Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Potrzebna wiedza o opiece paliatywnej

18.10.2012

Lekarze, którzy zgromadzili się na specjalistycznej konferencji poświęconej opiece paliatywnej, powtarzali, że wiedza Polaków o opiece nad chorymi dziećmi jest zbyt mała.

W czwartek rozpoczęła się konferencja "Pediatryczna Opieka Paliatywna - problemy stare i nowe". Konferencja trwa do soboty, odbywa się w Przewięzi (Podlaskie).

"Skoro ta wiedza nie jest duża, lekarze i osoby pracujące w tej dziedzinie muszą się spotykać i wymieniać doświadczeniami" - powiedział Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, które organizuje konferencję.

W Przewięzi spotkało się ok. 100 osób - lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy związanych z opieką paliatywną. Tematyka konferencji dotyczy stosowanych metod paliatywnej terapii w onkologii dziecięcej, leczeniu żywieniowym, wybranych zagadnień paliatywnej opieki perinatalnej i neurologicznej. Będą także poruszane zagadnienia etyczne w podejmowaniu trudnych decyzji medycznych.

"Po raz pierwszy w naszym regionie organizujemy ogólnopolską konferencję, w której uczestniczą hospicja dziecięce z całej Polski. Chcemy spotkać się, by skonsultować nasze dotychczasowe doświadczenia w stosowaniu opieki paliatywnej u dzieci z ciężkimi chorobami" - powiedział Kuć.

W czwartek uczestnicy konferencji wysłuchali cyklu wykładów na temat opieki paliatywnej w onkologii dziecięcej. W piątek będą rozmawiać o zasadach żywienia dzieci w opiece paliatywnej oraz o najtrudniejszych problemach w chorobach neurodegeneracyjnych (do chorób takich należą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane).

Sobota będzie poświęcona hospicjom perinatalnym - dla kobiet, które wiedzą, że urodzą ciężko chore dziecko.˙W Polsce prawdopodobnie jest tylko jedno miejsce, które oferuje im pomoc -  Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

Jak poinformował Kuć, Białostockie Hospicjum dla Dzieci jest zainteresowane wiedzą i doświadczeniami w tej dziedzinie, gdyż kierownictwo zastanawia się nad zorganizowaniem hospicjum perinatalnego. Dodał, że to nowa dziedzina medycyny w Polsce.

"Są kobiety, które mogłyby dokonać aborcji w takim przypadku, ale z różnych względów tego nie robią i nimi musimy się zająć, bez względu na to, ile będzie żyło dziecko - kilka godzin, tygodni czy miesięcy. W Polsce muszą powstawać takie miejsca, gdzie będą miały fachową opiekę" - dodał Kuć.

Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. Dział medycyny paliatywnej obejmuje głównie chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

TK,PAP
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook