Jedynie prawda jest ciekawa


PZLA po raz pierwszy w historii przeszkoli... spikerów

02.04.2018
pzla
PZLA po raz pierwszy w historii przeszkoli... spikerów

Polski Związek Lekkiej Atletyki po raz pierwszy w historii przeprowadzi profesjonalne szkolenia dla spikerów, którzy w przyszłości będą zatrudniani do pracy na transmitowanych przez telewizję mityngach. Projekt w dużej mierze finansuje światowa federacja (IAAF).

Do szkolenia zgłosić mogą się wszyscy, którzy znają się na lekkoatletyce. PZLA nie stawia jednak innych wymogów. 


To kolejny projekt, który będzie częścią tzw. event presentation. Jak zapewnił w rozmowie z PAP Filip Moterski, odpowiedzialny ze strony PZLA za całe przedsięwzięcie, to kolejny krok ku temu, by mityngi stawały się wydarzeniem nie tylko sportowym, ale także marketingowo-medialnym. 

"A spiker to ważna część tego przedstawienia" - nadmienił. 

Dofinansowanie IAAF wyniosło 25 tys. dolarów, ale nie jest przeznaczone wyłącznie dla spikerów. PZLA, a właściwie przedstawiciel IAAF Niemiec Arnd Heiken, przeprowadzi bowiem także szkolenie dla organizatorów mityngów. 

"Rola spikera w trakcie zawodów jest bardzo istotna. To on bowiem będzie miał za zadanie nakierowanie kibiców na miejsce, gdzie dzieje się w danej chwili najciekawsze wydarzenie. Zresztą bardzo ważna będzie też koordynacja współpracy z sędziami, którzy muszą zrozumieć, że czasami konieczne jest wstrzymanie jakiejś próby lub konkurencji, bo w tym samym czasie dzieje się coś bardziej interesującego" - powiedział PAP Moterski. 

Spikerem może zostać każdy, o ile uiści opłatę za kurs w wysokości 100 zł. Szkolenie będzie jednodniowe i zaplanowane jest na 27 kwietnia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Podzielone będzie na część praktyczną i teoretyczną. Ma potrwać ok. pięciu godzin. 

Całość podzielona będzie na bloki, za który odpowiedzialni będą specjaliści w danej dziedzinie, a wykład wygłosi m.in. dziennikarz TVP Przemysław Babiarz. Dużą część zajmie współpraca między DJ-em a spikerem oraz reżyserem zawodów. 

Każdy uczestnik, który weźmie w tym udział, otrzyma odpowiedni certyfikat.


(PAP)

Warto poczytać

 1. russia14072018 15.07.2018

  Żenujące zachowanie Rosjan w czasie dekoracji medalistów. Znaleźli parasol tylko dla jednej osoby

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonując Chorwację 4:2. Dekoracja medalistów odbyła się w strugach ulewnego deszczu, a miliony widzów oglądały żenujące sceny z udziałem prezydentów Rosji, Francji i Chorwacji.

 2. stadion14062018 15.07.2018

  Francja czy Chorwacja? Już dzisiaj finał mundialu

  O godz. 17 czasu polskiego na moskiewskich Łużnikach odbędzie się najważniejszy międzypaństwowy mecz piłkarski od 2014 roku, kiedy w finale mistrzostw świata w Brazylii Niemcy pokonały Argentynę. W tegorocznym mundialu w Rosji o trofeum zagrają Francja i Chorwacja.

 3. 1270brzeczek 12.07.2018

  Marek Rzepka: nie wierzę, że Boniek podjął decyzję lekkomyślnie

  Były reprezentant Polski i piłkarz Lecha Poznań Marek Rzepka uważa, że wybór Jerzego Brzęczka na selekcjonera reprezentacji niesie pewne ryzyko. Jego zdaniem ma zbyt małe doświadczenie trenerskie, chociaż w Wiśle Płock pokazał, że zna się na fachu.

 4. avantiultras12072018 12.07.2018

  FIFA zakazuje zdjęć kobiet w transmisjach mundialu. „To poważniejszy problem od rasizmu”

  Według działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej na trybunach piłkarskich jest zbyt wiele… pięknych kobiet. Zdaniem FIFA, są one zdecydowanie zbyt często eksponowane w transmisjach z wielkich imprez sportowych.

 5. zlatko-dalic-12072018 12.07.2018

  Awansował do finału, jednak cały sukces zawdzięcza Bogu. Piękne wyznanie selekcjonera

  Wczorajszy półfinał pomiędzy Chorwacją, a Anglią zakończył się dość niespodziewanym triumfem ekipy z Bałkanów

 6. jagger12072018 12.07.2018

  Mick Jagger nie przyniósł szczęścia Anglii. Komu jeszcze?

  „Pojechałem zobaczyć Anglię, ale Anglia przegrała” - śpiewa w jednej z piosenek lider The Rolling Stones Mick Jagger. W środę kibicował swoim rodakom w półfinale mistrzostw świata w Moskwie i… znowu przegrali - z Chorwacją 1:2 po dogrywce.

 7. windsurfing11072018 11.07.2018

  Sukces polskich windsurferów. Wracają z mistrzostw europy z medalami

  Zakończyły się rozgrywane w Pucku pierwsze w historii światowego żeglarstwa regaty o randze mistrzowskiej w klasie Formuła Windsurfing Foil. Wśród medalistów wyróżniają się Polacy.

 8. vida-11072018 11.07.2018

  Chorwacki defensor znów obraził Serbów i Rosjan? Krzyczał „Sława Ukraine” i „Belgrad płonie”

  Domogoj Vida stał się bohaterem mediów społecznościowych po nagraniu krótkiego filmu, w którym komentował zwycięstwo reprezentacji Chorwacji nad Rosją.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook