Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe przepisy zwiększą przejrzystość polskich związków sportowych

29.08.2017
law-education-series-1-1467431
Nowe przepisy zwiększą przejrzystość polskich związków sportowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek ustawę o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Sejm uchwalił ją 20 lipca. Ustawa wejdzie w życie w dwa tygodnie po opublikowaniu.

Głównym celem nowelizacji było zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych. Wiąże się z tym wykluczenie w sporcie zjawisk korupcji i nepotyzmu, na co często wpływ miały powiązania kapitałowe, organizacyjne i personalne działaczy.

Teraz ograniczone zostały takie sytuacje. Od wejścia ustawy z życie nie będzie możliwości łączenia funkcji w zarządzie związku sportowego z pracą w ministerstwie właściwym dla spraw kultury fizycznej, łączenia funkcji trenera kadry narodowej z pracą w sztabie szkoleniowym w tym samym sporcie, posiadania akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego prowadzących działalność gospodarczą związaną z realizacją przez związek działań statutowych.

Nowelizacja przewiduje także m.in. ograniczenia dla osób zajmujących się sponsoringiem finansowym lub rzeczowym, prowadzących na rzecz związku działalność gospodarczą, usługową, dostawczą czy budowlaną.

Przejrzystość działania polskich związków sportowych zwiększy też zakaz sprawowania funkcji członka zarządu przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa PRL.

Oprócz odsunięcia od pełnienia w związkach funkcji kierowniczych przez osoby, które w okresie od 22 lipca 1944 do 31 lipca 1990 roku były pracownikami, funkcjonariuszami lub żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w okresie od dnia 22 lipca 1944 do dnia 31 lipca 1990 roku, nie będą one mogły także sprawować funkcji w organach kontroli wewnętrznej związku.

Ustawa przewiduje także, że we władzach związku nie będzie mogła zasiadać osoba, która była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące dyskwalifikacji.

 

 

(PAP) wha/ bia/

Warto poczytać

 1. fifa-stop 20.04.2018

  Europosłowie wzywają do bojkotu Mistrzostw Świata w Rosji, 1/3 to Polacy!

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Jedna trzecia sygnatariuszy to Polacy.

 2. arsene 20.04.2018

  Po prawie 22 latach trener Wenger opuszcza Arsenal

  Z końcem obecnego sezonu Arsene Wenger przestanie być trenerem piłkarzy Arsenalu Londyn. Pełnił tę funkcję od 1 października 1996 roku i trzykrotnie zdobył z "Kanonierami" mistrzostwo Anglii. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

 3. tennis-rafael-nadal 20.04.2018

  Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału ATP w Monte Carlo

  Lider światowego rankingu tenisistów Hiszpan Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 na ziemnych kortach w Monte Carlo. W czwartek łatwo pokonał Rosjanina Karena Chaczanowa 6:3, 6:2.

 4. chess 20.04.2018

  Kulon siódma, Rosjanka Gunina złotą medalistką

  Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) zajęła siódme, a Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) 13. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach w Wysokich Tatrach na Słowacji. Po raz trzeci w karierze tytuł zdobyła Rosjanka Walentina Gunina.

 5. czarnecki-siatkowka 20.04.2018

  Ryszard Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

  Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

 6. marco-haller 20.04.2018

  Austriacki kolarz Marco Haller potrącony przez samochód

  Austriacki kolarz Marco Haller został w trakcie treningu potrącony przez samochód i nie będzie mógł startować przez wiele miesięcy - poinformowała w czwartek jego grupa Katiusza. 27-letni zawodnik ma poważnie uszkodzone kolano i złamaną kość udową lewej nogi.

 7. Aleksandra-Jagielo 20.04.2018

  Aleksandra Jagieło zakończyla karierę

  Dwukrotna mistrzyni Europy siatkarka Aleksandra Jagieło postanowiła zakończyć karierę. "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść' - powiedziała w czwartek po meczu, w którym jej BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała pokonał u siebie Polski Cukier Muszyniankę Muszyna 3:0.

 8. fogo-unia-leszno 20.04.2018

  Złoty Kask żużlowca Fogo Unii

  Żużlowiec Fogo Unii Leszno Jarosław Hampel wygrał w Pile turniej finałowy o Złoty Kask. To pierwszy triumf dwukrotnego indywidualnego wicemistrza świata w tej imprezie. Drugi był Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów), a trzeci Janusz Kołodziej (Fogo Unia).

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook