Jedynie prawda jest ciekawa

Zaginieni mają małe szanse na odnalezienie

14.04.2015

NIK nie ma wątpliwości: Luki w systemie poszukiwania osób sprawiają, że ludzie giną bezpowrotnie.

Każdego roku liczba zniknięć ludzi rośnie. W ubiegłym roku to prawie 21 tysięcy osób. Dwóch tysięcy nie udaje się odnaleźć już nigdy.

Z raportu wynika, że najsłabszym ogniwem systemu poszukiwania osób zaginionych jest policja. Według sondażu przeprowadzonego wśród rodzin osób zaginionych przez Itakę - organizację zajmującą się poszukiwaniem takich osób, aż co trzeci badany stwierdził, że policjanci lekceważyli zawiadomienie.

Zresztą nawet sami stróże prawa przyznają, że nie jest dobrze z ich wyszkoleniem w takich sprawach jak poszukiwania osób zaginionych. 30 procent funkcjonariuszy nie przeszło w tym zakresie żadnych szkoleń.

- Procedury bywają jednak zbyt często lekceważone, niedokładnie stosowane a słabo przeszkoleni funkcjonariusze za późno przystępują do akcji, w których decydującą rolę gra czas. Opóźnienia bywają już nie do naprawienia - tłumaczy portalowi „tvn24.pl” rzecznik prasowy NIK Paweł Biedziak.

System poszukiwania osób, którzy wszak teoretycznie działa w Polsce, kompletnie zawodzi w praktyce. Mało kto z Polaków obserwujących losy nieodnalezionej do dziś Iwony Wieczorek z Gdańska wie, jakich kardynalnych błędów dopuścili się policjanci od momentu zgłoszenia zaginięcia przed pięciu laty 19-letniej kobiety.

Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie bliskich nie nadał sprawie najwyższej kategorii. Nie przeprowadzono penetracji miejsca, gdzie 19-latka była widziana po raz ostatni. Psy tropiące wykorzystano dopiero po tygodniu. Nie sprawdzono szpitali i stacji pogotowia ratunkowego. Nie zabezpieczono śladów linii papilarnych, DNA. Policja nie chciała zdjęcia zaginionej, nie wprowadzono do bazy danych, że jest poszukiwana. Nie głoszono w mediach zaginięcia. Nagrania z kamer zaczęto zbierać tydzień po zaginięciu, co oznaczało, że ich nie zabezpieczono, bowiem zostały już nadpisane, co przez sklepy czy hotele jest praktykowane co kilkanaście godzin. Iwona Wieczorek przepadła.

Slaw/ "tvn24.pl"

[FOTO: wPolityce.pl]

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook