Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zabójcy nie mogą spać spokojnie

01.04.2014

Mordercy, którzy dokonali swoich czynów przed laty i do tej pory nie zostali wykryci, mogą być w strachu. Rusza policyjno-prokuratorska akcja, która przy pomocy najnowszych osiągnięć nauki i techniki kryminalistycznej ma doprowadzić zbrodniarzy przed wymiar sprawiedliwości.

Analitycy kryminalni przebadają akta 218 niewyjaśnionych zabójstw, do których doszło na terenie działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej. Na pierwszy ogień pójdą sprawy sprzed 30 lat, które niebawem mogą się przedawnić.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, badania obejmą zabójstwa popełnione na terenie działania prokuratur okręgowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu, Słupsku, Toruniu i Włocławku. Będą one dotyczyły śledztw, które zostały prawomocnie umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

- W toku każdego z tych śledztw przeprowadzano specjalistyczne oględziny miejsc zdarzenia, zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, uzyskano wielozakresowe opinie biegłych i wykonano wiele przesłuchań świadków. Uzyskane przed laty dowody nie pozwoliły jednak na ustalenie sprawców przestępstw - powiedział Marciniak, dodając, że wszystkie zebrane w toku śledztw informacje zostaną teraz ponownie przeanalizowane.

Badania przeprowadzą analitycy kryminalni zatrudnieni w poszczególnych prokuraturach okręgowych. Śledczy liczą na to, że świeże spojrzenie osób, które wcześniej nie zajmowały się sprawami konkretnych zabójstw, może "doprowadzić do nowych, odkrywczych ustaleń".

- W każdej ze spraw analitycy opracują specjalistyczny raport, zawierający wnioski i wskazówki co do dalszego postępowania i możliwości wykorzystania zabezpieczonych w toku śledztw dowodów – poinformował Marciniak.

Wyjaśnił, że analitycy mogą zasugerować np. przesłuchanie konkretnych osób czy powołanie biegłych, którzy ponownie lub po raz pierwszy przyjrzą się jakimś dowodom lub przeprowadzą badania DNA, odcisków palców itp. Raporty analityków otrzymają śledczy, którzy zajmowali się umorzonymi sprawami (w przypadkach, gdy dany śledczy nie pracuje już w danej jednostce, jej szef wyznaczy inną osobę) i to oni zdecydują, jakie konkretne kroki dalej podjąć.

Marciniak wyjaśnił też, że - jeśli śledczy zdecydują się na przesłuchania czy ekspertyzy, można je będzie przeprowadzić bez formalnego wznawiania umorzonych śledztw - zezwalają na to przepisy. W razie potrzeby, śledztwa można też będzie wznowić.

Z wyliczeń prokuratury apelacyjnej wynika, że od 1 stycznia 1984 r. do końca ub.r. na terenie działania tej jednostki umorzono - z powodu niewykrycia sprawców - 204 śledztwa dotyczące zabójstw 218 osób (niektóre śledztwa obejmowały zabójstwa dwóch lub trzech osób). Ofiarami były zarówno dzieci, jak i dorośli. Znalazło się wśród nich 70 kobiet, 140 mężczyzn i 8 osób, których płci – z powodu uszkodzenia ciał, nie zdołano w przeszłości ustalić.

Na polecenie szefa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku analitycy rozpoczną swoje badania od najstarszych spraw, które niebawem mogą się przedawnić. Jak wyjaśnił Marciniak, przedawnienie w sprawach dotyczących zabójstw następuje po 30 latach od dokonania zbrodni. Jeśli jednak przed upływem tego czasu śledczy przedstawią komuś zarzuty, karalność czynu popełnionego przez tą osobę wydłuża się o kolejne 10 lat.

Marciniak poinformował, że zlecona przez gdańską prokuraturę apelacyjną seria analiz dotyczących niewyjaśnionych zabójstw jest rzeczą "nowatorską i bezprecedensową".

- Analiz kryminalistycznych o tak szerokim zakresie przedsięwzięcia w skali kraju jeszcze nie realizowano - dodał. Rzecznik podkreślił, że praca analityków nie będzie stanowić konkurencji dla tzw. archiwów x, czyli policyjnych zespołów badających niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat. 

- Analitycy prokuratorscy nie będą prowadzić działań operacyjnych, ani dowodowych, a jedynie analizy aktowe i ocenę pominiętych, przeoczonych, a czasem zlekceważonych dowodów - dodał.

Na obszarze działania gdańskiej prokuratury apelacyjnej najwięcej niewyjaśnionych zabójstw zanotowano w prokuraturach okręgu gdańskiego, gdzie w ostatnich 30 latach umorzono śledztwa dotyczące śmierci 114 osób. W okręgu elbląskim niewyjaśniona pozostaje tragiczna śmierć 29 osób, w okręgu bydgoskim - 18 osób, w okręgu słupskim - 21, w okręgu toruńskim - 19, a w okręgu włocławskim - 17 osób.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

zabójstwa

,

policja

,

prokuratura

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook