Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zabójcy nie mogą spać spokojnie

01.04.2014

Mordercy, którzy dokonali swoich czynów przed laty i do tej pory nie zostali wykryci, mogą być w strachu. Rusza policyjno-prokuratorska akcja, która przy pomocy najnowszych osiągnięć nauki i techniki kryminalistycznej ma doprowadzić zbrodniarzy przed wymiar sprawiedliwości.

Analitycy kryminalni przebadają akta 218 niewyjaśnionych zabójstw, do których doszło na terenie działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej. Na pierwszy ogień pójdą sprawy sprzed 30 lat, które niebawem mogą się przedawnić.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, badania obejmą zabójstwa popełnione na terenie działania prokuratur okręgowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu, Słupsku, Toruniu i Włocławku. Będą one dotyczyły śledztw, które zostały prawomocnie umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

- W toku każdego z tych śledztw przeprowadzano specjalistyczne oględziny miejsc zdarzenia, zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, uzyskano wielozakresowe opinie biegłych i wykonano wiele przesłuchań świadków. Uzyskane przed laty dowody nie pozwoliły jednak na ustalenie sprawców przestępstw - powiedział Marciniak, dodając, że wszystkie zebrane w toku śledztw informacje zostaną teraz ponownie przeanalizowane.

Badania przeprowadzą analitycy kryminalni zatrudnieni w poszczególnych prokuraturach okręgowych. Śledczy liczą na to, że świeże spojrzenie osób, które wcześniej nie zajmowały się sprawami konkretnych zabójstw, może "doprowadzić do nowych, odkrywczych ustaleń".

- W każdej ze spraw analitycy opracują specjalistyczny raport, zawierający wnioski i wskazówki co do dalszego postępowania i możliwości wykorzystania zabezpieczonych w toku śledztw dowodów – poinformował Marciniak.

Wyjaśnił, że analitycy mogą zasugerować np. przesłuchanie konkretnych osób czy powołanie biegłych, którzy ponownie lub po raz pierwszy przyjrzą się jakimś dowodom lub przeprowadzą badania DNA, odcisków palców itp. Raporty analityków otrzymają śledczy, którzy zajmowali się umorzonymi sprawami (w przypadkach, gdy dany śledczy nie pracuje już w danej jednostce, jej szef wyznaczy inną osobę) i to oni zdecydują, jakie konkretne kroki dalej podjąć.

Marciniak wyjaśnił też, że - jeśli śledczy zdecydują się na przesłuchania czy ekspertyzy, można je będzie przeprowadzić bez formalnego wznawiania umorzonych śledztw - zezwalają na to przepisy. W razie potrzeby, śledztwa można też będzie wznowić.

Z wyliczeń prokuratury apelacyjnej wynika, że od 1 stycznia 1984 r. do końca ub.r. na terenie działania tej jednostki umorzono - z powodu niewykrycia sprawców - 204 śledztwa dotyczące zabójstw 218 osób (niektóre śledztwa obejmowały zabójstwa dwóch lub trzech osób). Ofiarami były zarówno dzieci, jak i dorośli. Znalazło się wśród nich 70 kobiet, 140 mężczyzn i 8 osób, których płci – z powodu uszkodzenia ciał, nie zdołano w przeszłości ustalić.

Na polecenie szefa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku analitycy rozpoczną swoje badania od najstarszych spraw, które niebawem mogą się przedawnić. Jak wyjaśnił Marciniak, przedawnienie w sprawach dotyczących zabójstw następuje po 30 latach od dokonania zbrodni. Jeśli jednak przed upływem tego czasu śledczy przedstawią komuś zarzuty, karalność czynu popełnionego przez tą osobę wydłuża się o kolejne 10 lat.

Marciniak poinformował, że zlecona przez gdańską prokuraturę apelacyjną seria analiz dotyczących niewyjaśnionych zabójstw jest rzeczą "nowatorską i bezprecedensową".

- Analiz kryminalistycznych o tak szerokim zakresie przedsięwzięcia w skali kraju jeszcze nie realizowano - dodał. Rzecznik podkreślił, że praca analityków nie będzie stanowić konkurencji dla tzw. archiwów x, czyli policyjnych zespołów badających niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat. 

- Analitycy prokuratorscy nie będą prowadzić działań operacyjnych, ani dowodowych, a jedynie analizy aktowe i ocenę pominiętych, przeoczonych, a czasem zlekceważonych dowodów - dodał.

Na obszarze działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej najwięcej niewyjaśnionych zabójstw zanotowano w prokuraturach okręgu gdańskiego, gdzie w ostatnich 30 latach umorzono śledztwa dotyczące śmierci 114 osób. W okręgu elbląskim niewyjaśniona pozostaje tragiczna śmierć 29 osób, w okręgu bydgoskim - 18 osób, w okręgu słupskim - 21, w okręgu toruńskim - 19, a w okręgu włocławskim - 17 osób.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

zabójstwa

,

policja

,

prokuratura

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook