Lechia Gdańsk niepokonana w derbach Trójmiasta

16.04.2018
lechia-mistrzem-trojmiasta

W pierwszym meczu 31. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Arka uległa w grupie spadkowej na własnym stadionie Lechii 1:2 (1:2).

Gdynianie po sześciu kolejnych spotkaniach u siebie bez straconej bramki nie zdołali zachować czystego konta, ale co gorsza, przegrali w tym sezonie wszystkie trzy derbowe konfrontacje z gdańską drużyną, z czego dwie w Gdyni.

Te zespoły zmierzyły się w minioną sobotę w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego - w Gdańsku po 28 minutach Lechia prowadziła 3:0, do przerwy wygrywała 4:0, ale ostatecznie triumfowała 4:2. Trzy bramki dla gospodarzy zdobył Flavio Paixao (Portugalczyk przesądził także o triumfie 1:0 swojej drużyny w listopadowym spotkaniu w Gdyni), a jednego gola strzelił Sławomir Peszko.

Ten ostatni otrzymał także czwartą żółtą kartkę i w piątek nie pojawił się na boisku. Z kolei w Arce po takiej przymusowej pauzie wrócił do gry napastnik Rafał Siemaszko.

I właśnie ten ostatni miał udział w 9. minucie przy bramce dla swojego zespołu. Po jego dośrodkowaniu Paweł Stolarski zablokował strzał Marcusa Viniciusa ręką, ale arbiter dopiero po wideoweryfikacji podyktował rzut karny.

Co prawda Dusan Kuciak wyczuł intencje Mateusza Szwocha, jednak piłka po precyzyjnym uderzeniu pomocnika "żółto-niebieskich" wypadła tuż przy słupku do siatki.

Po objęciu prowadzenia gospodarzenie nie poszli za ciosem tylko oddali pole rywalom i ta defetystyczna taktyka zemściła się. W 22. minucie gdańszczanie doprowadzili bowiem do remisu. W tej sytuacji gdynianie zagapili się przy krótko rozegranym przez Lechię rzucie rożnym i po centrze Joao Oliveiry z lewej flanki pozostawiony bez opieki Steven Vitoria bez problemów pokonał Pavelsa Steinborsa strzałem głową.

Przed przerwą "biało-zieloni" zdołali jeszcze wyjść na prowadzenie. W 43. Lechia wyprowadziła kontrę, ale wydawało się, że nie ma ona szansy powodzenia, bo w polu karnym Arki było czterech miejscowych zawodników i osamotniony Flavio Paixao. Tymczasem po dośrodkowaniu z prawej strony Simeona Sławczewa portugalski napastnik przeskoczył Michała Marcjanika i ponownie głową umieścił piłkę w bramce przeciwnika.

Sporo emocji było także w doliczonym czasie pierwszej połowy. Najpierw w słupek trafił Oliveira, ale na boisku tak naprawdę zrobiło się gorącą po brutalnym faulu przy ławce rezerwowych Arki Vitorii na Luce Zarandii. Doszło wtedy do przepychanek pomiędzy zawodnikami obu drużyn, ochroniarze szarpali się także z trenerem Lechii Piotrem Stokowcem.

I nie wiedzieć czemu sędzia Paweł Raczkowski oszczędził Kanadyjczyka, bo ukarał Vitorię tylko żółtą kartką. Generalnie w tym meczu piłkarze nie przebierali w środach, a arbiter pokazał 11 takich napomnień, w tym sześć przyjezdnym.

Po przerwie wynik nie zmienił się, ale okazji nie brakowało. W 57. minucie Steinbors w efektownym tylu obronił uderzenie Flavio Paixao, a sześć minut później po strzale z dystansu Enrique Esquedy piłka przeszła tuż obok słupka bramki gości. Z kolei w 78. minucie po indywidualnej akcji Zarandii i uderzeniu Damiana Zbozienia skuteczną interwencją popisał się Kuciak. Golkiper Lechii uratował swój zespół także od utraty gola w doliczonym czasie po główce Macieja Jankowskiego.

Po tym spotkaniu bilans 11 derbowych potyczek w ekstraklasie jest zdecydowanie korzystniejszy dla Lechii. Gdańszczanie wygrali dziewięć meczów, a dwie konfrontacje zakończyły się remisem.

(PAP)

1. fifa-stop 20.04.2018

Europosłowie wzywają do bojkotu Mistrzostw Świata w Rosji, 1/3 to Polacy!

Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Jedna trzecia sygnatariuszy to Polacy.

2. arsene 20.04.2018

Po prawie 22 latach trener Wenger opuszcza Arsenal

Z końcem obecnego sezonu Arsene Wenger przestanie być trenerem piłkarzy Arsenalu Londyn. Pełnił tę funkcję od 1 października 1996 roku i trzykrotnie zdobył z "Kanonierami" mistrzostwo Anglii. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

3. tennis-rafael-nadal 20.04.2018

Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału ATP w Monte Carlo

Lider światowego rankingu tenisistów Hiszpan Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 na ziemnych kortach w Monte Carlo. W czwartek łatwo pokonał Rosjanina Karena Chaczanowa 6:3, 6:2.

4. chess 20.04.2018

Kulon siódma, Rosjanka Gunina złotą medalistką

Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) zajęła siódme, a Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) 13. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach w Wysokich Tatrach na Słowacji. Po raz trzeci w karierze tytuł zdobyła Rosjanka Walentina Gunina.

5. czarnecki-siatkowka 20.04.2018

Ryszard Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

6. marco-haller 20.04.2018

Austriacki kolarz Marco Haller potrącony przez samochód

Austriacki kolarz Marco Haller został w trakcie treningu potrącony przez samochód i nie będzie mógł startować przez wiele miesięcy - poinformowała w czwartek jego grupa Katiusza. 27-letni zawodnik ma poważnie uszkodzone kolano i złamaną kość udową lewej nogi.

7. Aleksandra-Jagielo 20.04.2018

Aleksandra Jagieło zakończyla karierę

Dwukrotna mistrzyni Europy siatkarka Aleksandra Jagieło postanowiła zakończyć karierę. "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść' - powiedziała w czwartek po meczu, w którym jej BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała pokonał u siebie Polski Cukier Muszyniankę Muszyna 3:0.

8. fogo-unia-leszno 20.04.2018

Złoty Kask żużlowca Fogo Unii

Żużlowiec Fogo Unii Leszno Jarosław Hampel wygrał w Pile turniej finałowy o Złoty Kask. To pierwszy triumf dwukrotnego indywidualnego wicemistrza świata w tej imprezie. Drugi był Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów), a trzeci Janusz Kołodziej (Fogo Unia).