Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Z kim współpracuje samorząd?

11.04.2015

Wśród państw, z którymi polskie samorządy mają najwięcej partnerów dominują Niemcy i Ukraina. Maleje liczba kontaktów z W. Brytanią, USA czy Kanadą.

Wśród państw, z którymi polskie samorządy mają najwięcej partnerów dominują Niemcy i Ukraina. Maleje liczba kontaktów z W. Brytanią, USA czy Kanadą, rośnie z Chinami - wynika z raportu PISM zatytułowanego „Dyplomacja samorządowa. Efektywność i perspektywy rozwoju".

PISM przeanalizował międzynarodowe kontakty 64 jednostek samorządowych. Wzięto pod uwagę zarówno kontakty sformalizowane (oparte na podpisanym dokumencie - umowie, liście intencyjnym, porozumieniu itp.), co stanowi ponad 80 proc. badanych przypadków, jak i działania niesformalizowane.

W dokumencie podkreślono, że międzynarodowe kontakty władz lokalnych wspierają rząd w dotarciu do państw „trudnych politycznie", w promocji Polski, rozwoju stosunków gospodarczych z innymi krajami, promowaniu polskich rozwiązań, na przykład samorządności czy Partnerstwa Wschodniego.

Jak podano w raporcie, wśród zbadanych 64 samorządów wyodrębniono 629 różnego rodzaju kontaktów międzynarodowych z ponad 50 państwami świata, na wszystkich kontynentach poza Australią. Wśród nich 427 jest aktywnych lub bardzo aktywnych, 26 znajduje się w fazie początkowej, 136 jest obecnie nieaktywnych, a 40 zostało już zakończonych.

Zgodnie z raportem wśród państw, z którymi polskie samorządy mają najwięcej partnerów, od lat dominują Niemcy i Ukraina, w dalszej kolejności są m.in. Francja, Szwecja, Czechy, Litwa, Słowacja, Białoruś, Węgry, Austria, Rosja, a także Chiny.

Relacje polskich samorządów z partnerami w Niemczech stanowią 15 proc. wszystkich, przy czym 30 proc. z nich określana jest jako bardzo aktywna (kilka projektów w ciągu roku); w ogólnej liczbie relacji mianem "bardzo aktywnych" oznaczono tylko 12 proc. Ważną dziedziną współpracy jest m.in. energetyka. Polscy samorządowcy korzystają z doświadczeń niemieckich w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz ochronie środowiska.

Aktywne działania z samorządami niemieckimi deklaruje 75 proc. przebadanych samorządów, w tym 14 urzędów marszałkowskich, 12 byłych miast wojewódzkich, 12 miast powiatowych i dziewięć gmin.

Jak zaznaczono w raporcie, w ramach programów transgranicznych realizowanych jest sporo projektów poprawiających infrastrukturę na granicy, z widocznym efektem w postaci wybudowanych dróg i mostów czy wprowadzenia ułatwień dla mieszkańców podzielonych granicą miast. Od lat prowadzone są też projekty kulturalne, turystyczne i sportowe, których zadaniem jest integrowanie społeczności obu państw.

Jeśli chodzi o Ukrainę, w raporcie zwrócono uwagę na dużą liczbę nawiązanych relacji, które jednak nie przełożyły się na działania (30 proc. nieaktywnych relacji). Jako przyczyna podawana jest m.in. trudna sytuacja na wschodzie kraju i związany z tym brak przewidywalności i bezpieczeństwa.

Pod tym względem, czytamy w raporcie, wyróżnia się obwód lwowski: spośród 13 zadeklarowanych relacji osiem jest nieaktywnych. Według raportu jest to rezultat "pewnej specyfiki polsko-ukraińskich relacji samorządowych".

"Z uwagi na bliskie sąsiedztwo, powiązanie części mieszkańców z Polską, możliwość korzystania z funduszy programu współpracy transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina oraz dążenia strony ukraińskiej do podpisywania jak największej liczby umów z partnerami z Polski powstało wiele relacji, które jednak nie przełożyły się na żadne wspólne działania poza prywatnymi kontaktami" - czytamy w dokumencie.

Jak wynika z raportu, w ostatnich latach głównym inicjatorem relacji samorządowych byli partnerzy ukraińscy, którym zależy zwłaszcza na udziale w projektach unijnych i pozyskiwaniu doświadczeń samorządowych. Sporo inicjatyw było nastawione również na współpracę szkół, różnych grup społecznych i zawodowych oraz organizację imprez kulturalnych.

Ponadto polscy partnerzy przekazali Ukraińcom wiedzę na temat organizacji samorządu terytorialnego; polskie samorządy przyznają staże, a pomimo niepewnej sytuacji na wschodzie kraju przedsiębiorcy obu krajów biorą udział we wspólnych targach i misjach gospodarczych.

W porównaniu z poprzednimi latami zmniejsza się liczba kontaktów z niektórymi państwami Europy Zachodniej, szczególnie Wielką Brytanią, Holandią i Danią. Z kolei współpraca z samorządami z Francji i Włoch wciąż plasuje się wysoko, choć - czytamy w raporcie - sporo partnerstw zakończono lub są one nieaktywne. W przypadku Włoch jest to blisko 60 proc. wszystkich relacji.

Kolejna zmiana w geograficznych kierunkach współpracy dotyczy bardziej odległych państw. Zmniejsza się liczba relacji z USA, Kanadą i państwami Ameryki Południowej. W sumie badane samorządy wskazały na 10 aktywnych partnerstw z państwami obu Ameryk, co stanowi około 2 proc. Jednocześnie przybywa wspólnych działań z państwami azjatyckimi, szczególnie z Chinami (21 aktywnych relacji) oraz w mniejszym stopniu z Koreą Południową, Tajwanem czy Kazachstanem.

ŁS / PAP

Fot. Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook