Smutek w Gdyni, radość w Warszawie - Legia z Pucharem Polski

02.05.2018
1270legiatS

Arka nie obroniła trofeum. Piłkarze Legii Warszawa po raz dziewiętnasty w historii wywalczyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym pokonali broniącą trofeum Arkę Gdynia 2:1.

Legia już od dawna jest zdecydowanym rekordzistą pod względem zwycięstw w finale Pucharu Polski. Arka triumfowała dwukrotnie - m.in. w ubiegłym roku, gdy niespodziewanie pokonała Lecha Poznań po dogrywce 2:1. W finale PP oba zespoły zmierzyły się jednak po raz pierwszy.

Legioniści zagrali bez kontuzjowanego Krzysztofa Mączyńskiego, natomiast w ekipie Arki zabrakło m.in. dynamicznego Gruzina Luki Zarandii, strzelca jednej z bramek w ubiegłorocznym finale.

Faworytem był zespół ze stolicy, który obecnie prowadzi w tabeli ekstraklasy. Legioniści przed finałem wygrali trzy ostatnie mecze, w tym dwa w lidze. Tymczasem gdynianie przegrali aż pięć z sześciu poprzednich spotkań, z czego cztery z rzędu w ekstraklasie.

"Takie serie mają znaczenie psychologiczne. Będzie nam łatwiej +wejść+ w mecz" - mówił dzień przed finałem chorwacki szkoleniowiec Legii Dean Klafuric.

Spotkanie tradycyjnie poprzedził hymn państwowy. Również zgodnie z tradycją fani obu drużyn usiedli na trybunach za bramkami, ale większość kibiców z innych stref trzymała kciuki za Legię. Sympatyków drużyny Klafurica było ok. 30 tysięcy, kibiców Arki około trzy razy mniej.

Na boisku przewaga legionistów też była widoczna. Już w 12. minucie bramkę po dośrodkowaniu z prawej strony zdobył głową Jarosław Niezgoda. Niedługo potem mogło być 2:0, ale po strzale reprezentanta Czarnogóry Marko Vesovica i rykoszecie świetną interwencją popisał się Pavels Steinbors.

W 29. minucie łotewski bramkarz był już jednak bezradny - do odbitej w polu karnym przez obrońców Arki piłki dobiegł Portugalczyk Cafu i podwyższył wynik.

Arka, która w tym momencie nie miała już nic do stracenia, ruszyła do ataku. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego próbowali strzałów z dystansu, ale za każdym razem górą był bramkarz Radosław Cierzniak - m.in. w 44. minucie po mocnym uderzeniu Ukraińca Andrija Bohdanowa.

"Historia dzieje się na naszych oczach" - transparent tej treści wywiesili w pierwszej części kibice Legii. Wcześniej były pokazy fajerwerków z obu stron - fani odpalali za bramkami zabronione na meczach race, znacznie utrudniając widoczność pozostałym widzom.

W przerwie trener Arki Leszek Ojrzyński dokonał dwóch zmian, na boisku pojawili się Grzegorz Piesio i jeden z bohaterów poprzedniego finału Rafał Siemaszko (strzelił wówczas gola).

Na początku drugiej połowy sędzia Piotr Lasyk był zmuszony do przerwania meczu. W sektorze kibiców Legii znów odpalono race i całe stadion został zadymiony. Mecz wznowiono po kilku minutach, ale w końcówce spotkania znów użyto środków pirotechnicznych, tym razem wystrzeliwanych z sektora Arki

Od 71. minuty sytuacja gdyńskiego zespołu stała się jeszcze trudniejsza. Czerwoną kartką za brutalny faul został bowiem ukarany Piesio. Przy tej sytuacji arbiter skorzystał z pomocy VAR.

Osłabieni piłkarze Arki w 83. minucie mogli przegrywać wyżej. Bliski zdobycia gola był Sebastian Szymański, ale po strzale utalentowanego pomocnika piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką.

W końcówce doliczonego czasu gry Arka przycisnęła, czego efektem był gol Dawida Sołdeckiego. Chwilę później sędzia zakończył mecz i po raz 19. w historii Legia sięgnęła po Puchar Polski.

Zwycięzca w finale otrzyma milion złotych, a pokonany - 200 tysięcy. Do tego dochodzą jeszcze premie za przejście poprzednich rund.

Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:2 (0:2).

Bramki: dla Arki - Dawid Sołdecki (90+9); dla Legii - Jarosław Niezgoda (12-głową), Cafu (29).

Czerwona kartka - Grzegorz Piesio (Arka, 71, brutalny faul).

Żółta kartka: Arka - Michał Nalepa.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów 47 037.

Arka: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Michał Marcjanik, Frederik Helstrup, Marcin Warcholak - Marcus Vinicius da Silva, Dawid Sołdecki, Andrij Bohdanow (46-Grzegorz Piesio), Michał Nalepa (73-Adam Marciniak), Mateusz Szwoch - Maciej Jankowski (46-Rafał Siemaszko).

Legia: Radosław Cierzniak - Marko Vesovic, William Remy, Michał Pazdan, Adam Hlousek - Domagoj Antolic, Chris Philipps, Cafu - Miroslav Radovic (66-Sebastian Szymański), Jarosław Niezgoda (74-Kasper Hamalainen), Michał Kucharczyk (89-Eduardo da Silva).

(PAP)

1. Nawalka 18.05.2018

Trener Nawałka zdradza kryteria, jakimi się kierował przy selekcji do mistrzostw

Trener Adam Nawałka, który w piątek ogłosił nazwiska 32 piłkarzy na dwa zgrupowania przed mistrzostwami świata, przyznał, że selekcji sztab kadry dokonał na podstawie dogłębnej analizy gry w reprezentacji i w klubach.

2. the-fa-cup 18.05.2018

Chelsea i Manchester United o trofeum na Wembley

Chelsea Londyn i Manchester United zmierzą się w sobotę na Wembley w finale piłkarskiego Pucharu Anglii. "The Blues" mogą sobie poprawić nastrój po nieudanym sezonie, a "Czerwone Diabły" chcą wygrać dla dochodzącego do zdrowia byłego trenera Alexa Fergusona.

3. lech-poznan-rozdaje-karty 18.05.2018

Lech rozdaje karty, Ulatowski kończy misję

Piłkarze Lecha Poznań stracili szansę na mistrzostwo, ale w ostatniej kolejce mogą wystąpić w roli rozdającego karty. Jeśli wygrają w niedzielę u siebie Legię Warszawa, a Jagiellonia Białystok pokona Wisłę Płock, to drużyna z Podlasia sięgnie po tytuł.

4. Nawalka 18.05.2018

Adam Nawałka podał już zmniejszony skład reprezentacji na mistrzostwa w Rosji

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Adam Nawałka zmniejszył do 32 osób skład na mistrzostwa świata w Rosji.

5. lotto-ekstraklasa 18.05.2018

Śląsk chce się odegrać Arce

Przed meczem z Arką Gdynia w 37. kolejce piłkarskiej ekstraklasy piłkarze Śląska Wrocław zapowiadają ostrą walkę o ligowe punkty. "Chcemy się odegrać za wcześniejsze porażki" - zapowiedział Piotr Celeban.

6. legia-na-lidera 18.05.2018

Dean Klafuric: koncentrujemy się tylko na meczu

Trener Legii Warszawa Dean Klafuric podkreślił, że jego zespół koncentruje się tylko na meczu i nie myśli o ceremonii medalowej. "Wojskowi" w niedzielę w ostatniej kolejce zmierzą się na wyjeździe z Lechem Poznań i są blisko zdobycia mistrzostwa.

7. gaviria 18.05.2018

Drugi wygrany etap Gavirii Dookoła Kalifornii, van Garderen wciąż liderem

Kolumbijczyk Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) wygrał liczący 176,5 km piąty etap kolarskiego wyścigu Dookoła Kalifornii z metą w Elk Grove. Koszulkę lidera zachował Amerykanin Tejay van Garderen (BMC Racing Team). Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) był w czwartek 34.

8. nhl 18.05.2018

Remis w finale Konferencji Wschodniej

Hokeiści Tampa Bay Lightning pokonali na wyjeździe Washington Capitals 4:2 i w rywalizacji do czterech zwycięstw w finale Konferencji Wschodniej ligi NHL jest remis 2-2. Jeszcze żadnej z drużyn nie udało się wygrać we własnej hali.