dzisiaj finał mundialu

O godz. 17 czasu polskiego na moskiewskich Łużnikach odbędzie się najważniejszy międzypaństwowy mecz piłkarski od 2014 roku, kiedy w finale mistrzostw świata w Brazylii Niemcy pokonały Argentynę. W tegorocznym mundialu w Rosji o trofeum zagrają Francja i Chorwacja.