Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wykształcenie rodziców wpływa na naukę dziecka

30.06.2014

Badania przeprowadzone przez Instytutu Badań Edukacyjnych i SGH wyraźnie pokazują, że środowisko rodzinne ma kluczowe znaczenie dla decyzji o kształceniu dziecka, a poziom wykształcenia rodziców ma związek z tym, jaki stopień w edukacji osiągnie ich potomstwo.

Zaprezentowano pierwszą turę wyników pt. "Uwarunkowania Decyzji Edukacyjnych", które prowadzone były przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Instytutem Statystyki i Demografii SGH. Badaniem objęto ponad 33 tys. gospodarstw domowych, w tym ponad 60 tys. osób w wieku 15-65 lat. Badania prowadzone mają być na tej próbie po raz drugi, w czasie kolejnej tury. 

"Gospodarstwa domowe są bardzo ważnym kontekstem edukacji" - zaznaczył dr Michał Sitek z IBE. Dzieci wybierają często podobną ścieżkę zawodową jak ich rodzice. Badania pokazują np. że połowa osób, których rodzice mieli wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne, również osiąga tylko taki poziom wykształcenia. Natomiast aż trzy czwarte osób, których rodzice ukończyli studia, osiąga wykształcenie wyższe. 

Z badań wynikło również, że wybory odnoszące się do kształcenia są odmienne także ze względu na miejsce zamieszkania. Im większe miasto, tym więcej osób decyduje się na wyższe studia.

Na wybór ścieżki edukacyjnej wpływ ma również sytuacja materialna. Wśród osób, które oceniły swoją sytuację materialną jako gorszą od innych rodzin, aż 22 proc. badanych zakończyło edukację na najniższym poziomie edukacji, a jedynie 5 proc. osób próbowało zdobyć wyższe wykształcenie. Wśród tych, którzy ocenili dobrze sytuację materialną swojej rodziny, edukację kończyło na niskim poziomie 12 proc. osób, a 14 proc. decydowało się na studia. 

Wpływ na przebieg edukacji ma również liczba dzieci w rodzinie. Jeśli jest się jedynym dzieckiem w rodzinie, szansa na osiągnięcie wyższego poziomu edukacji jest większa niż wtedy, kiedy pochodzi się z rodziny wielodzietnej. Na podstawówce lub gimnazjum kończy swoją naukę aż 20 proc. dzieci z rodziny, w której jest troje lub więcej dzieci, a tylko 10 proc. jedynaków. Najwyższy poziom wykształcenia osiągają dzieci pierworodne, a najniższy - dzieci, które nie są ani najmłodsze ani najstarsze w rodzinie.

Prof. Irena Kotowska z ISiD SGH wyjaśniła, że celem badania było "przyjrzenie się procesom inwestowania w kapitał ludzki". Zaznaczyła, że osoby dorosłe muszą zwykle wybierać między inwestycją czasu, środków we własny rozwój a inwestycją we własne dzieci. "Konkurencyjność tych wyborów może być niebezpieczna z punktu widzenia decyzji o kolejnych dzieciach" - skomentowała badaczka. 

Zdaniem prof. Kotowskiej badania "pokazują ogromny awans edukacyjny polskiego społeczeństwa, ale dostęp do tego awansu jest nierówny". Badaczka zaznaczyła, że osoby w wieku średnim - między 45 a 65 rokiem życia - są w znacznej mierze bierne edukacyjnie. "A w tej części populacji udział osób z niższymi kategoriami wyksztalcenia i kwalifikacji jest wyższy. To jest ta grupa, która powinna korzystać z możliwości dokształcania się" - oceniła badaczka i przyznała, że w grupie tej nie ma zwykle ani potrzeby dokształcania się, ani działań w tym zakresie. 

Prof. Kotowska w rozmowie z PAP zwróciła też uwagę na kolejny problem. Chodzi o różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn. Wyjaśniła, że do tej pory w Polsce przeważały rodziny, gdzie kobieta i mężczyzna mieli taki sam poziom wykształcenia lub rodziny, gdzie mężczyzna miał wykształcenie wyższe niż kobieta. A teraz wyższe wykształcenie zdobywa coraz większy odsetek kobiet, przez co kobietom z wysokim wykształceniem trudno może być znaleźć partnera o podobnym poziomie wykształcenia. "Czy to zostanie społecznie zaakceptowane? I czy kobiety to zaakceptują? Bo to się wiąże z wyższymi wymaganiami wobec partnera. Ta różnica jest dosyć duża i boję się, że może to wpłynąć ograniczająco na możliwość tworzenia rodzin" - przyznała.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]


Słowa kluczowe:

nauka

,

szkolenia

,

wykształcenie

Warto poczytać

 1. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 2. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 3. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 4. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 5. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 6. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 7. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 8. weapon-424772stef 15.05.2017

  Im więcej przemocy w szkole, tym słabsze wyniki w nauce mają uczniowie - raport PISA

  W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook