Porażki krakowskich drużyn w 19. kolejce LOTTO Ekstraklasy

11.12.2017
cracovia-poznan

Oba krakowskie zespoły doznał porażek po 0:1 w niedzielnych meczach 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Cracovia uległa w Poznaniu Lechowi, a Wisła przegrała u siebie z imienniczką z Płocka. Po tym spotkania dokonano zmiany trenera "Białej Gwiazdy".

W Poznaniu gola na wagę zwycięstwa Lecha zdobył w 38. minucie austriacki obrońca bośniackiego pochodzenia Emir Dilaver. Wcześniej boisko z powodu kontuzji musiał opuścić reprezentant Polski Maciej Makuszewski (źle stanął na murawie).

Gospodarzy po raz czwarty poprowadził asystent Nenada Bjelicy Rene Poms, bowiem Komisja Liga zawiesiła chorwackiego szkoleniowca na dwa mecze. Drugi trener ekipy z Wielkopolski ma dobry bilans "na zastępstwie" - trzy zwycięstwa i jeden remis.

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu Lech awansował na czwarte miejsce (32 pkt), Cracovia jest dwunasta (19).

Powodów do zadowolenia nie mają fani Wisły Kraków, która doznała drugiej porażki z rzędu. Tym razem "Biała Gwiazda" uległa u siebie Wiśle Płock 0:1 po golu Damiana Szymańskiego w 42. minucie.

"To spotkanie było bardzo ciężkie i w pełni przyjmuję odpowiedzialność za jego wynik. A jeśli chodzi o przyszłość, to jestem o tyle spokojny, że nie zależy to ode mnie. Wiadomo, że praca trenera uzależniona jest od wyników" - przyznał po meczu szkoleniowiec gospodarzy Kiko Ramirez.

Wkrótce potem krakowski klub poinformował, że zwolnił Hiszpana z pełnionej przez niego funkcji. W dwóch najbliższych spotkaniach, m.in. derbowym z Cracovią, Wisłę poprowadzi duet trenerski Kazimierz Kmiecik i Radosław Sobolewski. Nazwisko nowego szkoleniowca, który obejmie zespół od 1 stycznia 2018 roku, ma zostać podane w poniedziałek. Jednym z najpoważniejszych kandydatów jest Hiszpan Joan Carrillo.

Druga kolejna porażka kosztowała krakowską drużynę spadek na ósme miejsce w tabeli. Wiślacy mają 28 punktów i o dwa wyprzedzają swoich niedzielnych rywali.

Najwięcej bramek w niedzielę padło w Szczecinie, gdzie ostatnia w tabeli Pogoń zremisowała z Zagłębiem Lubin 3:3, choć do przerwy prowadziła 3:1. Po raz drugi z rzędu hat-trickiem popisał się napastnik "Miedziowych", reprezentant Polski Jakub Świerczok. Na stadionie Pogoni trafił do bramki w 41. i 52. minucie oraz w doliczonym czasie gry, ustalając wynik spotkania.

W poprzedniej kolejce Świerczok, kandydat do wyjazdu na mistrzostwa świata w Rosji, zdobył trzy bramki - w ciągu zaledwie dziewięciu minut - w meczu z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza (4:2). W klasyfikacji najlepszym strzelców obecnego sezonu ekstraklasy niespełna 25-letni napastnik awansował na drugie miejsce - 15 goli.

W tabeli Zagłębie jest szóste (28). Dla mającej tylko 11 punktów Pogoni, która na zwycięstwo czeka od 19 sierpnia, gole w niedzielę strzelili Bułgar Spas Delew, Jakub Piotrowski i David Niepsuj.

"Cieszę się, że po męskiej rozmowie w szatni moi zawodnicy zrozumieli, iż mogą zmienić losy meczu" - przyznał trener Zagłębia Mariusz Lewandowski.

Drużyny z czołówki tabeli grały w poprzednich dniach. Liderem pozostał Górnik, mimo piątkowego remisu u siebie z Lechią Gdańsk 1:1. Zabrzanie mają 36 punktów i o jeden wyprzedzają warszawską Legię.

Obrońca tytułu pokonał w sobotę na Łazienkowskiej Bruk-Bet Termalicę 3:0, strzelając wszystkie gole w drugiej połowie. Jednego z nich - Brazylijczyk Guilherme, który nie zdecydował się przedłużyć kontraktu z Legią i zimą odejdzie ze stołecznego klubu.

W sobotę pierwszej od 15 września porażki (licząc wszystkie rozgrywki) doznała Korona Kielce, która uległa u siebie Arce Gdynia aż 0:3.

"To spotkanie pokazało, że przed nami jeszcze sporo nauki. Nie będziemy się jednak załamywać, bo do tej pory graliśmy w tej rundzie bardzo dobrze. Takie mecze po prostu się zdarzają. Pierwsze dwie bramki praktycznie strzeliliśmy sobie sami" - przyznał szkoleniowiec Korony Gino Lettieri.

Po niespodziewanej porażce kielczanie spadli na piąte miejsce (30), Arka jest siódma (28).

W innym sobotnim meczu jedenasty Śląsk Wrocław zremisował u siebie z trzynastym Piastem Gliwice 2:2. Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie po golach Arkadiusza Piecha, ale przyjezdni do remisu doprowadzali dzięki trafieniom Czecha Michala Papadopulosa i Karola Angielskiego.

Od 17 września na zwycięstwo czeka Sandecja Nowy Sącz. W piątek uległa jako gospodarz w Niecieczy Jagiellonii Białystok 0:1, a bramkę w 67. minucie z rzutu karnego zdobył Litwin Arvydas Novikovas. Dziesięć minut później podopieczni Radosława Mroczkowskiego mogli wyrównać, ale Bułgar Aleksandyr Kolew nie wykorzystał "jedenastki".

Jagiellonia awansowała na trzecie miejsce (33 pkt), a Sandecja spadła na czternaste (19).

Obecna seria meczów zakończyła się już w niedzielę, ponieważ we wtorek i środę zostanie rozegrana następna kolejka - przedostatnia w tym roku.

(PAP)

1. fabianski21062018 21.06.2018

Fabiański pokazał klasę! Emocjonalny list do kibiców

To już pewne. Od przyszłego sezonu Łukasz Fabiański będzie grał w barwach West Ham United. Jednak największą sensację wzbudził odręcznie napisany przez reprezentanta Polski list, w którym dziękuje za wsparcie i żegna się z kibicami.

2. polacy219062018 19.06.2018

Polscy kibice w Moskwie rozczarowani, ale nie tracą nadziei

Polscy kibice w Moskwie są bardzo rozczarowani wynikiem meczu z Senegalem (1:2) i krytycznie oceniają grę polskiej reprezentacji. Przyznają, że nie tego się spodziewali. Jak zapewniają, mają nadzieję, że biało-czerwoni wypadną lepiej w kolejnym meczu z Kolumbią.

3. klip-BBC-18062018 18.06.2018

To po prostu trzeba zobaczyć! Klip BBC podbija sieć

Mundial w Rosji ledwie się rozpoczął, a już doświadczyliśmy kilku niespodzianek, jak porażka Niemców czy remisy Argentyny i Brazylii

4. francja-vs-australia-16062018 16.06.2018

Francuzi przetestowali technologię mundialową

To zdecydowanie nie był spacerek dla faworyzowanych Francuzów, którzy pokonali 2:1 Australię dopiero na 10 minut przed końcem spotkania

5. urugwaj-egipt-15062018 15.06.2018

Wymęczone zwycięstwo Urugwaju. Gol w ostatniej minucie!

To nie był prosty mecz dla ekipy Urugwaju. Spotkanie z Egiptem było niezwykle ciężkim starciem dla drużyny z Ameryki Południowej.

6. rus16042018 14.06.2018

Pogrom na inaugurację. Rosjanie wysoko wygrywają z Arabią Saudyjską

Choć pierwszy mecz rosyjskiego mundialu nie zachwycił, to kibice gospodarzy z pewnością nie będą narzekać na niski poziom spotkania.

7. stadion14062018 14.06.2018

Dziś rozpoczęcie mundialu! W inaugracyjnym meczu zmierzy się Rosja z Arabią Saudyjską

Dwaj najniżej notowani uczestnicy - Rosja i Arabia Saudyjska - zmierzą się o godz. 17 czasu polskiego w Moskwie w meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw świata. "Sborna" będzie faworytem, choćby ze względu na fakt, że gra na własnym terenie.