Jedynie prawda jest ciekawa


Szwajcarzy sprowokowali Serbów! Ten gest rozwścieczył cały naród

23.06.2018
xhaka-23062018
Szwajcarzy sprowokowali Serbów! Ten gest rozwścieczył cały naród

Wczorajsze spotkanie Serbii ze Szwajcarią w ramach mistrzostw świata wzbudziło wiele emocji, ale i też kontrowersji. Podczas celebrowania swoich bramek reprezentanci Szwajcarii dopuścili się politycznej prowokacji w stronę rywali.

Mecz rozpoczął się od szybkiego prowadzenia ekipy z Bałkanów, kiedy to Mitrović pokonał z główki golkipera przeciwników. Jednakże w drugiej połowie Szwajcarzy zdołali odrobić straty i w ostatnich minutach wyszli na prowadzenie, które utrzymali do końcowego gwizdka.

Po zakończonym meczu serbskie media zaczęły grzmieć uznając wynik za niesprawiedliwy i zarzucając arbitrowi prowadzącemu spotkanie Felixowi Brychowi nie podyktowanie rzutu karnego po faulu na serbskim graczu. Jednak największa uwaga skupiła się na zdobywcach bramek po stronie Szwajcarii, którymi byli Granit Xhaka oraz Sherdan Shaquiri. Obydwaj panowie mieli dopuścić się prowokowania serbskich graczy oraz kibiców.

A wszystko za sprawą gestu jaki wykonywali w ramach tzw. cieszynki po bramce. Skrzyżowane ręce mają symbolizować godło Albanii, z którą państwo serbskie prowadzi wojnę dyplomatyczną. Spór dotyczy terytorium Kosowa, które w 2008 roku odłączyło się od Serbii i stało się niepodległym państwem. Za proklamacją niezależności Kosowa opowiadała się przede wszystkim Albania.

Obydwaj piłkarze posiadają korzenie zarówno albańskie, jak i kosowskie. Oznaczać to może, iż ich celebracja z powodu bramek była manifestem politycznym wymierzonym przeciwko Serbom. FIFA, jak i wiele innych organizacji piłkarskich, opowiada się za niepropagowaniem ideologii politycznych na stadionach, za co wielokrotnie karano wiele klubów czy reprezentacji. Czy również i Szwajcarów, a przede wszystkim Xhakę i Shaquiri’ego będą czekać konsekwencje?

To nie byłby pierwszy w historii przypadek prowokacji Serbów na tle politycznym. Podczas eliminacji do Euro 2016 mecz w Belgradzie pomiędzy Serbią oraz Albanią został przerwany przez latającego nad stadionem drona, na którym była przyczepiona flaga z połączonym terytorium Kosowa z Albanią. Po zerwaniu flagi przez Mitrovicia piłkarze z Albanii rzucili się na Serbów co wywołało wrzawę na trybunach i było początkiem zamieszek na stadionie.

Film z zamieszek

JD

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. 1270bieleckigasherbrum 16.07.2018

  Adam Bielecki zdobył piąty ośmiotysięcznik w karierze - Gaszerbrum II

  Adam Bielecki, uczestnik polsko-niemieckiej wyprawy, stanął na wierzchołku Gaszerbruma II (8035 m). To piąty ośmiotysięcznik w karierze 35-letniego alpinisty. Wcześniej zdobył: Makalu (8481 m), Gaszerbrum I (8080 m), K2 (8611 m) i Broad Peak (8051 m).

 2. ronaldo16072018 16.07.2018

  "Daj nam Ligę Mistrzów". Kibice witali Ronaldo w Turynie

  Portugalczyk Cristiano Ronaldo przeszedł już badania w Turynie, a później ma zjeść obiad z prezesem Juventusu Andre Agnellim. Pod centrum medycznym czekało na niego ok. 200 dziennikarzy i ponad tysiąc kibiców. "Daj nam Ligę Mistrzów" - skandowano.

 3. russia14072018 15.07.2018

  Żenujące zachowanie Rosjan w czasie dekoracji medalistów. Znaleźli parasol tylko dla jednej osoby

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonując Chorwację 4:2. Dekoracja medalistów odbyła się w strugach ulewnego deszczu, a miliony widzów oglądały żenujące sceny z udziałem prezydentów Rosji, Francji i Chorwacji.

 4. stadion14062018 15.07.2018

  Francja czy Chorwacja? Już dzisiaj finał mundialu

  O godz. 17 czasu polskiego na moskiewskich Łużnikach odbędzie się najważniejszy międzypaństwowy mecz piłkarski od 2014 roku, kiedy w finale mistrzostw świata w Brazylii Niemcy pokonały Argentynę. W tegorocznym mundialu w Rosji o trofeum zagrają Francja i Chorwacja.

 5. 1270brzeczek 12.07.2018

  Marek Rzepka: nie wierzę, że Boniek podjął decyzję lekkomyślnie

  Były reprezentant Polski i piłkarz Lecha Poznań Marek Rzepka uważa, że wybór Jerzego Brzęczka na selekcjonera reprezentacji niesie pewne ryzyko. Jego zdaniem ma zbyt małe doświadczenie trenerskie, chociaż w Wiśle Płock pokazał, że zna się na fachu.

 6. avantiultras12072018 12.07.2018

  FIFA zakazuje zdjęć kobiet w transmisjach mundialu. „To poważniejszy problem od rasizmu”

  Według działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej na trybunach piłkarskich jest zbyt wiele… pięknych kobiet. Zdaniem FIFA, są one zdecydowanie zbyt często eksponowane w transmisjach z wielkich imprez sportowych.

 7. zlatko-dalic-12072018 12.07.2018

  Awansował do finału, jednak cały sukces zawdzięcza Bogu. Piękne wyznanie selekcjonera

  Wczorajszy półfinał pomiędzy Chorwacją, a Anglią zakończył się dość niespodziewanym triumfem ekipy z Bałkanów

 8. jagger12072018 12.07.2018

  Mick Jagger nie przyniósł szczęścia Anglii. Komu jeszcze?

  „Pojechałem zobaczyć Anglię, ale Anglia przegrała” - śpiewa w jednej z piosenek lider The Rolling Stones Mick Jagger. W środę kibicował swoim rodakom w półfinale mistrzostw świata w Moskwie i… znowu przegrali - z Chorwacją 1:2 po dogrywce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook