Jedynie prawda jest ciekawa

Złoty powinien się umocnić

30.08.2013

Ryzyko dla krajowej waluty i wszystkich aktywów rynków wschodzących stanowi ewentualna interwencja w Syrii. Złoty powinien w najbliższych dniach odrabiać straty względem euro. Inwestorzy na rynku długu będą czekać na aukcję oraz posiedzenie RPP - oceniają analitycy.

- Dzisiejszy handel na EUR/PLN przebiegał bardzo spokojnie, na co wpływ miały dobre dane o polskim PKB oraz mniejsza presja na rynki wschodzące ze względu na spadek zagrożenia interwencją w Syrii. Jeżeli sytuacja nie ulegnie nagłemu zaostrzeniu, kurs powinien zejść w dół, najbliższe istotne wsparcie to okolice 4,20 - powiedział analityk BRE FOREX Kamil Maliszewski.

Jego zdaniem ryzyko dla tego scenariusza stanowi ewentualna interwencja w Syrii, która wywoła dalsze osłabianie się wszystkich walut rynków wschodzących.

W nocy z czwartku na piątek brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w Syrii w celu ukarania reżimu Baszara el-Asada za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej.

- W przyszłym tygodniu już w poniedziałek poznamy istotny odczyt PMI dla przemysłu. Rynki z pewnością będą wyczekiwać na środowe posiedzenie RPP i decyzję ws. stóp procentowych. Konsensus nie przewiduje zmian, natomiast istotna może być konferencja po posiedzeniu - powiedział Maliszewski.

W poniedziałek rynek pozna odczyt PMI w sektorze przemysłowym dla Polski. W środę zakończy się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej i ogłoszona zostanie decyzja odnośnie stóp procentowych.

- Na rynku długu sesja przebiegła bardzo spokojnie, nastąpiło delikatne umocnienie. Sytuacja w Syrii ustabilizowała się chwilowo, co wpłynęło na delikatne +zejście+ na rynkach bazowych i umocnienie krajowych aktywów - powiedział diler rynku długu w ING BSK Bartłomiej Wit.

W nadchodzącym tygodniu kluczowa dla rynku będzie aukcja obligacji oraz posiedzenie RPP. Ważne będą też dane z amerykańskiej gospodarki - ostatnie odczyty były trochę gorsze, zobaczymy, czy to się potwierdzi. Inwestorzy będą też obserwować wydarzenia w Syrii - dodał.

W przyszłym tygodniu inwestorzy poznają serię danych ze Stanów Zjednoczonych: we wtorek - ostateczny odczyt PMI w sektorze przemysłowym, w środę - bilans handlowy, w piątek – miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, tzw. payrolle.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook