Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wysoki koszt multi-kulti

24.03.2016

"Szokujący jest fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami".

Kolejne zamachy terrorystyczne każą spojrzeć na kwestię kryzysu migracyjnego i rosnącej siły społeczności muzułmańskich w Europie w szerszym kontekście. Europejczycy powinni się moim zdaniem bać nie tyle samych zamachów, ile zastraszenia i osłabienia swoich społeczeństw, które sprawi, że będą musieli rezygnować z licznych swobód a z czasem i zdobyczy socjalnych – przestrzega ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Michał Kuź.

- W kontekście tragedii w Brukseli należy dostrzec fakt, że przez kilka miesięcy w muzułmańskiej dzielnicy Molenbeek ukrywał się Salah Abdeslam, schwytany niedawno mózg zamachów w Paryżu. To aresztowanie najprawdopodobniej przyspieszyło decyzję jego współpracowników o podjęciu zamachu. Szokujący jest zaś fakt, że przez długie tygodnie Abdeslam funkcjonował w społeczności, która nie składa się przecież z samych terrorystów i ich sympatyków, a jednak udawało mu się ukrywać przed belgijskimi służbami. Przecież jego sąsiedzi widząc go, patrzyli w drugą stronę. To pokazuje, że podział, nieufność i brak solidarności pomiędzy różnymi etnicznie społecznościami Belgii jest już realnym problemem – zwraca uwagę Kuź.

- Te podziały już teraz w bardzo namacalny sposób uderzają w swobody obywateli. Zachodnie miasta, które mają najliczniejszą społeczność muzułmańską, stają się jałową i pustą przestrzenią publiczną. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mogą być rozgrywane przy pustych stadionach. Podobnie jak poprzednio odwoływano liczne zabawy sylwestrowe i świąteczne. Dziś w Brukseli mieszkańcy mówią, dziennikarzom, że boją się nawet pójść do restauracji. Patrole policji, niekończące się stany wyjątkowe, puste trybuny, zakazy imprez masowych. Chyba nie tak miała wyglądać ta różnorodność o którą wciąż zażarcie walczy nowa lewica i cześć liberałów? – pyta retorycznie ekspert.

- Okazuje się, że też społeczeństwa bardziej zróżnicowane są zdecydowanie mniej solidarne i zdolne do walki o swoje prawa np. w sporze na linii elity – przeciętni obywatele. Daron Acemoglu i James A. Robinson, wybitni specjaliści z zakresu ekonomii politycznej zauważyli, że w „pluralistycznych społeczeństwach” – rozumianych jako podzielone na wiele mniejszych grup – standardem jest mniejszy stopień redystrybucji dóbr i słabsze świadczenia socjalne, co potwierdzają też liczne inne badania empiryczne znanych ekonomistów i politologów – przekonuje Kuź.

- Kulturowe ubogacanie i niekontrolowane przyjmowanie przybyszów „rozpuszcza” solidarność społeczną tworząc nowe podziały. Paradoksalnie więc konsekwencją imigracji i terroryzmu będą nie tylko zmiany społeczne, ale też głębszy kryzys demokracji i polityczności rozumianej w sposób republikański. Liberalne państwo opiekuńcze w stylu zachodnioeuropejskim może po prostu nie przetrwać zwiększającego się zróżnicowania społeczeństw. Skutki rozmontowywania europejskich systemów socjalnych, wyjaławiania przestrzeni publicznej i rosnącej frustracji obywateli odczuwać będziemy w dłuższej perspektywie znacznie dotkliwej, niż same zamachy czy też bezpośrednie koszty migracji – podsumowuje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

TK

Warto poczytać

 1. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 2. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 3. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 4. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 5. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 6. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 7. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 8. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook