Jedynie prawda jest ciekawa

Wielkie sprzątanie Tatr

07.07.2013

Ponad 3 tysiące wolontariuszy w jeden dzień zebrało 860 kilogramów śmieci w ramach akcji „Czyste Tatry” - poinformowało w niedzielę Stowarzyszenie Czysta Polska, które już po raz drugi organizowało akcję.

W zeszłym roku blisko półtora tysiąca wolontariuszy zebrało 1,5 tony odpadów. "W tym roku liczba wolontariuszy podwoiła się, a waga śmieci zmalała prawie o połowę" – podkreślają organizatorzy.

"To oznacza, że nasza inicjatywa zaczyna przynosić efekty. Rośnie popularność akcji, a jednocześnie jest mniej śmieci na szlakach - stajemy się coraz bardziej świadomymi turystami, dokonuje się zmiana mentalności" - skomentował wyniki akcji prezes stowarzyszenia Czysta Polska, sportowiec i wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar Rafał Sonik. "Nie ma przyzwolenia dla śmiecenia!" - podkreślił.

Wśród uczestników tegorocznej akcji sprzątania tatrzańskich szlaków byli turyści, którzy od kilku miesięcy zgłaszali swój udział za pośrednictwem internetu, wychowankowie domów dziecka oraz stowarzyszenia Siemacha, ponad 800 harcerzy, w tym kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych, przewodnicy tatrzańscy, przedstawiciele samorządu i wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Najmłodszy zarejestrowany wolontariusz miał 13 miesięcy, najstarszy - 73 lata.

Wszyscy wyposażeni w "startpacki", czyli mapy i prowiant, wyruszyli w sobotę rano z Dolnej Równi Krupowej, gdzie od czwartku znajdowała się baza akcji.

Najliczniejsze grupy wyruszyły na Kasprowy Wierch, do Morskiego Oka, na Czerwone Wierchy, Sarnią Skałę i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Najwięcej śmieci zebrano na Palenicy Białczańskiej - 260 kg, w Dolinie Chochołowskiej - 200 kg i w Kuźnicach - 120 kg.

Przy okazji tegorocznego finału sprzątania Tatr odbyło się wiele imprez towarzyszących, spotkań ze znanymi podróżnikami i himalaistami, koncertów i pokazów filmów. Kilkadziesiąt osób oddało krew.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, Stowarzyszenie "Czysta Polska" planuje w przyszłości objęcie swoim zasięgiem wszystkich nieposprzątanych jeszcze obszarów naszego kraju.

Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oka oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu.

Według szacunków władz Tatrzańskiego Parku Narodowego, statystycznie tysiąc turystów zostawia metr sześcienny śmieci.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook