Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wyzwanie demograficzne dla Europy

05.02.2013

Eksperci uważają, że malejący przyrost naturalny i rosnąca liczba starszych osób są wyzwaniem dla naszego kontynentu. Ich zdaniem, ważna jest polityka społeczna i pamięć o roli rodziny w procesie rozwoju.

W Warszawie eksperci obradowali o problemach demograficznych Europy. Konferencję pod hasłem "Równość (zna)czy dzietność? Demograficzne wyzwania Europy" zorganizowała fundacja im. Friedricha Eberta oraz fundacja ICRA.

"Zmiany demograficzne to jedno z najważniejszych wyzwań dla Europy, ponieważ wiążą się m.in. Z koniecznością dostosowania polityk społecznych w poszczególnych krajach" - podkreślił podczas konferencji dyrektor biura fundacji Friedricha Eberta w Polsce Knut Dethlefsen.

Jak dodał, zmiany takie jak starzenie się społeczeństwa są z jednej strony pozytywne, ponieważ świadczą o tym, że jesteśmy coraz zdrowsi i żyjemy coraz dłużej, niestety jednocześnie oznaczają większe obciążenie dla państwa i młodszych pokoleń. W związku z tym należy zwiększać aktywność zawodową wszystkich grup np. poprzez wydłużanie lat pracy, ale także budowanie mechanizmów ułatwiających kobietom łączenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową.

Dr Dorota Szelewa z Fundacji ICRA zwróciła uwagę, że kraje naszego regionu, oprócz rosnącej długości życia i spadku dzietności, mają także ujemny bilans migracyjny, ponieważ osoby w wieku produkcyjnym wyjeżdżają w celach zarobkowych.

Jak mówiła, odwróceniu uległ tradycyjny argument, że im więcej kobiet pracuje, tym mniejsza jest dzietność. "Obecnie wskaźnik dzietności wzrasta wraz z rosnącym wskaźnikiem zatrudnienia" - przekonywała. W związku z tym trzeba, według niej, kłaść nacisk na dostępność usług opiekuńczych dla dzieci oraz osób starszych, równy rozkład obowiązków, co umożliwia kobietom godzenie pracy z wychowaniem dzieci. Zauważyła, że pozytywny wpływ na sytuację ma wprowadzenie obowiązkowych urlopów ojcowskich, ponieważ ułatwia to zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi i podział obowiązków.

Prof. Chiara Saraceno z Collegio Carlo Alberto we Włoszech mówiła z kolei, że starzenie się społeczeństwa wiąże się z opieką nad osobami starszymi przy jednoczesnej zmianie tradycyjnego wymiaru rodziny.

Według niej w Europie nadal to kobiety ponoszą główną odpowiedzialność za opiekę zarówno nad dziećmi, jak i osobami starszymi. "To jest podwójne obciążenie, które narasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa, a dodatkowo kobiety muszą łączyć je z pracą zawodową" - mówiła. Zwróciła też uwagę, że kobiety są w pewien sposób karane za posiadanie dziecka, ponieważ mają ograniczony dostęp do rynku pracy, niższe wynagrodzenia i emerytury, ograniczony rozwój kariery zawodowej.

Natomiast według prof. Ireny Kotowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej o nowej demografii Europy rozmawia się eksponując głównie liczby w populacji i strukturę wieku, a za mało mówi o zmianie relacji w rodzinie. Dodała, że wszystkie kraje w Europie podejmują działania na rzecz odnowy demograficznej, jednak w jej ocenie "zbyt powolne, podczas gdy potrzebne są rozwiązania pilne".

"Działania na rzecz odnowy demograficznej są potrzebne w całej Europie i muszą być nakierowane na umożliwienie łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi, a także osobami starszymi" – mówiła Kotowska. "Kraje europejskie bardzo się różnią ze względu na instrumenty polityki społecznej, rynek pracy, a także czynniki kulturowe jak tradycyjna rola kobiet i mężczyzn, więc polityka wspierania rodzin musi być dostosowana do danego kraju" - oceniła.

Według niej skutecznym rozwiązaniem jest m.in. zapewnianie opieki instytucjonalnej dla dzieci także poniżej trzeciego roku życia, dążenie do równości w podziale sprawowania opieki przez kobiety i mężczyzn. Oceniła pozytywnie to, że polski rząd zaproponował kolejne rozwiązania ułatwiające godzenie pracy z wychowaniem dzieci, jednak - jak zaznaczyła - są to propozycje skoncentrowane na to, co zrobić z pierwszym rokiem życia dziecka. Zwróciła uwagę, że system urlopów jest "niespójny", a także za mały akcent położono na zachęty dla ojców w angażowanie się w opiekę.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Słowa kluczowe:

demografia

,

dyrektor

,

konferencja

,

Europa

Warto poczytać

 1. DmitryMedvedevandAleksandrLukashenko18July2012jpeg 22.01.2017

  Białoruś: W 2016 r. mniej represji

  Zmniejszyła się skala represji i łamania praw człowieka, ale nie miały miejsce zmiany systemowe.

 2. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 3. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 4. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 5. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 6. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 7. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 8. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook