Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: dziękuję za 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy

10.01.2018
duda10012018
Prezydent: dziękuję za 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy

- "Dziękuję za wspaniałych 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy" - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze środowiskiem sportowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

"Jesteście państwo wielkim elementem, powiedziałbym absolutnie jednym z filarów budowania silnego polskiego państwa na przestrzeni tych 100 lat" - podkreślił Duda, który spotkał się ze sportowcami na warszawskim stadionie PGE Narodowy.

Jego zdaniem sport ma w sensie państwowym przynajmniej dwa wymiary.

"Pierwszy, ten najbardziej ogólny, ale niezwykle potrzebny, to sprawność fizyczna i zdrowie społeczeństwa, które tworzy dane państwo. To jest ważne oczywiście ze względów zdrowotnych z jednej strony, ale także ze względu na ewentualne możliwości obrony państwa. Żeby młodzież była sprawna, żeby młodzi ludzie byli silni. Żeby wychowywały się kolejne zdrowe pokolenia. I tu wielka zasługa sportu w tym najbardziej powszechnym tego słowa znaczeniu, nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach, trenerów, którzy na co dzień wychowują dzieci, młodzież" - wyliczał prezydent RP.

Jako drugi aspekt wskazał sport profesjonalny.

"Ten wielki, ten na najwyższym poziomie. Sport, który tak silnie związany jest z polityką. Z polityką państwa i polityką międzynarodową. Każde państwo, które chce istnieć na arenie międzynarodowej, każde państwo, które czy to jest silne czy ma ambicję bycia państwem silnym, liczącym się, inwestuje w sport" - zaznaczył.

Podkreślił on, że polscy sportowcy rozsławili przez ostatnie 100 lat kraj na arenie międzynarodowej.

"W ilu miejscach na świecie, w ilu państwach padała ta nazwa? Polska, polski zawodnik, Polacy. Ile razy był odgrywany Mazurek Dąbrowskiego na wszystkich kontynentach przy okazji wydarzeń sportowych? (...) To na wasze występy przychodzą ludzie udekorowani w biało-czerwone barwy. (..) Macie państwo wielki dorobek i wkład w to stulecie. Chcę to z całą mocą podkreślić" - zaznaczył Duda.

Wspomniał także o przygotowanych na środowe spotkanie Pucharach Prezydenckich. Wręczono je później przedstawicielom związków sportowych. Ci mają je przekazać zawodnikowi rywalizującemu w ich dyscyplinie, który ich zdaniem wyróżni się najwybitniejszym osiągnięciem w 2018 roku.

W spotkaniu wzięli też udział minister sportu Witold Bańka, byli i obecni zawodnicy oraz młodzi sportowcy w wieku szkolnym. Odbyła się też krótka debata. Siedmiokrotna medalistka igrzysk, słynna lekkoatletka Irena Szewińska podkreśliła, że momentem szczególnym po sukcesach była dla niej zawsze ceremonia dekoracji oraz możliwość startów z orzełkiem na piersi. Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski z kolei najbardziej odczuwa wagę narodową swoich osiągnięć, gdy jest zaczepiany na ulicy przez rodaków, którzy składają mu gratulacje i dziękują.

"Oni nas będą pamiętać z tych momentów, kiedy widzieli, że ich rodak i ojczyzna byli najlepsi" - zaznaczył.

Dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek zaś przyznał, że za każdym razem wysłuchiwany po triumfie hymn narodowy robi na nim inne wrażenie.

"Za każdym razem historia zdobywanego medalu jest inna. Dla mnie każdy kolejny krążek waży więcej. Mam nadzieję, że wreszcie w moje ręce wpadnie złoty medal olimpijski, który dwa razy mi uciekł, a wtedy Mazurek Dąbrowskiego będzie najlepszym, a zarazem najgorszym momentem, bo nie wiem, czy uda się bez łez wytrzymać" - zastrzegł z uśmiechem.(PAP)

an/ sab/

 

Warto poczytać

 1. ekstraklasa20072018 20.07.2018

  Startuje piłkarska Ekstraklasa. Z nowym sponsorem głównym

  W dniu inauguracji sezonu 2018/19 Ekstraklasa S.A. ogłosiła, że sponsorem tytularnym rozgrywek będzie nadal Totalizator Sportowy z marką Lotto, a sponsorem głównym został PKO Bank Polski.

 2. chorwacja19072018 19.07.2018

  Mama płacze ze szczęścia, a on idzie ulicami Brukseli z flagą Chorwacji

  Wzruszająca scena na ulicach Brukseli. Mały chłopiec dumnie maszeruje pośród owacji z chorwacką flagą. To nagranie podbija internet.

 3. pogba19072018 19.07.2018

  Przemowa, która uskrzydliła Francuzów. Pokazujemy nagranie z szatni przed finałem MŚ

  - Chłopcy, nie chcę mówić zbyt długo. Wszyscy wiemy, gdzie jesteśmy. Wszyscy wiemy, czego chcemy. Może się powtarzam, ale jesteśmy 90 minut od przejścia do historii. 90 minut! Jeden mecz! - te słowa wypowiedziane przez Pogbe rozgrzewały serca Francuzów w szatni przed finałem.

 4. chorwacja-17072018 18.07.2018

  Chorwacja przegrała bo jest zbyt biała? Szokujący argument antyrasistowskiej organizacji

  Niedzielny finał mistrzostw świata w Rosji dał wiele powodów do radości dla Francuzów. Ich reprezentacja po 20 latach ponownie sięgnęła po puchar świata

 5. cr7-juve-17072018 17.07.2018

  Cristiano Ronaldo komentuje swój transfer do Juventusu: To była świetna decyzja

  Portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo, którzy przeszedł niedawno z Realu Madryt do Juventusu Turyn, powiedział w poniedziałek, że to była "dobrze przemyślana decyzja". Jak dodał, jest bardzo ambitny i lubi nowe wyzwania

 6. 1270bieleckigasherbrum 16.07.2018

  Adam Bielecki zdobył piąty ośmiotysięcznik w karierze - Gaszerbrum II

  Adam Bielecki, uczestnik polsko-niemieckiej wyprawy, stanął na wierzchołku Gaszerbruma II (8035 m). To piąty ośmiotysięcznik w karierze 35-letniego alpinisty. Wcześniej zdobył: Makalu (8481 m), Gaszerbrum I (8080 m), K2 (8611 m) i Broad Peak (8051 m).

 7. ronaldo16072018 16.07.2018

  "Daj nam Ligę Mistrzów". Kibice witali Ronaldo w Turynie

  Portugalczyk Cristiano Ronaldo przeszedł już badania w Turynie, a później ma zjeść obiad z prezesem Juventusu Andre Agnellim. Pod centrum medycznym czekało na niego ok. 200 dziennikarzy i ponad tysiąc kibiców. "Daj nam Ligę Mistrzów" - skandowano.

 8. russia14072018 15.07.2018

  Żenujące zachowanie Rosjan w czasie dekoracji medalistów. Znaleźli parasol tylko dla jednej osoby

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonując Chorwację 4:2. Dekoracja medalistów odbyła się w strugach ulewnego deszczu, a miliony widzów oglądały żenujące sceny z udziałem prezydentów Rosji, Francji i Chorwacji.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook