Jedynie prawda jest ciekawa


Krwawe oblicze Mundialu w Rosji

23.05.2018
russia-fifa-world-cup-dogs
Krwawe oblicze Mundialu w Rosji

Aktywiści i obrońcy praw zwierząt walczą o życie bezdomnych psów i kotów w Rosji.

Tradycja „zamiatania pod dywan” niewygodnej wizerunkowo rzeczywistości na czas organizowania światowych wydarzeń sportowych w Rosji sięga 1980 r., kiedy w Moskwie odbywały się igrzyska olimpijskie, zwane też „pierwszą krwawą olimpiadą”. Określenie to odnosiło się do praktyki uśmiercania bezdomnych zwierząt przed igrzyskami. Letnie Igrzyska Olimpijskie zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich w związku z ówczesną sytuacją polityczną na świecie. 

Kolejną rzezią okazały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie organizowane cztery lata temu w Soczi. Oprócz kontrowersji związanych z eliminowaniem bezpańskich psów, igrzyskom towarzyszyły żądania przeprosin oraz protest środowisk LGBT. W mediach powstała kampania walcząca z zagładą czworonogów.


 
Tegorocznym mistrzostwom w Rosji również towarzyszą procedery unicestwiania zwierząt. Bezdomne psy nie pasują do wizerunku mistrzostw, dlatego opłacani oprawcy trują psy, wykorzystując ich ufność. Spowodowana w ten sposób śmierć jest długa i bolesna. 

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Gianni Infantino, przewodniczącego FIFA, wzywającą do wzięcia odpowiedzialności za mordy na zwierzętach dokonywane przez organizatorów mistrzostw. Stowarzyszenie Otwarte Klatki wzywa do wprowadzenia do kodeksu etycznego FIFA zapisu regulującego kwestie dobrostanu zwierząt i zobowiązującego do przestrzegania przepisów zabraniających niehumanitarnego uśmiercania zwierząt przed i w trakcie trwania turnieju. Ponadto, postuluje się zachęcanie gospodarzy MŚ do inwestowania w programy sterylizacji oraz do zwiększania środków na działalność schronisk oraz fundacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami.   


 Petycję można podpisać na stronie www.krwawafifa.pl. Można również wesprzeć stowarzyszenie finansowo. 


mp

fot. Stock, Instagram (Otwarte Klatki), PAP

Warto poczytać

 1. xhaka-23062018 23.06.2018

  Szwajcarzy sprowokowali Serbów! Ten gest rozwścieczył cały naród

  Wczorajsze spotkanie Serbii ze Szwajcarią w ramach mistrzostw świata wzbudziło wiele emocji, ale i też kontrowersji. Podczas celebrowania swoich bramek reprezentanci Szwajcarii dopuścili się politycznej prowokacji w stronę rywali

 2. fabianski21062018 21.06.2018

  Fabiański pokazał klasę! Emocjonalny list do kibiców

  To już pewne. Od przyszłego sezonu Łukasz Fabiański będzie grał w barwach West Ham United. Jednak największą sensację wzbudził odręcznie napisany przez reprezentanta Polski list, w którym dziękuje za wsparcie i żegna się z kibicami.

 3. polacy219062018 19.06.2018

  Polscy kibice w Moskwie rozczarowani, ale nie tracą nadziei

  Polscy kibice w Moskwie są bardzo rozczarowani wynikiem meczu z Senegalem (1:2) i krytycznie oceniają grę polskiej reprezentacji. Przyznają, że nie tego się spodziewali. Jak zapewniają, mają nadzieję, że biało-czerwoni wypadną lepiej w kolejnym meczu z Kolumbią.

 4. klip-BBC-18062018 18.06.2018

  To po prostu trzeba zobaczyć! Klip BBC podbija sieć

  Mundial w Rosji ledwie się rozpoczął, a już doświadczyliśmy kilku niespodzianek, jak porażka Niemców czy remisy Argentyny i Brazylii

 5. francja-vs-australia-16062018 16.06.2018

  Francuzi przetestowali technologię mundialową

  To zdecydowanie nie był spacerek dla faworyzowanych Francuzów, którzy pokonali 2:1 Australię dopiero na 10 minut przed końcem spotkania

 6. urugwaj-egipt-15062018 15.06.2018

  Wymęczone zwycięstwo Urugwaju. Gol w ostatniej minucie!

  To nie był prosty mecz dla ekipy Urugwaju. Spotkanie z Egiptem było niezwykle ciężkim starciem dla drużyny z Ameryki Południowej.

 7. rus16042018 14.06.2018

  Pogrom na inaugurację. Rosjanie wysoko wygrywają z Arabią Saudyjską

  Choć pierwszy mecz rosyjskiego mundialu nie zachwycił, to kibice gospodarzy z pewnością nie będą narzekać na niski poziom spotkania.

 8. stadion14062018 14.06.2018

  Dziś rozpoczęcie mundialu! W inaugracyjnym meczu zmierzy się Rosja z Arabią Saudyjską

  Dwaj najniżej notowani uczestnicy - Rosja i Arabia Saudyjska - zmierzą się o godz. 17 czasu polskiego w Moskwie w meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw świata. "Sborna" będzie faworytem, choćby ze względu na fakt, że gra na własnym terenie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook