Jedynie prawda jest ciekawa

W Syrii tysiące ofiar tortur

13.03.2015

Około 13 tysięcy osób zostało poddanych torturom w Syrii. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podaje szokujące dane.

Prawie 13 tysięcy Syryjczyków zginęło wskutek tortur w więzieniach reżimu prezydenta Baszara el-Asada od 2011 roku, kiedy rozpoczął się tam konflikt wewnętrzny - poinformowała organizacja pozarządowa Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Obserwatorium mogło udokumentować śmierć w następstwie tortur 12 751 więźniów, w tym 108 dzieci, od początku syryjskiej rewolty" - podała ta organizacja z siedzibą w Londynie, która dysponuje własną siecią informatorów w szeregach lekarzy, bojowników i zwykłych ludzi na terenie Syrii.

Według Obserwatorium liczby te nie uwzględniają 20 tysięcy osób uznanych za zaginione w syryjskich więzieniach od początku wojny.

"Niektórzy bliscy ofiar zostali zmuszeni do podpisania oświadczenia, że ich krewni zginęli z rąk rebeliantów", od czterech lat usiłujących odsunąć od władzy reżim Asada - podaje Obserwatorium.

Od rozpoczęcia rewolty w połowie marca 2011 r., która później przekształciła się w wojnę domową, ponad 200 tys. ludzi było i jest przetrzymywanych w więzieniach i ośrodkach syryjskiego wywiadu. Wśród przetrzymywanych tam osób figuruje wielu polityków opozycji i obrońców praw człowieka.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook