Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Większość Polaków śledziła wizytę Papieża na ŚDM

06.09.2016

W wydarzeniach z jego udziałem brało udział 2 proc. badanych.

63 proc. Polaków systematycznie śledziło przebieg wizyty Franciszka podczas ŚDM2016 w Krakowie; więcej niż co trzeci  (37 proc.)  zwrócił uwagę na jakieś słowa papieża wtedy wygłoszone, a prawie połowa (48 proc.) zapamiętała jego słowa - podaje sierpniowy sondaż CBOS.           

 

Większość ankietowanych nie widziała papieża bezpośrednio - w mszy św. lub innym wydarzeniu z jego udziałem brało udział 2 proc. badanych. Jednak prawie dwie trzecie (63 proc.) badanych systematycznie śledziło przebieg wizyty Franciszka za pośrednictwem mediów - wynika z badań CBOS.

Więcej niż co trzeci Polak zwrócił uwagę na jakieś słowa lub myśli papieża wygłoszone przez niego w czasie Światowych Dni Młodzieży. Odsetek osób, które deklarują, że coś zapamiętały, wynosi wśród ogółu 37 proc., natomiast w grupie respondentów, którzy systematycznie śledzili przebieg pielgrzymki, sięga prawie połowy (48 proc.). Największy jest wśród badanych osobiście uczestniczących w jakimś spotkaniu z papieżem (71 proc.).

Jak wynika z badań CBOS, słowa, które badani zapamiętali z wypowiedzi papieża Franciszka, często związane są z używanymi przez niego metaforami. Do małżonków mówił, by - nawet jeśli się kłócą i rzucają talerzami - pogodzili się przed pójściem spać. Tłumaczył, że najważniejsze trzy słowa, jakich mąż i żona powinni często używać, to "proszę, dziękuję i przebacz".

Z kolei do młodzieży skierował prośbę, aby zeszła z kanapy, porzuciła wygodne życie i zaczęła być aktywna. Papież oczekuje, że młodzi "nie będą emerytami w wieku 20 lat", tylko wezmą odpowiedzialność za swoje życie, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem. Te postulaty dotyczące aktywności, życiowego zaangażowania młodych ludzi zapamiętało 13 proc. osób, które zadeklarowały, że jakieś myśli papieża Franciszka zapadły im w pamięć. Równie często badani wskazywali na słowa papieża dotyczące przyjmowania uchodźców (12 proc.).

Niemal powszechne jest wśród Polaków przekonanie, że Światowe Dni Młodzieży wpłynęły na promocję Polski na świecie - uważa tak 91 proc. badanych (o 2 punkty procentowe więcej niż w lipcu), prawie połowa (49 proc.), - że w sposób zdecydowany. Równie często respondenci zgadzają się z opinią, że ŚDM były dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem. Tylko 2 proc. badanych jest przeciwnego zdania.

Rzadziej podzielane są pozytywne opinie w kwestii pogłębienia wiary Polaków pod wpływem Światowych Dni Młodzieży. Niespełna dwie trzecie badanych (60 proc.) uważa, że spotkanie papieża z młodymi wpłynęło na pogłębienie wiary Polaków, a jedna czwarta (26 proc.) - że tak się nie stało.

Jak podkreśla CBOS, warto jednak zauważyć, że przed rozpoczęciem ŚDM udział osób przewidujących pozytywny wpływ tego wydarzenia na wiarę Polaków sięgał 49 proc. Mniej optymistyczne są obecne poglądy ankietowanych dotyczące odnowy polskiego Kościoła. Tyle samo osób podziela pogląd, że Światowe Dni Młodzieży odnowią Kościół w Polsce, co wyraża przeciwną opinię (po 40 proc.). Co piąty badany nie ma zdania w tej sprawie.

Jedna czwarta (26 proc.) Polaków spotkała pielgrzymów na ulicach, rynkach lub placach. Mniej niż co dziesiąty badany (9 proc.) uczestniczył wraz z nimi w mszy świętej, adoracji lub innym wydarzeniu w kościele, a 6 proc. respondentów brało udział z pielgrzymami w koncercie, pikniku, festynie lub innym tego typu wydarzeniu organizowanym przez parafię, diecezję lub władze samorządowe.

Ponad dwie trzecie (68 proc.) badanych doświadczających takich spotkań deklarowało, że udzieliła im się radość i entuzjazm pielgrzymów. Nieco mniej (65 proc.) przyznało, że podczas spotkań z pielgrzymami doświadczyło poczucia braterstwa między ludźmi z różnych krajów i kultur. Trzy piąte (60 proc.) spośród tych, którzy mieli kontakt z pielgrzymami, twierdzi, że było to dla nich ważne przeżycie duchowe.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 17-25 sierpnia tego roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Mly/PAP

Fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook