Jedynie prawda jest ciekawa


Minister Bańka: Katowice będą centrum walki z dopingiem

04.04.2018
witold-banka
Minister Bańka: Katowice będą centrum walki z dopingiem

Podczas Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 Katowice staną się globalnym centrum walki z dopingiem na rok przed igrzyskami w Tokio - uważa minister sportu i turystyki Witold Bańka. "Tu zapadną najważniejsze decyzje" - powiedział minister.

Kongres odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2019. W środę podpisana została umowa dotycząca organizacji wydarzenia między resortem, a samorządem Katowic. 

Udział w obradach weźmie ok. 2 tys. osobistości z całego świata, zostaną m.in. wybrane nowe władze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), zatwierdzone będą też zmiany w światowym Kodeksie Antydopingowym. 


"Doping jest cichym zabójcą idei olimpijskiej. Walka z nim to także problem wyścigu technologicznego, za którym musimy nadążać. Nie ma innej drogi, jak intensyfikacja tej walki, także w kontekście finansowym, do czego namawiam kolegów z WADA i ministrów z całego świata" - dodał Bańka, członek komitetu wykonawczego organizacji. 

Jego zdaniem warto jest zwiększać nakłady na działania śledcze w walce z oszustami w sporcie. 

"Te działania mogą być skuteczne, co pokazuje m.in sytuacja w Rosji i skandal dopingowy, który wybuchł przy okazji igrzysk w Soczi" - dodał. 

Podkreślił, że kongres będzie też okazją do promocji miasta i regionu. 

"Katowice to doskonałe miejsce na organizację takiego wydarzenia. Jestem pewien, że zrobimy to dobrze. Reakcje na nasz ofensywny styl promocji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. To zaszczyt i wyróżnienie. Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, jesteśmy mocno do przodu" - zauważył minister.  

Podkreślił, że przedstawicielki WADA wizytujące już Katowice komplementowały tutejsze Międzynarodowe Centrum Kongresowe. 

"Usłyszeliśmy, że tak znakomitego, pięknego centrum na świecie nie widziały, a przypomnijmy, że gospodarzami poprzednich konferencji były m.in. Lozanna, Madryt czy Johannesburg. To nas tym bardziej optymistycznie nastraja, że wydarzenie będzie miało znaczenie nie tylko sportowe, ale i wizerunkowe oraz promocyjne dla naszego regionu" - zaznaczył Bańka.  

Decyzja o przyznaniu Katowicom organizacji kongresu zapadła w maju 2017 na posiedzeniu zarządu WADA w Montrealu. Prezentacja Katowic okazała się lepsza od oferty Genewy i Maskatu (stolica Omanu).  

Kandydaturę stolicy Górnego Śląska przedstawili minister Bańka i prezydent miasta Marcin Krupa. Światowe konferencje odbywają się co sześć lat. Przyszłoroczna będzie piątą edycją. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu. 


 PAP

Warto poczytać

 1. 1270bieleckigasherbrum 16.07.2018

  Adam Bielecki zdobył piąty ośmiotysięcznik w karierze - Gaszerbrum II

  Adam Bielecki, uczestnik polsko-niemieckiej wyprawy, stanął na wierzchołku Gaszerbruma II (8035 m). To piąty ośmiotysięcznik w karierze 35-letniego alpinisty. Wcześniej zdobył: Makalu (8481 m), Gaszerbrum I (8080 m), K2 (8611 m) i Broad Peak (8051 m).

 2. ronaldo16072018 16.07.2018

  "Daj nam Ligę Mistrzów". Kibice witali Ronaldo w Turynie

  Portugalczyk Cristiano Ronaldo przeszedł już badania w Turynie, a później ma zjeść obiad z prezesem Juventusu Andre Agnellim. Pod centrum medycznym czekało na niego ok. 200 dziennikarzy i ponad tysiąc kibiców. "Daj nam Ligę Mistrzów" - skandowano.

 3. russia14072018 15.07.2018

  Żenujące zachowanie Rosjan w czasie dekoracji medalistów. Znaleźli parasol tylko dla jednej osoby

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonując Chorwację 4:2. Dekoracja medalistów odbyła się w strugach ulewnego deszczu, a miliony widzów oglądały żenujące sceny z udziałem prezydentów Rosji, Francji i Chorwacji.

 4. stadion14062018 15.07.2018

  Francja czy Chorwacja? Już dzisiaj finał mundialu

  O godz. 17 czasu polskiego na moskiewskich Łużnikach odbędzie się najważniejszy międzypaństwowy mecz piłkarski od 2014 roku, kiedy w finale mistrzostw świata w Brazylii Niemcy pokonały Argentynę. W tegorocznym mundialu w Rosji o trofeum zagrają Francja i Chorwacja.

 5. 1270brzeczek 12.07.2018

  Marek Rzepka: nie wierzę, że Boniek podjął decyzję lekkomyślnie

  Były reprezentant Polski i piłkarz Lecha Poznań Marek Rzepka uważa, że wybór Jerzego Brzęczka na selekcjonera reprezentacji niesie pewne ryzyko. Jego zdaniem ma zbyt małe doświadczenie trenerskie, chociaż w Wiśle Płock pokazał, że zna się na fachu.

 6. avantiultras12072018 12.07.2018

  FIFA zakazuje zdjęć kobiet w transmisjach mundialu. „To poważniejszy problem od rasizmu”

  Według działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej na trybunach piłkarskich jest zbyt wiele… pięknych kobiet. Zdaniem FIFA, są one zdecydowanie zbyt często eksponowane w transmisjach z wielkich imprez sportowych.

 7. zlatko-dalic-12072018 12.07.2018

  Awansował do finału, jednak cały sukces zawdzięcza Bogu. Piękne wyznanie selekcjonera

  Wczorajszy półfinał pomiędzy Chorwacją, a Anglią zakończył się dość niespodziewanym triumfem ekipy z Bałkanów

 8. jagger12072018 12.07.2018

  Mick Jagger nie przyniósł szczęścia Anglii. Komu jeszcze?

  „Pojechałem zobaczyć Anglię, ale Anglia przegrała” - śpiewa w jednej z piosenek lider The Rolling Stones Mick Jagger. W środę kibicował swoim rodakom w półfinale mistrzostw świata w Moskwie i… znowu przegrali - z Chorwacją 1:2 po dogrywce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook