Jedynie prawda jest ciekawa


Regaty Sydney-Hobart - polska załoga na mecie jako 35.

29.12.2017
yacht
Regaty Sydney-Hobart - polska załoga na mecie jako 35.

Po trzech dniach i 54 minutach od startu w Sydney, polska załoga na jachcie "Weddell" pod dowództwem Przemysława Tarnackiego, dotarła do mety w Hobart jako 35. spośród 102 łodzi, które przystąpiły do rywalizacji w 73. edycji prestiżowych regat.

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia ponad tysiąc żeglarzy na 102 jachtach z 11 krajów wypłynęło z miasta igrzysk olimpijskich 2000 roku, biorąc kurs na stolicę Tasmanii. Po raz czwarty w słynnym klasyku wzięła udział jednostka pod biało-czerwoną banderą. Wyczarterowanym jachtem "Weddell" dowodził urodzony w Gdańsku, a mieszkający obecnie w Warszawie 39-letni Tarnacki, komandor Ocean Challange Yacht Club. W jego barwach żeglowało 25 Polaków z różnych miast i dwóch Rosjan.  

"Jesteśmy bardzo, bardzo zmęczeni, ale też ogromnie szczęśliwi, że za chwilę ukończymy te wielce prestiżowe regaty. Nie byliśmy przysłowiową czerwoną latarnią, wstydu Polsce chyba nie przynieśliśmy; za nami jest jeszcze ponad 60 jachtów, a pięć musiało się wcześniej wycofać. Na razie tyle, bo wychodzimy na ostatnią prostą, meta już blisko, muszę się skoncentrować" - powiedział PAP Tarnacki, którego cała rodzina związana jest z żeglarstwem. Ojciec Bronisław był uczestnikiem pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Round the World Race 1973/74 (obecnie Volvo Ocean Race).  

Team Ocean Challange Yacht Club jest czwartą ekipą pod biało-czerwoną banderą, która wzięła udział w regatach Sydney-Hobart. Pierwszym jachtem była 16 lat temu "Łódka Bols" (w 25-osobowej załodze znajdowało się wtedy 13 Polaków). Trasę pokonała w cztery dni i siedem godzin. W 2014 roku, w 70. edycji wyścigu na Morzu Tasmana, "Katharsis II" Mariusza Kopra żeglował trzy dni i osiem godzin, a "Selma Expeditions" pod dowództwem kpt. Piotra Kuźniara, wspomaganego przez Krzysztofa Jasicę, trzy doby i 22 godziny. 

W czwartek międzynarodowe jury uznało protest właściciela jachtu "LDV Comanche" przeciwko innej australijskiej jednostce "Wild Oats XI" i zmieniło kolejność na pierwszych dwóch miejscach. Protest dotyczył incydentu z początku rywalizacji. Płynący lewym halsem "Wild Oats XI" widząc, że nie przejdzie przed dziobem mającego prawo drogi prawohalsowego "LDV Comanche", wykonał zwrot tuż przed nim. Niewiele brakowało, aby dwa stustopowe jachty miały kolizję. 

 Sprawcy niebezpiecznej sytuacji nie wykonali w trakcie wyścigu dwóch karnych kółek. Na finiszu wyprzedzili prowadzący przez większość liczącej 628 mil morskich (1170 km) w linii prostej trasy "LDV Comanche" i minęli metę w rekordowym czasie żeglugi - 1 doby 8 godzin 48 minut 50 sekund. Jury, po analizie zapisu telewizyjnego i rozmowach ze świadkami, nałożyło na "Wild Oats XI" - wcześniej już ośmiokrotnie najszybszego w zawodach - godzinę kary. 

 Czas "LDV Comanche" - 1 doba 9 godzin 15 minut 24 sekundy - również jest lepszy od dotychczasowego rekordu, który wynosił 1 dobę 13 godzin 31 minut 20 sekund i został ustanowiony rok temu przez australijską jednostkę "Perpetual Loyal", przemianowaną na "Infotrack". 

Pierwszy wyścig odbył się w 1945 roku. Rolex Sydney Hobart Yacht Race należą do elity pięciu najsłynniejszych profesjonalnych imprez na świecie obok America's Cup, Volvo Ocean Race, Louis Vuitton Cup i Vendee Globe. To także jedyne regaty na tym szczeblu w formule PRO/AM (professional-amateur). W połączeniu z warunkami atmosferycznymi panującymi na styku oceanów Indyjskiego i Spokojnego dorobiły się miana legendarnych.


(PAP)

Warto poczytać

 1. polacy219062018 19.06.2018

  Polscy kibice w Moskwie rozczarowani, ale nie tracą nadziei

  Polscy kibice w Moskwie są bardzo rozczarowani wynikiem meczu z Senegalem (1:2) i krytycznie oceniają grę polskiej reprezentacji. Przyznają, że nie tego się spodziewali. Jak zapewniają, mają nadzieję, że biało-czerwoni wypadną lepiej w kolejnym meczu z Kolumbią.

 2. francja-vs-australia-16062018 16.06.2018

  Francuzi przetestowali technologię mundialową

  To zdecydowanie nie był spacerek dla faworyzowanych Francuzów, którzy pokonali 2:1 Australię dopiero na 10 minut przed końcem spotkania

 3. urugwaj-egipt-15062018 15.06.2018

  Wymęczone zwycięstwo Urugwaju. Gol w ostatniej minucie!

  To nie był prosty mecz dla ekipy Urugwaju. Spotkanie z Egiptem było niezwykle ciężkim starciem dla drużyny z Ameryki Południowej.

 4. rus16042018 14.06.2018

  Pogrom na inaugurację. Rosjanie wysoko wygrywają z Arabią Saudyjską

  Choć pierwszy mecz rosyjskiego mundialu nie zachwycił, to kibice gospodarzy z pewnością nie będą narzekać na niski poziom spotkania.

 5. stadion14062018 14.06.2018

  Dziś rozpoczęcie mundialu! W inaugracyjnym meczu zmierzy się Rosja z Arabią Saudyjską

  Dwaj najniżej notowani uczestnicy - Rosja i Arabia Saudyjska - zmierzą się o godz. 17 czasu polskiego w Moskwie w meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw świata. "Sborna" będzie faworytem, choćby ze względu na fakt, że gra na własnym terenie.

 6. 1270swedenfans 12.06.2018

  MŚ 2018 - Szwedów witał na rosyjskim lotnisku jeden kibic

  Reprezentacje Islandii i Danii były witane w Rosji przez setki sympatyków, natomiast na Szwedów czekał tylko... jeden kibic z małą flagą, a właściwie dziewczynka, która powiedziała, że przyszła nie z powodu piłki nożnej, ale dlatego, że uwielbia książki Astrid Lindgren.

 7. basen12062018 12.06.2018

  Tragedia sławnego sportowca. Utonęła jego kilkumiesięczna córka

  Były znakomity amerykański alpejczyk Bode Miller oraz jego małżonka Morgan nie mogą otrząsnąć się po stracie 19-miesięcznej córeczki, która utopiła się w niedzielę w basenie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook