Carlos Sainz przed wyborem: Mini lub Toyota

27.02.2018
carlos-sainz

Hiszpan Carlos Sainz, zwycięzca tegorocznej edycji Rajdu Dakar wśród kierowców samochodów, otrzymał propozycję startu w tej imprezie w 2019 roku od zespołów Mini i Toyoty - ujawniły hiszpańskie media.

Sainz, dwukrotny rajdowy mistrz świata, dotychczas triumfował w Rajdzie Dakar dwa razy - w 2010 i 2018 roku. W tegorocznej edycji po raz ostatni jechał Peugeotem 3008 DKR Maxi, gdyż już wcześniej francuski koncern samochodowy podjął decyzję o zakończeniu startów w imprezach terenowych. Teraz realizowany będzie program rallycrossowy.

W tym roku team Peugeot Sport wystawił na Dakar cztery samochody z najlepszymi kierowcami świata. W zespole znaleźli się Sainz, Cyril Despres, Stephane Peterhansel i Sebastien Loeb, którzy mieli zająć wszystkie miejsca na podium.

Zadania nie zrealizowano w 100 procentach. Choć wygrał Sainz, to Peterhansel był po wielu "przygodach" czwarty, natomiast drugie i trzecie miejsce wywalczyli kierowcy teamu Toyoty - Katarczyk Nasser Al-Attiyah i zawodnik z RPA Giniel de Villiers.

Loeb miał pecha, musiał się wycofać na skutek choroby pilota, a Despres zajął po poważnych problemach technicznych 31. pozycję.

Po zakończeniu działalności teamu dakarowego Peugeot tylko Loeb przyznał, że nie będzie szukał innego zespołu. Pozostała trójka deklaruje chęć dalszych startów, ale na razie tylko Sainz otrzymał ofertę. Hiszpan jednak nie śpieszy się z podjęciem decyzji, zapewne czeka na szczegóły dotyczące trasy edycji imprezy w 2019 roku.

Od tego będzie zależał wybór samochodu. Toyota nadal będzie przygotowywała pickupa, natomiast Mini prowadzi prace projektowe nad modelem buggy.

W tegorocznej edycji Dakaru na piątej pozycji uplasował się Jakub Przygoński, jadący Mini. To drugi wynik w historii startów Polaków samochodami w tej najtrudniejszej imprezie świata. Najwyżej, na trzecim miejscu w 2015 roku ukończył rajd Krzysztof Hołowczyc.

(PAP)

1. fifa-stop 20.04.2018

Europosłowie wzywają do bojkotu Mistrzostw Świata w Rosji, 1/3 to Polacy!

Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Jedna trzecia sygnatariuszy to Polacy.

2. arsene 20.04.2018

Po prawie 22 latach trener Wenger opuszcza Arsenal

Z końcem obecnego sezonu Arsene Wenger przestanie być trenerem piłkarzy Arsenalu Londyn. Pełnił tę funkcję od 1 października 1996 roku i trzykrotnie zdobył z "Kanonierami" mistrzostwo Anglii. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

3. tennis-rafael-nadal 20.04.2018

Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału ATP w Monte Carlo

Lider światowego rankingu tenisistów Hiszpan Rafael Nadal awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 na ziemnych kortach w Monte Carlo. W czwartek łatwo pokonał Rosjanina Karena Chaczanowa 6:3, 6:2.

4. chess 20.04.2018

Kulon siódma, Rosjanka Gunina złotą medalistką

Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) zajęła siódme, a Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) 13. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach w Wysokich Tatrach na Słowacji. Po raz trzeci w karierze tytuł zdobyła Rosjanka Walentina Gunina.

5. czarnecki-siatkowka 20.04.2018

Ryszard Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

6. marco-haller 20.04.2018

Austriacki kolarz Marco Haller potrącony przez samochód

Austriacki kolarz Marco Haller został w trakcie treningu potrącony przez samochód i nie będzie mógł startować przez wiele miesięcy - poinformowała w czwartek jego grupa Katiusza. 27-letni zawodnik ma poważnie uszkodzone kolano i złamaną kość udową lewej nogi.

7. Aleksandra-Jagielo 20.04.2018

Aleksandra Jagieło zakończyla karierę

Dwukrotna mistrzyni Europy siatkarka Aleksandra Jagieło postanowiła zakończyć karierę. "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść' - powiedziała w czwartek po meczu, w którym jej BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała pokonał u siebie Polski Cukier Muszyniankę Muszyna 3:0.

8. fogo-unia-leszno 20.04.2018

Złoty Kask żużlowca Fogo Unii

Żużlowiec Fogo Unii Leszno Jarosław Hampel wygrał w Pile turniej finałowy o Złoty Kask. To pierwszy triumf dwukrotnego indywidualnego wicemistrza świata w tej imprezie. Drugi był Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów), a trzeci Janusz Kołodziej (Fogo Unia).