Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wyzwanie demograficzne dla Europy

05.02.2013

Eksperci uważają, że malejący przyrost naturalny i rosnąca liczba starszych osób są wyzwaniem dla naszego kontynentu. Ich zdaniem, ważna jest polityka społeczna i pamięć o roli rodziny w procesie rozwoju.

W Warszawie eksperci obradowali o problemach demograficznych Europy. Konferencję pod hasłem "Równość (zna)czy dzietność? Demograficzne wyzwania Europy" zorganizowała fundacja im. Friedricha Eberta oraz fundacja ICRA.

"Zmiany demograficzne to jedno z najważniejszych wyzwań dla Europy, ponieważ wiążą się m.in. Z koniecznością dostosowania polityk społecznych w poszczególnych krajach" - podkreślił podczas konferencji dyrektor biura fundacji Friedricha Eberta w Polsce Knut Dethlefsen.

Jak dodał, zmiany takie jak starzenie się społeczeństwa są z jednej strony pozytywne, ponieważ świadczą o tym, że jesteśmy coraz zdrowsi i żyjemy coraz dłużej, niestety jednocześnie oznaczają większe obciążenie dla państwa i młodszych pokoleń. W związku z tym należy zwiększać aktywność zawodową wszystkich grup np. poprzez wydłużanie lat pracy, ale także budowanie mechanizmów ułatwiających kobietom łączenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową.

Dr Dorota Szelewa z Fundacji ICRA zwróciła uwagę, że kraje naszego regionu, oprócz rosnącej długości życia i spadku dzietności, mają także ujemny bilans migracyjny, ponieważ osoby w wieku produkcyjnym wyjeżdżają w celach zarobkowych.

Jak mówiła, odwróceniu uległ tradycyjny argument, że im więcej kobiet pracuje, tym mniejsza jest dzietność. "Obecnie wskaźnik dzietności wzrasta wraz z rosnącym wskaźnikiem zatrudnienia" - przekonywała. W związku z tym trzeba, według niej, kłaść nacisk na dostępność usług opiekuńczych dla dzieci oraz osób starszych, równy rozkład obowiązków, co umożliwia kobietom godzenie pracy z wychowaniem dzieci. Zauważyła, że pozytywny wpływ na sytuację ma wprowadzenie obowiązkowych urlopów ojcowskich, ponieważ ułatwia to zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi i podział obowiązków.

Prof. Chiara Saraceno z Collegio Carlo Alberto we Włoszech mówiła z kolei, że starzenie się społeczeństwa wiąże się z opieką nad osobami starszymi przy jednoczesnej zmianie tradycyjnego wymiaru rodziny.

Według niej w Europie nadal to kobiety ponoszą główną odpowiedzialność za opiekę zarówno nad dziećmi, jak i osobami starszymi. "To jest podwójne obciążenie, które narasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa, a dodatkowo kobiety muszą łączyć je z pracą zawodową" - mówiła. Zwróciła też uwagę, że kobiety są w pewien sposób karane za posiadanie dziecka, ponieważ mają ograniczony dostęp do rynku pracy, niższe wynagrodzenia i emerytury, ograniczony rozwój kariery zawodowej.

Natomiast według prof. Ireny Kotowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej o nowej demografii Europy rozmawia się eksponując głównie liczby w populacji i strukturę wieku, a za mało mówi o zmianie relacji w rodzinie. Dodała, że wszystkie kraje w Europie podejmują działania na rzecz odnowy demograficznej, jednak w jej ocenie "zbyt powolne, podczas gdy potrzebne są rozwiązania pilne".

"Działania na rzecz odnowy demograficznej są potrzebne w całej Europie i muszą być nakierowane na umożliwienie łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi, a także osobami starszymi" – mówiła Kotowska. "Kraje europejskie bardzo się różnią ze względu na instrumenty polityki społecznej, rynek pracy, a także czynniki kulturowe jak tradycyjna rola kobiet i mężczyzn, więc polityka wspierania rodzin musi być dostosowana do danego kraju" - oceniła.

Według niej skutecznym rozwiązaniem jest m.in. zapewnianie opieki instytucjonalnej dla dzieci także poniżej trzeciego roku życia, dążenie do równości w podziale sprawowania opieki przez kobiety i mężczyzn. Oceniła pozytywnie to, że polski rząd zaproponował kolejne rozwiązania ułatwiające godzenie pracy z wychowaniem dzieci, jednak - jak zaznaczyła - są to propozycje skoncentrowane na to, co zrobić z pierwszym rokiem życia dziecka. Zwróciła uwagę, że system urlopów jest "niespójny", a także za mały akcent położono na zachęty dla ojców w angażowanie się w opiekę.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Słowa kluczowe:

demografia

,

dyrektor

,

konferencja

,

Europa

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook