Jedynie prawda jest ciekawa


Wyrok w sprawie korupcji w rozgrywkach tenisa stołowego

13.10.2017
tennis-corruption
Wyrok w sprawie korupcji w rozgrywkach tenisa stołowego

Sąd Okręgowy w Białymstoku musi ocenić, czy doszło do próby korupcji w sporcie.

Chodzi o rozgrywki 1. ligi tenisa stołowego. Przed sądem pierwszej instancji zapadły trzy wyroki skazujące. Prokuratura chce ich utrzymania, obrona - uniewinnienia. Wyrok - 25 października.

Jak wynika z aktu oskarżenia, chodzi o rozgrywki północnej grupy pierwszej ligi tenisa stołowego mężczyzn w sezonie 2013-2014, a dokładnie o rywalizację o baraże o awans do ekstraklasy.

Trzem osobom prokuratura z Ostrowa Wielkopolskiego zarzuciła działania korupcyjne w sporcie, które miały doprowadzić do "ustawienia", za co najmniej 10 tys. zł, wyników dwóch pojedynków w meczu zespołów z Bydgoszczy i Białegostoku. Chodziło o to, by jeden z zawodników celowo przegrał i by zespół z Bydgoszczy zdobył punkty w dwóch meczach singlowych.

Oskarżeni, to zawodnik (to on bezpośrednio miał złożyć korupcyjną propozycję) oraz dwaj działacze klubów z Białegostoku i Bydgoszczy, również członkowie Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Sąd pierwszej instancji całą trójkę oskarżonych skazał na kary więzienia w zawieszeniu, wobec działaczy orzekł też czasowe zakazy działalności w sporcie.

Wszyscy złożyli apelacje; chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroków i zwrotu sprawy do sądu pierwszej instancji. Prokuratura wnioskuje o utrzymanie wyroku.

W czwartek apelacjami zajął się Sąd Okręgowy w Białymstoku. W wystąpieniach końcowych obrońcy argumentowali, że nie ma bezpośrednich dowodów na zarzucone oskarżonym przestępstwo korupcyjne (główny dowód, to nagranie rozmowy dwóch tenisistów stołowych - PAP), a sąd - w ich ocenie - nie zamknął łańcucha poszlak i wybiórczo oceniał zebrane dowody.

"A co my mamy w tej sprawie? Nic nie mamy. Mamy jakieś rozmowy dwóch zawodników (...) i co więcej? Czy są jakiekolwiek inne, najmniejsze dowody?" - pytał obrońca jednego z oskarżonych, mec. Leszek Kudrycki. Jeden z oskarżonych działaczy dodał w ostatnim słowie, że nie może odpowiadać za to, co jakieś dwie inne osoby, w rozmowie, o nim mówią.

Pojawił się też argument, że klub z Bydgoszczy, ówczesny lider tabeli, dobrze radzący sobie w meczach u siebie, nie miał żadnych powodów, by składać jakiekolwiek propozycje pozasportowe w sytuacji, gdy w dwóch meczach wystarczało mu zdobycie jednego punktu.

Wydanie wyroku białostocki sąd odroczył do 25 października.

 

Robert Fiłończuk (PAP)

Warto poczytać

 1. 1270jastarniapilka 23.05.2018

  Prezydent Duda spotkał się z piłkarzami reprezentacji

  Przebywający na zgrupowaniu w Juracie piłkarze reprezentacji Polski złożyli wizytę w prezydenckiej rezydencji na Helu, gdzie byli gośćmi Andrzeja Dudy. Podopieczni Adama Nawałki przygotowują się do mistrzostw świata w Rosji.

 2. kciuki-himalaistow 23.05.2018

  Elisabeth Revol opublikowała pożegnalny list do Mackiewicza

  Wciąż jeszcze nie wiem jak to wszystko się potoczyło, że dziś się żegnamy" - napisała Revol, która we Francji wciąż leczy odmrożenia obu rąk i lewej stopy.

 3. zibanejad 23.05.2018

  Krótka historia o tym, jak nacjonalizm pozbawił Finów złotego medalu

  "Jest to absolutny rekord transmisji meczu, w którym nie grała Finlandia" - powiedział dyrektor sportowy kanału MTV Marcus Autero.

 4. placido-domingo 23.05.2018

  Przed inauguracją koncert światowych sław opery na Placu Czerwonym

  W przeddzień inauguracji piłkarskich mistrzostw świata w Moskwie na Placu Czerwonym odbędzie się koncert światowych sław opery - wystąpią między innymi Hiszpan Placido Domingo, Peruwiańczyk Juan Diego Florez oraz Rosjanka Anna Netrebko - poinformowali organizatorzy mundialu.

 5. golden-state-warriors-przegralo-z-oakland 23.05.2018

  "Rakiety" przerwały serię zwycięstw "Wojowników" w Oakland

  Po 16 wygranych z rzędu w play off we własnej hali broniący tytułu mistrza NBA koszykarze Golden State Warriors przegrali we wtorek w Oakland z Houston Rockets 92:95. W finale Konferencji Zachodniej jest remis 2-2.

 6. trening-w-juracie 23.05.2018

  14 piłkarzy na pierwszym treningu w Jastarni

  Czternastu piłkarzy z szerokiej kadry na mistrzostwa świata pojawiło się w środę na pierwszym podczas zgrupowania w Juracie treningu na boisku w pobliskiej Jastarni. Po południu kadrowicze mają zaplanowane spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

 7. russia-fifa-world-cup-dogs 23.05.2018

  Krwawe oblicze Mundialu w Rosji

  Aktywiści i obrońcy praw zwierząt walczą o życie bezdomnych psów i kotów w Rosji.

 8. lech-rzecznik 21.05.2018

  Stadion Lecha zamknięty na osiem meczów

  Decyzją wojewody wielkopolskiego stadion, na którym mecze rozgrywają piłkarze Lecha, został zamknięty dla publiczności na osiem meczów. To efekt burd, do jakich doszło podczas niedzielnego pojedynku z Legią Warszawa, który z powodu zachowania kibiców został przerwany.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook