Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wysoki koszt multi-kulti

24.03.2016

"Szokujący jest fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami".

Kolejne zamachy terrorystyczne każą spojrzeć na kwestię kryzysu migracyjnego i rosnącej siły społeczności muzułmańskich w Europie w szerszym kontekście. Europejczycy powinni się moim zdaniem bać nie tyle samych zamachów, ile zastraszenia i osłabienia swoich społeczeństw, które sprawi, że będą musieli rezygnować z licznych swobód a z czasem i zdobyczy socjalnych – przestrzega ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Michał Kuź.

- W kontekście tragedii w Brukseli należy dostrzec fakt, że przez kilka miesięcy w muzułmańskiej dzielnicy Molenbeek ukrywał się Salah Abdeslam, schwytany niedawno mózg zamachów w Paryżu. To aresztowanie najprawdopodobniej przyspieszyło decyzję jego współpracowników o podjęciu zamachu. Szokujący jest zaś fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami. Przecież jego sąsiedzi widząc go, patrzyli w drugą stronę. To pokazuje, że podział, nieufność i brak solidarności pomiędzy różnymi etnicznie społecznościami Belgii jest już realnym problemem – zwraca uwagę Kuź.

- Te podziały już teraz w bardzo namacalny sposób uderzają w swobody obywateli. Zachodnie miasta, które mają najliczniejszą społeczność muzułmańską, stają się jałową i pustą przestrzenią publiczną. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mogą być rozgrywane przy pustych stadionach. Podobnie jak poprzednio odwoływano liczne zabawy sylwestrowe i świąteczne. Dziś w Brukseli mieszkańcy mówią, dziennikarzom, że boją się nawet pójść do restauracji. Patrole policji, niekończące się stany wyjątkowe, puste trybuny, zakazy imprez masowych. Chyba nie tak miała wyglądać ta różnorodność o którą wciąż zażarcie walczy nowa lewica i cześć liberałów? – pyta retorycznie ekspert.

- Okazuje się, że też społeczeństwa bardziej zróżnicowane są zdecydowanie mniej solidarne i zdolne do walki o swoje prawa np. w sporze na linii elity – przeciętni obywatele. Daron Acemoglu i James A. Robinson, wybitni specjaliści z zakresu ekonomii politycznej zauważyli, że w „pluralistycznych społeczeństwach” – rozumianych jako podzielone na wiele mniejszych grup – standardem jest mniejszy stopień redystrybucji dóbr i słabsze świadczenia socjalne, co potwierdzają też liczne inne badania empiryczne znanych ekonomistów i politologów – przekonuje Kuź.

- Kulturowe ubogacanie i niekontrolowane przyjmowanie przybyszów „rozpuszcza” solidarność społeczną tworząc nowe podziały. Paradoksalnie więc konsekwencją imigracji i terroryzmu będą nie tylko zmiany społeczne, ale też głębszy kryzys demokracji i polityczności rozumianej w sposób republikański. Liberalne państwo opiekuńcze w stylu zachodnioeuropejskim może po prostu nie przetrwać zwiększającego się zróżnicowania społeczeństw. Skutki rozmontowywania europejskich systemów socjalnych, wyjaławiania przestrzeni publicznej i rosnącej frustracji obywateli odczuwać będziemy w dłuższej perspektywie znacznie dotkliwej, niż same zamachy czy też bezpośrednie koszty migracji – podsumowuje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

TK

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook