Zakończenie 8. kolejki - Lechia Gdańsk wygrywa w dziesiątkę 2:1

12.09.2017
lechijka

We wczorajszym meczu LOTTO Ekstraklasy Piast Gliwice zmierzył się z gdańską Lechią. Od pierwszych minut biało-zieloni objęli prowadzenie - pierwsza bramka padła już w 11. minucie w wykonaniu Marco Paixao.

Od tego momentu goście nabrali pewności siebie. Paixao miał jeszcze jedną sytuację, w której znalazł się sam na sam z bramkarzem gospodarzy, ale Pietrowskiemu udało się wślizgiem wytrącić piłkę spod nóg napastnika.

Jednak przewaga gości skończyła się jeszcze przed przerwą, kiedy to pierwszego gola w tym sezonie zdobył Stojan Vranjes, strzelając prawą nogą bez przyjęcia po podaniu Konczkowskiego. Po tej bramce drużyna Piasta wykonała „kołyskę” na znak uznania dla akcji świeżo upieczonego ojca, któremu zaledwie dzień wcześniej urodził się syn.

Po wyrównującym golu sytuacja na boisku uległa zmianie. Strzelona bramka uskrzydliła gospodarzy, którzy starali się wyjść na prowadzenie. Była na to szansa jeszcze przed przerwą. Wprawdzie Żivic oddał strzał, ale piłka przeleciała nad bramką biało-zielonych, którzy od 40. minuty grali w osłabieniu, po tym jak Simeon Sławczew został ukarany drugą żółtą kartką. Mimo że wpadnięcie na zawodnika Piasta wynikało z poślizgnięcia się na murawie, sędzia był nieugięty i Bułgar musiał opuścić boisko.

Mimo gry w dziesiątkę, Lechia nie ograniczyła się do defensywy w drugiej połowie meczu. Wprawdzie w ataku częściej można było zobaczyć gospodarzy, ale drużyna gości wciąż dochodziła do sytuacji bramkowych. W dwóch z nich wykazał się debiutujący w Lechii Romario Balde, który pojawił się na boisku po przerwie. Jednak to trzecia akcja Romario pozostawiła Szmatułę bez szans. W 87. minucie regulaminowego czasu gry kapitalnym strzałem w okienko wykończył świetną kontrę Lechii i to goście, pomimo że grali w osłabieniu, wywieźli bardzo cenne 3 punkty z Gliwic. Do bramki ustalającej wynik meczu przyczynili się pośrednio zawodnicy Piasta – pod nogi Romario piłka wpadła po próbie przejęcia przez Pietrowskiego. Nie wykazał się również „Konczi”, który biernie przyglądał się, jak Balde strzela zwycięskiego gola, ustalającego wynik 2:1 dla Lechii Gdańsk.

Wygląda na to, że w ostatnim meczu 8. kolejki Lechii Gdańsk udało się wreszcie przerwać złą passę, która ciągnęła się w tym sezonie za biało-zielonymi. Nerwowo zrobiło się za to wśród kibiców gospodarzy, którzy wyrazili swoje niezadowolenie z gry zawodników. Po zakończonym meczu wezwali kilku piłkarzy Piasta, aby w mocnych słowach wyrazić swoje zdanie. Grę skomentował również bramkarz drużyny gospodarzy, który pod nieobecność Gerarda Badii wystąpił wczoraj z opaską kapitana:

– Nie mieliśmy prawa przegrać, a nawet zremisować tego meczu – nie krył irytacji Szmatuła. – Nie można było dopuszczać do takich kontr, jakie wyprowadzała Lechia, która już wcześniej mogła strzelić bramkę. Z przodu brakowało nam wykończenia. Dwa wcześniejsze zwycięstwa trochę nas uspokoiły. Teraz trzeba zrobić analizę tej porażki i jedziemy dalej - mówił bramkarz Piasta.

11 września 2017, 18:00 - Gliwice (Stadion Miejski)

Piast Gliwice 1-2 Lechia Gdańsk

Stojan Vranješ 30 - Marco Paixão 11, Romário Baldé 87

Piast: 1. Jakub Szmatuła - 20. Martin Konczkowski, 88. Uroš Korun, 5. Marcin Pietrowski, 91. Hebert, 24. Dario Rugašević - 17. Joel Valencia (66, 7. Maciej Jankowski), 16. Patryk Dziczek (46, 14. Konstantin Vassiljev), 23. Stojan Vranješ (74, 18. Łukasz Krakowczyk), 12. Saša Živec - 27. Michal Papadopulos.

Lechia: 1. Dušan Kuciak - 23. Grzegorz Wojtkowiak, 26. Błażej Augustyn, 3. Jakub Wawrzyniak - 41. Paweł Stolarski (46, 8. Romário Baldé), 6. Simeon Sławczew, 7. Miloš Krasić (70, 35. Daniel Łukasik), 27. Rafał Wolski, 9. Patryk Lipski (46, 30. João Nunes), 2. Mato Miloš - 19. Marco Paixão.

żółte kartki: Živec - Wojtkowiak, Sławczew, Lipski, Wolski, Romário Baldé.

czerwona kartka: Simeon Sławczew (40. minuta, Lechia, za drugą żółtą).

sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).

widzów: 5140.

9. kolejka rozpocznie się 15 września. Otworzy ją mecz Arki Gdynia z Zagłębiem Lubin na Stadionie Miejskim w Gdyni.

MP (fot. PAP)

1. fifa-stop 20.04.2018

Europosłowie wzywają do bojkotu Mistrzostw Świata w Rosji, 1/3 to Polacy!

Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Jedna trzecia sygnatariuszy to Polacy.

2. arsene 20.04.2018

Po prawie 22 latach trener Wenger opuszcza Arsenal

Z końcem obecnego sezonu Arsene Wenger przestanie być trenerem piłkarzy Arsenalu Londyn. Pełnił tę funkcję od 1 października 1996 roku i trzykrotnie zdobył z "Kanonierami" mistrzostwo Anglii. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

3. tennis-rafael-nadal 20.04.2018

Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału ATP w Monte Carlo

Lider światowego rankingu tenisistów Hiszpan Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 na ziemnych kortach w Monte Carlo. W czwartek łatwo pokonał Rosjanina Karena Chaczanowa 6:3, 6:2.

4. chess 20.04.2018

Kulon siódma, Rosjanka Gunina złotą medalistką

Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) zajęła siódme, a Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) 13. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach w Wysokich Tatrach na Słowacji. Po raz trzeci w karierze tytuł zdobyła Rosjanka Walentina Gunina.

5. czarnecki-siatkowka 20.04.2018

Ryszard Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

6. marco-haller 20.04.2018

Austriacki kolarz Marco Haller potrącony przez samochód

Austriacki kolarz Marco Haller został w trakcie treningu potrącony przez samochód i nie będzie mógł startować przez wiele miesięcy - poinformowała w czwartek jego grupa Katiusza. 27-letni zawodnik ma poważnie uszkodzone kolano i złamaną kość udową lewej nogi.

7. Aleksandra-Jagielo 20.04.2018

Aleksandra Jagieło zakończyla karierę

Dwukrotna mistrzyni Europy siatkarka Aleksandra Jagieło postanowiła zakończyć karierę. "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść' - powiedziała w czwartek po meczu, w którym jej BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała pokonał u siebie Polski Cukier Muszyniankę Muszyna 3:0.

8. fogo-unia-leszno 20.04.2018

Złoty Kask żużlowca Fogo Unii

Żużlowiec Fogo Unii Leszno Jarosław Hampel wygrał w Pile turniej finałowy o Złoty Kask. To pierwszy triumf dwukrotnego indywidualnego wicemistrza świata w tej imprezie. Drugi był Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów), a trzeci Janusz Kołodziej (Fogo Unia).