Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Potrzebna wiedza o opiece paliatywnej

18.10.2012

Lekarze, którzy zgromadzili się na specjalistycznej konferencji poświęconej opiece paliatywnej, powtarzali, że wiedza Polaków o opiece nad chorymi dziećmi jest zbyt mała.

W czwartek rozpoczęła się konferencja "Pediatryczna Opieka Paliatywna - problemy stare i nowe". Konferencja trwa do soboty, odbywa się w Przewięzi (Podlaskie).

"Skoro ta wiedza nie jest duża, lekarze i osoby pracujące w tej dziedzinie muszą się spotykać i wymieniać doświadczeniami" - powiedział Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, które organizuje konferencję.

W Przewięzi spotkało się ok. 100 osób - lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy związanych z opieką paliatywną. Tematyka konferencji dotyczy stosowanych metod paliatywnej terapii w onkologii dziecięcej, leczeniu żywieniowym, wybranych zagadnień paliatywnej opieki perinatalnej i neurologicznej. Będą także poruszane zagadnienia etyczne w podejmowaniu trudnych decyzji medycznych.

"Po raz pierwszy w naszym regionie organizujemy ogólnopolską konferencję, w której uczestniczą hospicja dziecięce z całej Polski. Chcemy spotkać się, by skonsultować nasze dotychczasowe doświadczenia w stosowaniu opieki paliatywnej u dzieci z ciężkimi chorobami" - powiedział Kuć.

W czwartek uczestnicy konferencji wysłuchali cyklu wykładów na temat opieki paliatywnej w onkologii dziecięcej. W piątek będą rozmawiać o zasadach żywienia dzieci w opiece paliatywnej oraz o najtrudniejszych problemach w chorobach neurodegeneracyjnych (do chorób takich należą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane).

Sobota będzie poświęcona hospicjom perinatalnym - dla kobiet, które wiedzą, że urodzą ciężko chore dziecko.˙W Polsce prawdopodobnie jest tylko jedno miejsce, które oferuje im pomoc -  Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

Jak poinformował Kuć, Białostockie Hospicjum dla Dzieci jest zainteresowane wiedzą i doświadczeniami w tej dziedzinie, gdyż kierownictwo zastanawia się nad zorganizowaniem hospicjum perinatalnego. Dodał, że to nowa dziedzina medycyny w Polsce.

"Są kobiety, które mogłyby dokonać aborcji w takim przypadku, ale z różnych względów tego nie robią i nimi musimy się zająć, bez względu na to, ile będzie żyło dziecko - kilka godzin, tygodni czy miesięcy. W Polsce muszą powstawać takie miejsca, gdzie będą miały fachową opiekę" - dodał Kuć.

Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. Dział medycyny paliatywnej obejmuje głównie chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

TK,PAP
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook