Jedynie prawda jest ciekawa

Wakacyjne kursy języka polskiego

22.07.2012

Oprócz największych polskich uniwersytetów - Warszawskiego i Jagiellońskiego, kursy te organizują również inne uczelnie. I tak w Białymstoku blisko 30 polskojęzycznych studentów z Białorusi i Rosji bierze udział w pierwszej Letniej Szkole Języka Polskiego i Kultury Polskiej. Przygotowano dla nich m.in. szkolenia językowe, literackie oraz wycieczki po regionie.

Letnią szkołę zainaugurowano w poniedziałek na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB). Tutaj też będą odbywać się zajęcia. Szkoła zakończy się 29 lipca. Finansowana jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do Białegostoku przyjechało 27 studentów, głównie z Białorusi z Grodna i Mińska, a także kilka osób z Rosji. To studenci, przede wszystkim filologii polskiej, ale też kulturoznawstwa czy germanistyki.

Konsul generalny RP w Grodnie na Białorusi Andrzej Chodkiewicz, który pomagał w organizacji i promocji letniej szkoły na Białorusi, uważa, że pierwsza edycja letniej szkoły UwB to dopiero początek współpracy. Liczy, że w kolejnych latach będzie mogło wziąć w niej udział coraz więcej zagranicznych studentów, którzy przyjadą zdobyć wiedzę i poznać Polskę.

- Jest tylu chętnych do poznania naszej kultury, naszego języka, że oferta Uniwersytetu w Białymstoku powinna być coraz szerzej i coraz dalej na Wschód upowszechniana, aby coraz więcej ludzi mogło z niej skorzystać - dodał.

Prof. Jerzy Nikitorowicz, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, powiedział, że z racji swojego położenia geograficznego i kierunku rozwoju uczelni, to "moralny i formalny obowiązek" UwB wspierania studentów, w szczególności tych o polskich korzeniach.

Do uczestników szkoły letniej powiedział, aby pamiętali o "zintegrowanej tożsamości, jako dziedzictwie przodków, o działaniach na dzisiaj i o postawie kultywowania tradycji". Według niego,  daje to poczucie własnej wartości.

Jak powiedziała PAP organizatorka szkoły letniej, dr hab. Urszula Sokołowska, dyrektorka Zakładu Historii Języka Polskiego UwB, szkoła ma przede wszystkim kształcić znajomość języka polskiego, świadomość własnej tożsamości językowej oraz zamiłowanie do literatury polskiej. Dodała, że większość uczestników ma polskie korzenie i należy - jak podkreśliła - pomóc im w poznawaniu swojego języka i kultury.

Jedna z uczestniczek, Małgorzata Sańko z Grodna, studentka filologii polskiej, powiedziała PAP, że to jej pierwszy pobyt w Białymstoku, a podczas szkoły letniej chciałaby się nauczyć nowych wyrazów, a także poznać Podlasie.

W ramach letniej szkoły przewidziano szkolenia językowe, m.in. ćwiczenia z fonetyki i wymowy czy ćwiczenia stylistyczne. To także szkolenia literackie, podczas których studenci będą analizować i interpretować teksty literackie. Przewidziano też szkolenia biblioteczne.

Oprócz zajęć dydaktycznych, uczestnicy letniej szkoły wezmą udział m.in. w warsztatach w Galerii Arsenał w Białymstoku, obejrzą spektakle w teatrze TrzyRzecze w Białymstoku oraz Wierszalin w Supraślu. Zwiedzą też region podczas wycieczek do Tykocina i Supraśla.

Z kolei w w przyszłą niedzielę, w cieszyńskim kampusie uniwersyteckim po raz 22 rozpoczną się zajęcia letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej prowadzone przez Uniwersytet Śląski. Równoległe warsztaty polonistyczne będą miały swoją 21. edycję.

Jak poinformował rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko, w tym roku do Cieszyna zjadą studenci z blisko 30 krajów, m.in.: Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Japonii, Kanady, Korei, Rosji, Serbii, Szwecji, Turcji, USA, Uzbekistanu, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Niektórzy studenci przyjeżdżają do Cieszyna przez kilka lat z rzędu. Letnią szkołę szczególnie często odwiedzają słuchacze z Japonii i Chin. Dla nich wyjątkowo trudnym elementem języka polskiego jest wymowa. Osobom z tych krajów kłopot sprawia m.in. prawidłowa wymowa polskiego "r" i "l". Francuzi muszą opanować polskie "h", z kolei Hiszpanom zamiast "w" często wychodzi "b". Najłatwiej nauka prawidłowej wymowy idzie studentom z krajów słowiańskich.

Codzienny rytm miesięcznej szkoły wyznaczają przedpołudniowe zajęcia lektoratowe - łącznie 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego. Po południu studenci uczestniczą w prowadzonych po polsku i angielsku seminariach dotyczących języka, literatury, kultury i historii Polski. Seminaria mają dwie wersje programowe: popularną i akademicką - ta druga obejmuje też współczesną sytuację polityczną i społeczną kraju.

Wieczorami odbywają się projekcje polskich filmów, gry językowe, koncerty i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Projekcje filmowe poprzedzają wprowadzenia przybliżające tło filmów i wyjaśniające niezbędne dla ich zrozumienia realia kulturowe. Wieczorne zajęcia mają nie tylko poważną formę - chętni uczą się np. polskich piosenek biesiadnych. Sobota i niedziela to dni przeznaczone na rekreację - organizowane są wówczas np. wycieczki do różnych miejsc południowej Polski, m.in. do Wisły i Szczyrku, Katowic, Oświęcimia i Krakowa.

Poza sztywnymi zajęciami wiele czasu wypełniają zajęcia dodatkowe - uczestnictwo w grach i zabawach językowych, występy w teatrzyku poezji dziecięcej, przygotowywanie adaptacji scenicznych dzieł literatury polskiej czy redagowaniu okolicznościowego tygodnika. Corocznym punktem programu jest Turniej Tłumaczy; w tym roku zadaniem będzie przekład na rodzimy język jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie Letniej Szkoły jest ortograficzny sprawdzian z polskiego, w którym uczestniczą wszyscy słuchacze, goście przybyli z różnych krajów oraz  studenci z innych szkół języka polskiego. W tym roku konkurs odbędzie się 12 sierpnia. Osoba, która najlepiej napisze dyktando, otrzymuje tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

Imprezą, z którą zagraniczni studenci wychodzą w miasto, jest Wieczór Narodów. Uczestnicy Szkoły występują wówczas na estradzie ustawionej na cieszyńskim rynku, śpiewają piosenki, serwują też swe tradycyjne potrawy. W tym roku Wieczór Narodów odbędzie się 15 sierpnia.

Równolegle z nauką języka polskiego dla zagranicznych studentów Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego prowadzi w Cieszynie warsztaty dla nauczycieli uczących języka polskiego jako obcego poza granicami Polski. Cykl zajęć metodycznych dla nich przeznaczony potrwa w tym roku od 29 lipca do 13 sierpnia.

Greg/PAP
[fot. www.aiesec.org]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook