Ekstraklasa piłkarska - zmiana lidera, wygrana Legii

16.10.2017
legia-lechia

W 12. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Górnik Zabrze przegrał w niedzielę w Lubinie z Zagłębiem 2:3 i stracił pozycję lidera na rzecz Lecha Poznań. W innym ciekawie zapowiadającym się meczu Legia pokonała w Warszawie Lechię Gdańsk 1:0.

W obecnej kolejce ekstraklasy, w której aż w siedmiu meczach sędziowie mogli skorzystać z systemu wideoweryfikacji VAR, kilka spotkań zapowiadało się bardzo ciekawie. Emocji rzeczywiście nie zabrakło, a wyniki sprawiły, że zapanował duży tłok w czołówce tabeli.

Dotychczasowy lider Górnik, który wcześniej doznał tylko jednej porażki (w lipcu 1:2 w Białymstoku z Jagiellonią), w niedzielę po raz drugi zaznał goryczy porażki. Tym razem uległ na wyjeździe Zagłębiu 2:3. Dwie bramki dla lubinian - na 2:1 i 3:1 - zdobył Jakub Świerczok, który łącznie ma siedem trafień w sezonie.

Ciekawie było także na Łazienkowskiej. Legia po dwóch porażkach z rzędu (0:1 z Jagiellonią, 0:3 z Lechem) pokonała Lechię 1:0 po golu już w dziewiątej minucie Jarosława Niezgody. Napastnik gospodarzy popisał się skuteczną dobitką po strzale Michała Kucharczyka i interwencji byłego golkipera Legii Dusana Kuciaka.

Łącznie w podstawowym składzie Lechii znalazło się pięciu byłych legionistów. Oprócz Kuciaka również Jakub Wawrzyniak, Daniel Łukasik, Rafał Wolski i Błażej Augustyn.

Po stracie gola Lechia uzyskała wyraźną przewagę i miała sporo sytuacji, ale gościom brakowało skuteczności, a jednego gola arbiter nie uznał (za faul na bramkarzu Legii). Gospodarze też mieli swoje szanse, zwłaszcza w pierwszej połowie, jednak wynik już nie uległ zmianie.

"Po przegranym meczu z Jagiellonią trzy tygodnie temu żałowałem, że nie zdobyliśmy choćby punktu. W niedzielę trener Lechii mógł powiedzieć to samo. Muszę pogratulować Lechii, bo ma świetnych piłkarzy. Jestem jednak dumny z mojego zespołu" - przyznał chorwacki szkoleniowiec Legii Romeo Jozak.

W poprzednim sezonie Legia podejmowała Lechię w ostatniej kolejce (0:0). Wówczas gospodarze wywalczyli tytuł, a piłkarze z Trójmiasta zajęli czwarte miejsce, nie dające udziału w europejskich pucharach.

Obecnie, po dwunastu kolejkach, Legia awansowała na szóstą lokatę (19 pkt), zaś Lechia pozostała na dwunastym (13 pkt).

Pierwsze miejsce zajmuje obecnie Lech, który już w piątek zremisował w Białymstoku z Jagiellonią 1:1. Poznaniacy prowadzili od 27. minuty po golu z rzutu wolnego Darko Jevtica, w końcówce spotkania wyrównał Arvydas Novikovas.

Lech ma 22 punkty, podobnie jak drugi Górnik i trzecie Zagłębie. Dwa punkty tracą do nich Jagiellonia oraz Wisła Kraków, która pokonała na wyjeździe 2:0 dobrze spisujący się ostatnio Śląsk Wrocław (dziewięć ligowych meczów bez porażki).

O zwycięstwie gości z Krakowa przesądziły gole Hiszpanów. W 50. minucie do siatki rywali trafił Jesus Imaz, a w 71. rzut karny wykorzystał Carlitos, dla którego to dziewiąta bramka w sezonie. W ligowej klasyfikacji strzelców ustępuje tylko rodakowi z Górnika Igorowi Angulo - 12. Śląsk zakończył serię dziewięciu meczów bez porażki.

W pozostałych spotkaniach Korona Kielce pokonała w piątek Wisłę Płock 2:0 (dla gości to pierwsza porażka od 25 sierpnia), natomiast w sobotę przedostatni Piast Gliwice - przerywając serię czterech ligowych porażek - zremisował z Sandecją Nowy Sącz 2:2, a Bruk-Bet Termalica Nieciecza z Arką Gdynia 1:1.

Arka jest niepokonana w lidze od 27 sierpnia, kiedy uległa w Poznaniu Lechowi 0:3.

Ostatnim akordem 12. kolejki będzie poniedziałkowa konfrontacja zamykającej tabeli Cracovii (7 pkt) z trzynastą Pogonią (9). Dla piłkarzy "Pasów", którzy jedyne zwycięstwo w lidze zanotowali 22 lipca, nadarza się teoretycznie dobra okazja, aby przełamać kiepską serię. Szczecinianie w ostatnich pięciu meczach zdobyli bowiem tylko dwa punkty, odpadli również z rozgrywek o Puchar Polski.

(PAP)

1. lech-rzecznik 21.05.2018

Stadion Lecha zamknięty na osiem meczów

Decyzją wojewody wielkopolskiego stadion, na którym mecze rozgrywają piłkarze Lecha, został zamknięty dla publiczności na osiem meczów. To efekt burd, do jakich doszło podczas niedzielnego pojedynku z Legią Warszawa, który z powodu zachowania kibiców został przerwany.

2. nadal-liderem-szampan 21.05.2018

Nadal wrócił po tygodniu na pozycję lidera

Po zaledwie tygodniu Hiszpan Rafael Nadal wrócił na pozycję lidera światowego rankingu tenisistów.

3. golden-state-warriors-zdeklasowali 21.05.2018

"Rakiety" uziemione przez "Wojowników"

Koszykarze Golden State Warriors zdeklasowali na własnym parkiecie Houston Rockets 126:85 w trzecim półfinałowym meczu Konferencji Zachodniej Ligi NBA i w rywalizacji do czterech zwycięstw objęli prowadzenie 2-1. Stephen Curry zdobył dla zwycięzców 35 punktów.

4. paly-na-lechu 21.05.2018

Rzecznik: w czwartek decyzja Komisji Ligi ws. kary dla Lecha

W czwartek (24 maja) Komisja Ligi Ekstraklasy SA podejmie decyzje ws. kary dla Lecha Poznań za przerwanie przez kibiców tego klubu meczu ostatniej kolejki z Legią Warszawa - poinformował PAP rzecznik spółki prowadzącej piłkarskie rozgrywki Bartosz Orzechowski.

5. lech-poznan-race-przerwany-mecz 21.05.2018

Mandziejewicz: trzeba zrobić porządek

"Mamy nowoczesne stadiony, fajnie pokazywaną w telewizji ligę, ale nie potrafimy sobie poradzić z grupką chuliganów. Trzeba w końcu z tym zrobić porządek" - skomentował niedzielne wydarzenia w meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa były piłkarz Zbigniew Mandziejewicz.

6. dead-in-mount-everest 21.05.2018

Himalaiści z Japonii i Macedonii zginęli podczas próby zdobycia Mount Everestu

35-letni Japończyk Nobukazu Kuriki i 63-letni Macedończyk Gjeorgi Petkov zginęli podczas próby zdobycia Mount Everestu - oficjalnie poinformowały nepalskie władze.

7. bielecki-konczy-kariere 21.05.2018

Karol Bielecki kończy karierę

Karol Bielecki, piłkarz ręczny PGE VIVE Kielce i jeden z najwybitniejszych polskich zawodników w historii tej dyscypliny, po sezonie zakończy sportową karierę. "Nie jestem już w stanie tyle dać zespołowi co dawniej" - powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej.

8. milik-scores 21.05.2018

Bramki Milika i Kownackiego na zakończenie sezonu

Arkadiusz Milik zdobył bramkę dla Napoli w meczu z Crotone w ostatniej kolejce ekstraklasy piłkarskiej Włoch. Gospodarze wygrali 2:1, co przypieczętowało los ekipy gości, która żegna się z Serie A.