Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zabójcy nie mogą spać spokojnie

01.04.2014

Mordercy, którzy dokonali swoich czynów przed laty i do tej pory nie zostali wykryci, mogą być w strachu. Rusza policyjno-prokuratorska akcja, która przy pomocy najnowszych osiągnięć nauki i techniki kryminalistycznej ma doprowadzić zbrodniarzy przed wymiar sprawiedliwości.

Analitycy kryminalni przebadają akta 218 niewyjaśnionych zabójstw, do których doszło na terenie działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej. Na pierwszy ogień pójdą sprawy sprzed 30 lat, które niebawem mogą się przedawnić.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, badania obejmą zabójstwa popełnione na terenie działania prokuratur okręgowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu, Słupsku, Toruniu i Włocławku. Będą one dotyczyły śledztw, które zostały prawomocnie umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

- W toku każdego z tych śledztw przeprowadzano specjalistyczne oględziny miejsc zdarzenia, zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, uzyskano wielozakresowe opinie biegłych i wykonano wiele przesłuchań świadków. Uzyskane przed laty dowody nie pozwoliły jednak na ustalenie sprawców przestępstw - powiedział Marciniak, dodając, że wszystkie zebrane w toku śledztw informacje zostaną teraz ponownie przeanalizowane.

Badania przeprowadzą analitycy kryminalni zatrudnieni w poszczególnych prokuraturach okręgowych. Śledczy liczą na to, że świeże spojrzenie osób, które wcześniej nie zajmowały się sprawami konkretnych zabójstw, może "doprowadzić do nowych, odkrywczych ustaleń".

- W każdej ze spraw analitycy opracują specjalistyczny raport, zawierający wnioski i wskazówki co do dalszego postępowania i możliwości wykorzystania zabezpieczonych w toku śledztw dowodów – poinformował Marciniak.

Wyjaśnił, że analitycy mogą zasugerować np. przesłuchanie konkretnych osób czy powołanie biegłych, którzy ponownie lub po raz pierwszy przyjrzą się jakimś dowodom lub przeprowadzą badania DNA, odcisków palców itp. Raporty analityków otrzymają śledczy, którzy zajmowali się umorzonymi sprawami (w przypadkach, gdy dany śledczy nie pracuje już w danej jednostce, jej szef wyznaczy inną osobę) i to oni zdecydują, jakie konkretne kroki dalej podjąć.

Marciniak wyjaśnił też, że - jeśli śledczy zdecydują się na przesłuchania czy ekspertyzy, można je będzie przeprowadzić bez formalnego wznawiania umorzonych śledztw - zezwalają na to przepisy. W razie potrzeby, śledztwa można też będzie wznowić.

Z wyliczeń prokuratury apelacyjnej wynika, że od 1 stycznia 1984 r. do końca ub.r. na terenie działania tej jednostki umorzono - z powodu niewykrycia sprawców - 204 śledztwa dotyczące zabójstw 218 osób (niektóre śledztwa obejmowały zabójstwa dwóch lub trzech osób). Ofiarami były zarówno dzieci, jak i dorośli. Znalazło się wśród nich 70 kobiet, 140 mężczyzn i 8 osób, których płci – z powodu uszkodzenia ciał, nie zdołano w przeszłości ustalić.

Na polecenie szefa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku analitycy rozpoczną swoje badania od najstarszych spraw, które niebawem mogą się przedawnić. Jak wyjaśnił Marciniak, przedawnienie w sprawach dotyczących zabójstw następuje po 30 latach od dokonania zbrodni. Jeśli jednak przed upływem tego czasu śledczy przedstawią komuś zarzuty, karalność czynu popełnionego przez tą osobę wydłuża się o kolejne 10 lat.

Marciniak poinformował, że zlecona przez gdańską prokuraturę apelacyjną seria analiz dotyczących niewyjaśnionych zabójstw jest rzeczą "nowatorską i bezprecedensową".

- Analiz kryminalistycznych o tak szerokim zakresie przedsięwzięcia w skali kraju jeszcze nie realizowano - dodał. Rzecznik podkreślił, że praca analityków nie będzie stanowić konkurencji dla tzw. archiwów x, czyli policyjnych zespołów badających niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat. 

- Analitycy prokuratorscy nie będą prowadzić działań operacyjnych, ani dowodowych, a jedynie analizy aktowe i ocenę pominiętych, przeoczonych, a czasem zlekceważonych dowodów - dodał.

Na obszarze działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej najwięcej niewyjaśnionych zabójstw zanotowano w prokuraturach okręgu gdańskiego, gdzie w ostatnich 30 latach umorzono śledztwa dotyczące śmierci 114 osób. W okręgu elbląskim niewyjaśniona pozostaje tragiczna śmierć 29 osób, w okręgu bydgoskim - 18 osób, w okręgu słupskim - 21, w okręgu toruńskim - 19, a w okręgu włocławskim - 17 osób.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

zabójstwa

,

policja

,

prokuratura

Warto poczytać

 1. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 2. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 3. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 4. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 5. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 6. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 7. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 8. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook