Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wysoki koszt multi-kulti

24.03.2016

"Szokujący jest fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami".

Kolejne zamachy terrorystyczne każą spojrzeć na kwestię kryzysu migracyjnego i rosnącej siły społeczności muzułmańskich w Europie w szerszym kontekście. Europejczycy powinni się moim zdaniem bać nie tyle samych zamachów, ile zastraszenia i osłabienia swoich społeczeństw, które sprawi, że będą musieli rezygnować z licznych swobód a z czasem i zdobyczy socjalnych – przestrzega ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Michał Kuź.

- W kontekście tragedii w Brukseli należy dostrzec fakt, że przez kilka miesięcy w muzułmańskiej dzielnicy Molenbeek ukrywał się Salah Abdeslam, schwytany niedawno mózg zamachów w Paryżu. To aresztowanie najprawdopodobniej przyspieszyło decyzję jego współpracowników o podjęciu zamachu. Szokujący jest zaś fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami. Przecież jego sąsiedzi widząc go, patrzyli w drugą stronę. To pokazuje, że podział, nieufność i brak solidarności pomiędzy różnymi etnicznie społecznościami Belgii jest już realnym problemem – zwraca uwagę Kuź.

- Te podziały już teraz w bardzo namacalny sposób uderzają w swobody obywateli. Zachodnie miasta, które mają najliczniejszą społeczność muzułmańską, stają się jałową i pustą przestrzenią publiczną. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mogą być rozgrywane przy pustych stadionach. Podobnie jak poprzednio odwoływano liczne zabawy sylwestrowe i świąteczne. Dziś w Brukseli mieszkańcy mówią, dziennikarzom, że boją się nawet pójść do restauracji. Patrole policji, niekończące się stany wyjątkowe, puste trybuny, zakazy imprez masowych. Chyba nie tak miała wyglądać ta różnorodność o którą wciąż zażarcie walczy nowa lewica i cześć liberałów? – pyta retorycznie ekspert.

- Okazuje się, że też społeczeństwa bardziej zróżnicowane są zdecydowanie mniej solidarne i zdolne do walki o swoje prawa np. w sporze na linii elity – przeciętni obywatele. Daron Acemoglu i James A. Robinson, wybitni specjaliści z zakresu ekonomii politycznej zauważyli, że w „pluralistycznych społeczeństwach” – rozumianych jako podzielone na wiele mniejszych grup – standardem jest mniejszy stopień redystrybucji dóbr i słabsze świadczenia socjalne, co potwierdzają też liczne inne badania empiryczne znanych ekonomistów i politologów – przekonuje Kuź.

- Kulturowe ubogacanie i niekontrolowane przyjmowanie przybyszów „rozpuszcza” solidarność społeczną tworząc nowe podziały. Paradoksalnie więc konsekwencją imigracji i terroryzmu będą nie tylko zmiany społeczne, ale też głębszy kryzys demokracji i polityczności rozumianej w sposób republikański. Liberalne państwo opiekuńcze w stylu zachodnioeuropejskim może po prostu nie przetrwać zwiększającego się zróżnicowania społeczeństw. Skutki rozmontowywania europejskich systemów socjalnych, wyjaławiania przestrzeni publicznej i rosnącej frustracji obywateli odczuwać będziemy w dłuższej perspektywie znacznie dotkliwej, niż same zamachy czy też bezpośrednie koszty migracji – podsumowuje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

TK

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook