Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zabójcy nie mogą spać spokojnie

01.04.2014

Mordercy, którzy dokonali swoich czynów przed laty i do tej pory nie zostali wykryci, mogą być w strachu. Rusza policyjno-prokuratorska akcja, która przy pomocy najnowszych osiągnięć nauki i techniki kryminalistycznej ma doprowadzić zbrodniarzy przed wymiar sprawiedliwości.

Analitycy kryminalni przebadają akta 218 niewyjaśnionych zabójstw, do których doszło na terenie działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej. Na pierwszy ogień pójdą sprawy sprzed 30 lat, które niebawem mogą się przedawnić.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, badania obejmą zabójstwa popełnione na terenie działania prokuratur okręgowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu, Słupsku, Toruniu i Włocławku. Będą one dotyczyły śledztw, które zostały prawomocnie umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

- W toku każdego z tych śledztw przeprowadzano specjalistyczne oględziny miejsc zdarzenia, zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, uzyskano wielozakresowe opinie biegłych i wykonano wiele przesłuchań świadków. Uzyskane przed laty dowody nie pozwoliły jednak na ustalenie sprawców przestępstw - powiedział Marciniak, dodając, że wszystkie zebrane w toku śledztw informacje zostaną teraz ponownie przeanalizowane.

Badania przeprowadzą analitycy kryminalni zatrudnieni w poszczególnych prokuraturach okręgowych. Śledczy liczą na to, że świeże spojrzenie osób, które wcześniej nie zajmowały się sprawami konkretnych zabójstw, może "doprowadzić do nowych, odkrywczych ustaleń".

- W każdej ze spraw analitycy opracują specjalistyczny raport, zawierający wnioski i wskazówki co do dalszego postępowania i możliwości wykorzystania zabezpieczonych w toku śledztw dowodów – poinformował Marciniak.

Wyjaśnił, że analitycy mogą zasugerować np. przesłuchanie konkretnych osób czy powołanie biegłych, którzy ponownie lub po raz pierwszy przyjrzą się jakimś dowodom lub przeprowadzą badania DNA, odcisków palców itp. Raporty analityków otrzymają śledczy, którzy zajmowali się umorzonymi sprawami (w przypadkach, gdy dany śledczy nie pracuje już w danej jednostce, jej szef wyznaczy inną osobę) i to oni zdecydują, jakie konkretne kroki dalej podjąć.

Marciniak wyjaśnił też, że - jeśli śledczy zdecydują się na przesłuchania czy ekspertyzy, można je będzie przeprowadzić bez formalnego wznawiania umorzonych śledztw - zezwalają na to przepisy. W razie potrzeby, śledztwa można też będzie wznowić.

Z wyliczeń prokuratury apelacyjnej wynika, że od 1 stycznia 1984 r. do końca ub.r. na terenie działania tej jednostki umorzono - z powodu niewykrycia sprawców - 204 śledztwa dotyczące zabójstw 218 osób (niektóre śledztwa obejmowały zabójstwa dwóch lub trzech osób). Ofiarami były zarówno dzieci, jak i dorośli. Znalazło się wśród nich 70 kobiet, 140 mężczyzn i 8 osób, których płci – z powodu uszkodzenia ciał, nie zdołano w przeszłości ustalić.

Na polecenie szefa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku analitycy rozpoczną swoje badania od najstarszych spraw, które niebawem mogą się przedawnić. Jak wyjaśnił Marciniak, przedawnienie w sprawach dotyczących zabójstw następuje po 30 latach od dokonania zbrodni. Jeśli jednak przed upływem tego czasu śledczy przedstawią komuś zarzuty, karalność czynu popełnionego przez tą osobę wydłuża się o kolejne 10 lat.

Marciniak poinformował, że zlecona przez gdańską prokuraturę apelacyjną seria analiz dotyczących niewyjaśnionych zabójstw jest rzeczą "nowatorską i bezprecedensową".

- Analiz kryminalistycznych o tak szerokim zakresie przedsięwzięcia w skali kraju jeszcze nie realizowano - dodał. Rzecznik podkreślił, że praca analityków nie będzie stanowić konkurencji dla tzw. archiwów x, czyli policyjnych zespołów badających niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat. 

- Analitycy prokuratorscy nie będą prowadzić działań operacyjnych, ani dowodowych, a jedynie analizy aktowe i ocenę pominiętych, przeoczonych, a czasem zlekceważonych dowodów - dodał.

Na obszarze działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej najwięcej niewyjaśnionych zabójstw zanotowano w prokuraturach okręgu gdańskiego, gdzie w ostatnich 30 latach umorzono śledztwa dotyczące śmierci 114 osób. W okręgu elbląskim niewyjaśniona pozostaje tragiczna śmierć 29 osób, w okręgu bydgoskim - 18 osób, w okręgu słupskim - 21, w okręgu toruńskim - 19, a w okręgu włocławskim - 17 osób.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

zabójstwa

,

policja

,

prokuratura

Warto poczytać

 1. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 2. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 3. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 4. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 5. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 6. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 7. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 8. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook