Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Włochy i Macedonia zalane falą imigrantów

04.09.2015

Do Italii dotarło w tym roku ponad 170 tysięcy nielegalnych imigrantów.

170 tysięcy nielegalnych imigrantów i uchodźców z terenów działań wojennych przybyło w zeszłym roku do Włoch drogą morską, przede wszystkim z Libii, gdzie działają zorganizowane gangi przemytników ludzi. Tegoroczne prognozy dotyczące fali imigracji są podobne.

Władze włoskie bardzo skrupulatnie analizują codzienny napływ imigrantów na włoskie wybrzeża. Na początku września rząd ogłosił, że od 1 stycznia przybyło około 115 tysięcy ludzi, czyli kilka tysięcy więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku. To oznacza, że jeśli tendencja ta utrzyma się, również do końca 2015 r. należy oczekiwać przybycia podobnej liczby imigrantów, co przed rokiem.

Taki scenariusz przyjmowany jest we Włoszech z ulgą, ponieważ wraz z nasileniem się procederu przemytu nielegalnych imigrantów z ogarniętej chaosem Libii pojawiły się ostrzeżenia, że w tym roku przybędzie ich ponad 200 tysięcy. Liczby te uważano za alarmujące, zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze kilka miesięcy temu we Włoszech dominowało przekonanie, że kraj ten pozostawiony jest sam sobie w obliczu kryzysu imigracyjnego przy niemal kompletnej, jak podkreślano, obojętności większości krajów UE.

Przypuszczenia o nasileniu się fali imigracji wiązano z informacjami międzynarodowych organizacji, które mówiły o setkach tysięcy obywateli wielu krajów Afryki, oczekujących na libijskich wybrzeżach na miejsce na łodziach płynących do Włoch.

Zdecydowana większość ze 170 tys. przybyłych w zeszłym roku uciekinierów to ludzie, których zabrały z pokładu dryfujących, zagrożonych zatonięciem łodzi, pontonów i kutrów w Cieśninie Sycylijskiej włoskie służby oraz załogi statków innych krajów, patrolujących Morze Śródziemne w ramach operacji UE. Patrole prowadzone przez całą dobę docierają bardzo często niemal do wybrzeży Libii, gdzie również – wobec obojętności libijskich służb ratunkowych - imigranci zabierani są z pokładów łodzi i małych statków rybackich, a następnie przewożeni do ośrodków, głównie na Sycylii. To tam, w Katanii znajduje się nowa baza operacji patrolowania Morza Śródziemnego. Z tej włoskiej wyspy, a także z pobliskiej Lampedusy imigranci rozsyłani są do ośrodków i tymczasowych przygotowanych dla nich specjalnie struktur w całych Włoszech, zgodnie z rozporządzeniem MSW.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch blisko jedną trzecią wszystkich imigrantów przybyłych do tego kraju stanowią Erytrejczycy. Drugą pod względem liczebności grupą narodowościową są Nigeryjczycy, następnie Somalijczycy, obywatele Sudanu i Syrii.

Obecnie w ośrodkach przebywa ponad 90 tysięcy osób; wiele z nich poprosiło o azyl. Wielu imigrantów ucieka jednak z tych centrów i wyrusza samodzielnie w drogę na północ Europy. Z ośrodków dla uchodźców przepadają bez wieści tysiące obywateli Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy następnie wyruszają w samodzielną podróż, próbując przedostać się przez ostatnio uszczelnioną granicę z Francją.

Władze są od dawna świadome tego, że dla wielu uciekinierów Włochy są jedynie krajem tranzytowym. Dlatego rząd Matteo Renziego apeluje o wprowadzenie ogólnych zasad przyznawania azylu europejskiego. Rzym argumentuje: ci imigranci nie przybywają do Włoch, ale do Europy. Według Rzymu absurdem jest to, że statki wszystkich krajów, patrolujące Morze Śródziemne, przywożą imigrantów tylko do Włoch.

Dlatego kierowany jest apel o rewizję tzw. konwencji dublińskiej o zasadach ubiegania się o azyl. Uważana jest ona za archaiczną. Zredagowano ją – przypomina MSZ - w 1990 roku, w całkowicie innej sytuacji w Europie i dlatego zupełnie nie przystaje ona do aktualnego kryzysu. Według strony włoskiej nie do utrzymania jest postanowienie konwencji o tym, że uchodźca składa podanie o azyl w pierwszym kraju, do którego trafił.

Na marginesie zjawiska masowej imigracji mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu, głównie Syrii, trwa również, choć w znacznie mniejszej skali, napływ przybyszów ze wschodu Unii Europejskiej, przede wszystkim Rumunii, głównie przedstawicieli narodowości romskiej. Przybywają też w celach zarobkowych tysiące Albańczyków, Ukraińców, Filipińczyków, a także mieszkańców Bangladeszu.

Liczba imigrantów w 60-milionowych Włoszech przekroczyła 5,7 mln.

Do Macedonii przedostało się w czwartek 5,6 tys. imigrantów, prawie dwukrotnie więcej niż wynosi dzienna średnia, która waha się między 2 tys. a 3 tys. osób - przekazała w piątek rzeczniczka Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Melissa Fleming.

Według niej wśród uchodźców jest blisko 1000 dzieci, którym nie towarzyszą bliscy. Procedura rejestracji napływających do Macedonii osób pozwoliła na razie ustalić, że 80 proc. z nich to Syryjczycy - powiedziała Fleming.

Spośród wszystkich tych imigrantów, którzy przekroczyli granicę w czwartek tylko 49 osób poprosiło o azyl w Macedonii; reszta traktuje ją, jako kraj tranzytowy - wyjaśniła rzeczniczka UNHCR.

Już w sierpniu Serbia i Macedonia zaapelowały do UE o pomoc w rozwiązywaniu kryzysu imigracyjnego.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Włochy

,

Bałkany

,

imigracja

,

imigranci

,

imigrant

Warto poczytać

 1. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 2. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 3. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 4. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 5. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 6. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

 7. mac-459196960720 15.10.2016

  Cyberprzestępstwo łatwiejsze niż tradycyjne

  Cyberprzestępstwo jest mniej ryzykowne i łatwiej je popełnić niż przestępstwo tradycyjne - mówi PAP Nigel Inkster, były dyrektor w brytyjskich służbach specjalnych.

 8. architecture-15364901920 14.10.2016

  Eurostat o problemach z wynajmem mieszkań w Polsce

  Według szacunków opartych o dane Eurostatu, ponad dwóch na trzech najemców w Polsce mieszka w zbyt małym lokalu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook