Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

W ubiegłym roku państwo oszukano na ok. 10,2 mld zł

22.01.2015

Inspekcje skarbowe w 2014 roku wykazały wzrost strat państwa.


W ubiegłym roku inspektorzy skarbowi wykryli oszustwa na kwotę ok. 10,2 mld zł, wobec 6,4 mld rok wcześniej - poinformowała w czwartek PAP wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Zaznaczyła, że to wstępne dane, które mogą się jeszcze nieznacznie zmienić.

"Inspektorzy skupiają się na obszarach, w których przestępcy podatkowi, działają na wielką skalę. Tak było w ubiegłym roku i taka strategia będzie nam przyświecać w tym roku" – powiedziała wiceminister Królikowska, która pełni również funkcję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.

Z najnowszych, wstępnych danych MF wynika, że inspektorzy przeprowadzili w ubiegłym roku ponad 10 tys. kontroli skarbowych, czyli nieco mniej niż w 2013 r. (o 0,7 proc.) . Ich skuteczność była jednak nieporównywalnie wyższa niż w poprzednim roku. O ile w 2013 r. udało się wykryć wyłudzenia podatków na kwotę ok. 6,2 mld zł, o tyle w tym roku było to prawie 10,2 mld zł (plus 63,1 proc.). Dla porównania w 2012 r. prawie tyle samo kontroli doprowadziło do wykrycia oszustw na kwotę 3,7 mld zł.

"To oznacza znaczący wzrost efektywności kontroli. Inspektorzy nie tracą czasu na zajmowanie się drobniejszymi oszustwami" - skomentowała Królikowska.

Niemal 8,9 mld zł wykrytych w ubiegłym roku wyłudzeń dotyczyło VAT. Skala oszustw w akcyzie, PIT i CIT wynosiła odpowiednio ok. 400 mln zł i 450 mln zł. W sumie w ubiegłym roku w związku z kontrolami skarbowymi udało się zabezpieczyć majątek na kwotę 3,9 mld zł, (podczas gdy rok wcześniej było to ok. 2,3 mld zł). "To kwota, którą uda się odzyskać. Niewykluczone, że będzie ona wyższa" - dodała.    

Wiceminister ujawniła też dane dotyczące prowadzenia w ubiegłym roku kontroli cystern z paliwem przekraczającym granice kraju.    Działania na granicy prowadzone były w czerwcu, we wrześniu i grudniu ubiegłego roku. Zatrzymano wówczas 3,5 tys. cystern, prześwietlając 10,6 tys. Dokumentów przewozowych. "Efekty pokazały, że to był bardzo trafiony pomysł. Zgodnie z danymi na 20 grudnia ub.r., inspektorzy wykryli wyłudzenia podatkowe szacowane na kwotę 450 mln zł, wszczęto kontrolę w 181 firmach oraz zabezpieczono majątek na łączną kwotę ok.100 mln zł" - poinformowała.

Zgodnie z danymi MF, w ciągu trzech kwartałów ub.r., inspektorzy wykryli próby wyłudzenia podatków (VAT i akcyzy) przez podmioty z branży paliwowej na kwotę prawie 2 mld zł. Straty budżetu państwa związane z przestępstwami podatkowymi w VAT związanymi z elektroniką w latach 2012-2014 oszacowano na ok. 1,4 mld zł, choć zakończenie wszystkich postępowań może doprowadzić do ustalenia ponad 3,5 mln zł niezapłaconego podatku.          

Inspektorzy wzięli też pod lupę firmy korzystające z tzw. wirtualnych biur. W 2014r. przeprowadzono ponad 900 kontroli. W zakończonych 324 postępowaniach ujawniono wyłudzenia na kwotę ok. 3,2 mld zł (84 proc. dotyczyło VAT). Resort finansów szacuje, że pozostałe postępowania doprowadzą do ustalenia dodatkowych ok. 3,5 mld zł.

Wiceminister zapowiedziała, że w 2015 r. kontrola skarbowa będzie kontynuować działania podjęte w ubiegłym roku, wykorzystując narzędzia stosowane w 2014 r. "Cele się nie zmieniają – koncentrujemy się na branżach, gdzie występują największe oszustwa podatkowe" - powiedziała wiceminister. Zapowiedziała, że inspektorzy będą współpracować - tak ja miało to miejsce w ubiegłym roku – ze służbami podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Prokuratorowi Generalnemu.

Podobnie, jak w zeszłym roku kontrola skarbowa będzie kładła nacisk na pracę analityczną związaną z typowaniem odpowiednich podmiotów do prześwietlenia. Dzięki temu w ubiegłym roku w niektórych obszarach 95 proc. kontroli zakończyło się sukcesem fiskusa. Chodzi o to, by nie marnować czasu inspektorów oraz przedsiębiorców na prowadzenie kontroli w firmach, które z oszustwami nie mają nic wspólnego.

"Nasz cel na ten rok to jeszcze szybsze interwencje inspektorów, bowiem statystycznie jeden miesiąc funkcjonowania podmiotu zajmującego się wyłudzeniami podatków to strata dla budżetu w wysokości ok. 1,2 mln zł. Zależy nam więc, aby jak najszybciej przerwać taką działalność" - powiedziała. Podobnie, jak w zeszłym roku pod lupę trafią podmioty z branż, w których występują największe nieprawidłowości, a więc zajmiemy się obszarem paliw i elektroniką.

Zaznaczyła, że resort będzie dostosowywał działania do zmian związanych m.in. z wprowadzeniem wyższych zabezpieczeń płaconych przez firmy paliwowe, czy odwróconego VAT w handlu niektórymi urządzeniami elektronicznymi. "Już widzimy, że nasza wzmożona działalność kontrolna w elektronice oraz zapowiedź odwróconego VAT powoduje spadek skali wyłudzeń" - dodała. Poinformowała, że kontrolerzy nadal będą przyglądać się także podmiotom zajmującym się handlem słodyczami, olejem rzepakowym, herbatą, czy kawą, bowiem w branżach tych coraz częściej dochodzi do wyłudzeń.   

Pytana, czy MF wydało inspektorom zalecenie, by tak prowadzili kontrole, aby 80 proc. z nich kończyło się wykryciem oszustw Królikowska powiedziała, że życzyłaby sobie, by skuteczność była stuprocentowa. Zapewniła, że wytyczne MF mówią o 80 proc. skuteczności kontroli prowadzonych na podstawie wskazania w drodze analiz prowadzonych przez tzw. centra kompetencyjne, a nie wszystkich kontroli. Centra te zajmują się badaniem konkretnych obszarów ryzyka np. paliw, czy elektroniki w skali całego kraju.

"Nie szukamy nieprawidłowości na siłę, bowiem nie typujemy podmiotów do kontroli losowo, tylko idziemy tam, gdzie mamy pewność, iż mamy do czynienia z oszustwem. 80 proc. to miernik dla postępowań spośród kontroli wytypowanych przez centrum kompetencyjne" - podkreśliła.

mly/PAP

fot.  Freeimages.com

Słowa kluczowe:

Polska

,

państwo

,

kradzeż

,

urząd skarbowy

Warto poczytać

 1. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 2. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 3. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 4. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 5. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 6. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 7. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

 8. mac-459196960720 15.10.2016

  Cyberprzestępstwo łatwiejsze niż tradycyjne

  Cyberprzestępstwo jest mniej ryzykowne i łatwiej je popełnić niż przestępstwo tradycyjne - mówi PAP Nigel Inkster, były dyrektor w brytyjskich służbach specjalnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook