Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wyzwanie demograficzne dla Europy

05.02.2013

Eksperci uważają, że malejący przyrost naturalny i rosnąca liczba starszych osób są wyzwaniem dla naszego kontynentu. Ich zdaniem, ważna jest polityka społeczna i pamięć o roli rodziny w procesie rozwoju.

W Warszawie eksperci obradowali o problemach demograficznych Europy. Konferencję pod hasłem "Równość (zna)czy dzietność? Demograficzne wyzwania Europy" zorganizowała fundacja im. Friedricha Eberta oraz fundacja ICRA.

"Zmiany demograficzne to jedno z najważniejszych wyzwań dla Europy, ponieważ wiążą się m.in. Z koniecznością dostosowania polityk społecznych w poszczególnych krajach" - podkreślił podczas konferencji dyrektor biura fundacji Friedricha Eberta w Polsce Knut Dethlefsen.

Jak dodał, zmiany takie jak starzenie się społeczeństwa są z jednej strony pozytywne, ponieważ świadczą o tym, że jesteśmy coraz zdrowsi i żyjemy coraz dłużej, niestety jednocześnie oznaczają większe obciążenie dla państwa i młodszych pokoleń. W związku z tym należy zwiększać aktywność zawodową wszystkich grup np. poprzez wydłużanie lat pracy, ale także budowanie mechanizmów ułatwiających kobietom łączenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową.

Dr Dorota Szelewa z Fundacji ICRA zwróciła uwagę, że kraje naszego regionu, oprócz rosnącej długości życia i spadku dzietności, mają także ujemny bilans migracyjny, ponieważ osoby w wieku produkcyjnym wyjeżdżają w celach zarobkowych.

Jak mówiła, odwróceniu uległ tradycyjny argument, że im więcej kobiet pracuje, tym mniejsza jest dzietność. "Obecnie wskaźnik dzietności wzrasta wraz z rosnącym wskaźnikiem zatrudnienia" - przekonywała. W związku z tym trzeba, według niej, kłaść nacisk na dostępność usług opiekuńczych dla dzieci oraz osób starszych, równy rozkład obowiązków, co umożliwia kobietom godzenie pracy z wychowaniem dzieci. Zauważyła, że pozytywny wpływ na sytuację ma wprowadzenie obowiązkowych urlopów ojcowskich, ponieważ ułatwia to zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi i podział obowiązków.

Prof. Chiara Saraceno z Collegio Carlo Alberto we Włoszech mówiła z kolei, że starzenie się społeczeństwa wiąże się z opieką nad osobami starszymi przy jednoczesnej zmianie tradycyjnego wymiaru rodziny.

Według niej w Europie nadal to kobiety ponoszą główną odpowiedzialność za opiekę zarówno nad dziećmi, jak i osobami starszymi. "To jest podwójne obciążenie, które narasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa, a dodatkowo kobiety muszą łączyć je z pracą zawodową" - mówiła. Zwróciła też uwagę, że kobiety są w pewien sposób karane za posiadanie dziecka, ponieważ mają ograniczony dostęp do rynku pracy, niższe wynagrodzenia i emerytury, ograniczony rozwój kariery zawodowej.

Natomiast według prof. Ireny Kotowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej o nowej demografii Europy rozmawia się eksponując głównie liczby w populacji i strukturę wieku, a za mało mówi o zmianie relacji w rodzinie. Dodała, że wszystkie kraje w Europie podejmują działania na rzecz odnowy demograficznej, jednak w jej ocenie "zbyt powolne, podczas gdy potrzebne są rozwiązania pilne".

"Działania na rzecz odnowy demograficznej są potrzebne w całej Europie i muszą być nakierowane na umożliwienie łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi, a także osobami starszymi" – mówiła Kotowska. "Kraje europejskie bardzo się różnią ze względu na instrumenty polityki społecznej, rynek pracy, a także czynniki kulturowe jak tradycyjna rola kobiet i mężczyzn, więc polityka wspierania rodzin musi być dostosowana do danego kraju" - oceniła.

Według niej skutecznym rozwiązaniem jest m.in. zapewnianie opieki instytucjonalnej dla dzieci także poniżej trzeciego roku życia, dążenie do równości w podziale sprawowania opieki przez kobiety i mężczyzn. Oceniła pozytywnie to, że polski rząd zaproponował kolejne rozwiązania ułatwiające godzenie pracy z wychowaniem dzieci, jednak - jak zaznaczyła - są to propozycje skoncentrowane na to, co zrobić z pierwszym rokiem życia dziecka. Zwróciła uwagę, że system urlopów jest "niespójny", a także za mały akcent położono na zachęty dla ojców w angażowanie się w opiekę.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Słowa kluczowe:

demografia

,

dyrektor

,

konferencja

,

Europa

Warto poczytać

 1. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 2. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 3. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 4. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 5. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 6. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 7. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 8. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook