Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wysoki koszt multi-kulti

24.03.2016

"Szokujący jest fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami".

Kolejne zamachy terrorystyczne każą spojrzeć na kwestię kryzysu migracyjnego i rosnącej siły społeczności muzułmańskich w Europie w szerszym kontekście. Europejczycy powinni się moim zdaniem bać nie tyle samych zamachów, ile zastraszenia i osłabienia swoich społeczeństw, które sprawi, że będą musieli rezygnować z licznych swobód a z czasem i zdobyczy socjalnych – przestrzega ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Michał Kuź.

- W kontekście tragedii w Brukseli należy dostrzec fakt, że przez kilka miesięcy w muzułmańskiej dzielnicy Molenbeek ukrywał się Salah Abdeslam, schwytany niedawno mózg zamachów w Paryżu. To aresztowanie najprawdopodobniej przyspieszyło decyzję jego współpracowników o podjęciu zamachu. Szokujący jest zaś fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami. Przecież jego sąsiedzi widząc go, patrzyli w drugą stronę. To pokazuje, że podział, nieufność i brak solidarności pomiędzy różnymi etnicznie społecznościami Belgii jest już realnym problemem – zwraca uwagę Kuź.

- Te podziały już teraz w bardzo namacalny sposób uderzają w swobody obywateli. Zachodnie miasta, które mają najliczniejszą społeczność muzułmańską, stają się jałową i pustą przestrzenią publiczną. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mogą być rozgrywane przy pustych stadionach. Podobnie jak poprzednio odwoływano liczne zabawy sylwestrowe i świąteczne. Dziś w Brukseli mieszkańcy mówią, dziennikarzom, że boją się nawet pójść do restauracji. Patrole policji, niekończące się stany wyjątkowe, puste trybuny, zakazy imprez masowych. Chyba nie tak miała wyglądać ta różnorodność o którą wciąż zażarcie walczy nowa lewica i cześć liberałów? – pyta retorycznie ekspert.

- Okazuje się, że też społeczeństwa bardziej zróżnicowane są zdecydowanie mniej solidarne i zdolne do walki o swoje prawa np. w sporze na linii elity – przeciętni obywatele. Daron Acemoglu i James A. Robinson, wybitni specjaliści z zakresu ekonomii politycznej zauważyli, że w „pluralistycznych społeczeństwach” – rozumianych jako podzielone na wiele mniejszych grup – standardem jest mniejszy stopień redystrybucji dóbr i słabsze świadczenia socjalne, co potwierdzają też liczne inne badania empiryczne znanych ekonomistów i politologów – przekonuje Kuź.

- Kulturowe ubogacanie i niekontrolowane przyjmowanie przybyszów „rozpuszcza” solidarność społeczną tworząc nowe podziały. Paradoksalnie więc konsekwencją imigracji i terroryzmu będą nie tylko zmiany społeczne, ale też głębszy kryzys demokracji i polityczności rozumianej w sposób republikański. Liberalne państwo opiekuńcze w stylu zachodnioeuropejskim może po prostu nie przetrwać zwiększającego się zróżnicowania społeczeństw. Skutki rozmontowywania europejskich systemów socjalnych, wyjaławiania przestrzeni publicznej i rosnącej frustracji obywateli odczuwać będziemy w dłuższej perspektywie znacznie dotkliwej, niż same zamachy czy też bezpośrednie koszty migracji – podsumowuje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

TK

Warto poczytać

 1. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 2. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 3. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 4. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 5. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 6. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 7. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 8. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook