Jedynie prawda jest ciekawa


Polska himalaistka, której Urubko mógł uratować życie: W głowie mi się nie mieści

27.02.2018
czerwinska-urubko
Polska himalaistka, której Urubko mógł uratować życie: W głowie mi się nie mieści

Postawa Denisa Urubki nie jest normalna - oceniła jedna z najwybitniejszych w historii himalaistek Anna Czerwińska. Jak podkreśliła, chociaż uratował jej życie, to jednak wobec kolegów-uczestników narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 zachował się nie fair.

Podobnego zdania jest również kierownik Krzysztof Wielicki. "Denis ze mną nie rozmawiał, nie przeprosił i nie podał ręki. No cóż, jakoś to muszę przeboleć, bo przecież to ja zaprosiłem go do naszej ekipy. Jutro, czyli w środę, ma opuścić bazę, w której są już wszyscy koledzy. Warunki na górze nie pozwalają na jakąkolwiek działalność. Musimy czekać na poprawę pogody" - powiedział PAP. 


Czerwińska przyznała, że "nikt z nas nie jest święty, każdy ma coś za uszami, i Wielicki, i ja również, ale są jakieś granice. Jeżeli decydujesz się być w zespole, którym ktoś dowodzi, to powinieneś podporządkować się decyzjom szefa, a przede wszystkim mieć na uwadze kolegów, mających tak samo jak ty, ten sam cel. Zespół musi działać jak jeden mechanizm, w którym efekty działań jednostki przekładają się na rezultaty pracy całej grupy" - podkreśliła w rozmowie z PAP pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi (wszystkie najwyższe szczyty każdego kontynentu).  

Jej zdaniem niekoleżeńska i mało odpowiedzialna decyzja Urubki, który bez uzgodnienia z kierownikiem wyprawy ruszył samotnie w górę, jest dla niej niezrozumiała, tym bardziej, że jest... żołnierzem i wie, jakie są konsekwencje niepodporządkowania się poleceniom dowódcy. 

"Dziwię się bardzo, bo przecież Denis nie jest początkującym alpinistą. W głowie mi się nie mieści, że tak bardzo doświadczony wspinacz podejmuje tak ogromne ryzyko. W dodatku nie bierze jeszcze ze sobą radiotelefonu, wiedząc z prognoz, jak trudne warunki panują na wysokości powyżej 7000 metrów, co potem po zejściu do bazy potwierdził, że był silny wiatr, dużo śniegu, zero widoczności. Taka postawa nie jest normalna, owładnęła nim jakaś obsesja z tym końcem zimy 28 lutego" - powiedziała Czerwińska.  

W marcu 2015 roku Urubko, mający w dorobku m.in. dwa zimowe wejścia na ośmiotysięczniki stwierdził, że zima w Himalajach i Karakorum to okres od 1 grudnia do końca lutego. Według niego takie założenia spełnia jedynie okres zimy meteorologicznej. 

9 lutego 2009 roku wraz z włoskim alpinistą Simone Moro zdobył Makalu (8481 m), a 2 lutego 2011 - Gaszerbrum II (8035 m) razem z Moro i amerykańskim wspinaczem Corym Richardsem. Teraz przyznał, że musiał podjąć decyzję o ataku szczytowym, bo bez tego byłby wściekły i nieusatysfakcjonowany. Ocenił też, że w górze panowały bardzo złe warunki, a jego posunięcie było wielce ryzykowne.  

Czerwińska dopiero co wróciła z Ameryki Południowej, gdzie się wspinała w Andach Środkowych na Ojos del Salado (6893 m), najwyższy wulkan na Ziemi (drzemiący). Wybitna alpinistka, mająca tytuł doktora nauk farmaceutycznych, przygotowuje się bowiem do kolejnego wyzwania. W październiku ma dowodzić jedną z 20 grup, które w ramach projektu Polskie Himalaje 2018 wspinać się będą do bazy pod Mount Everestem. Zapytana, jak by zareagowała, gdyby jakiś uczestnik samowolnie, bez uzgodnienia z nią, zaczął realizować swoje cele?  

"Nie wyobrażam sobie, aby ktoś nagle opuścił grupę i sobie gdzieś poszedł, bo ma takie fanaberie. Rozumiem podtekst tego pytania, co bym zrobiła na miejscu Wielickiego. Po zejściu Urubki do bazy postawiłabym na dyskusję w zespole i głosowanie, jaką podjąć decyzję. Natomiast gdybym wyczaiła, że Denis szykuje się do wyjścia w górę, kazałabym jemu napisać oświadczenie, że idzie na własne ryzyko" - odpowiedziała warszawianka. 

 W swej farmaceutycznej profesji pracowała bardzo krótko, oddając się całkowicie pasji górskiej, która nią zawładnęła od pierwszych wyjazdów w Tatry. 

Jak wyjawiła, nie jest sama "taka czysta", podając za przykład swoją niesforność z roku 1986, w którym to w wyprawie mającej dokonać pierwszego przejścia filarem południowym K2 (8611 m), tzw. Magic Line, dotarła do wysokości 8200 m. Wtedy to wspólnie z Dobrosławą Miodowicz-Wolf (dla przyjaciół - Mrówka) odmówiły napisania oświadczenia o przejściu do innej ekspedycji, jakiego zażądał kierownik... Janusz Majer, który obecnie jest szefem komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2. 

Urodzona 10 lipca 1949 roku w Warszawie Czerwińska przyznała, że w swej karierze osiągnęła wiele, ale kończyć ją będzie z wielkim niedosytem "tak jak sportowiec, który ma medale ze wszystkich możliwych zawodów, jednak nie ma tego najważniejszego - olimpijskiego złota".  

"Moim marzeniem, ba, moją obsesją stała się najpiękniejsza według mnie góra Ziemi jaką jest K2, którą próbowałam zdobyć w czterech próbach - w latach 1982 (z Wandą Rutkiewicz), 1984 (cztery baby w składzie z Mrówką), 1986 z Leszkiem Cichym i Darkiem Załuskim oraz w 2010 z Bogusławem Ogrodnikiem" - wyliczyła. 

 Przyznała też, że kilkakrotnie otarła się o śmierć, a jednym z tych, który podał jej rękę był... Urubko. 

"Denis twierdzi, że uratował mi życie na Lhotse (8516 m) w 2001 roku, chociaż wydawało mi się wtedy, że zeszłabym do namiotu o własnych siłach, mimo ogromnego zmęczenia, wyczerpania. On się zerwał, widząc w jakim jestem stanie, no i faktycznie mi pomógł. Potem była balanga, że się wszystko dobrze skończyło, a z pierwszego spotkania z Denisem mam bardzo dobre wspomnienia, był przesympatyczny" - wspomniała zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników.Warto poczytać

 1. fifa-stop 20.04.2018

  Europosłowie wzywają do bojkotu Mistrzostw Świata w Rosji, 1/3 to Polacy!

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Jedna trzecia sygnatariuszy to Polacy.

 2. arsene 20.04.2018

  Po prawie 22 latach trener Wenger opuszcza Arsenal

  Z końcem obecnego sezonu Arsene Wenger przestanie być trenerem piłkarzy Arsenalu Londyn. Pełnił tę funkcję od 1 października 1996 roku i trzykrotnie zdobył z "Kanonierami" mistrzostwo Anglii. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

 3. tennis-rafael-nadal 20.04.2018

  Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału ATP w Monte Carlo

  Lider światowego rankingu tenisistów Hiszpan Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 na ziemnych kortach w Monte Carlo. W czwartek łatwo pokonał Rosjanina Karena Chaczanowa 6:3, 6:2.

 4. chess 20.04.2018

  Kulon siódma, Rosjanka Gunina złotą medalistką

  Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) zajęła siódme, a Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) 13. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach w Wysokich Tatrach na Słowacji. Po raz trzeci w karierze tytuł zdobyła Rosjanka Walentina Gunina.

 5. czarnecki-siatkowka 20.04.2018

  Ryszard Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

  Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

 6. marco-haller 20.04.2018

  Austriacki kolarz Marco Haller potrącony przez samochód

  Austriacki kolarz Marco Haller został w trakcie treningu potrącony przez samochód i nie będzie mógł startować przez wiele miesięcy - poinformowała w czwartek jego grupa Katiusza. 27-letni zawodnik ma poważnie uszkodzone kolano i złamaną kość udową lewej nogi.

 7. Aleksandra-Jagielo 20.04.2018

  Aleksandra Jagieło zakończyla karierę

  Dwukrotna mistrzyni Europy siatkarka Aleksandra Jagieło postanowiła zakończyć karierę. "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść' - powiedziała w czwartek po meczu, w którym jej BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała pokonał u siebie Polski Cukier Muszyniankę Muszyna 3:0.

 8. fogo-unia-leszno 20.04.2018

  Złoty Kask żużlowca Fogo Unii

  Żużlowiec Fogo Unii Leszno Jarosław Hampel wygrał w Pile turniej finałowy o Złoty Kask. To pierwszy triumf dwukrotnego indywidualnego wicemistrza świata w tej imprezie. Drugi był Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów), a trzeci Janusz Kołodziej (Fogo Unia).

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook