Jedynie prawda jest ciekawa

W Polsce i Grecji najgorzej dla seniorów

10.05.2015

Najlepsze warunki dla emerytów panują w Danii i Szwecji.

Tragiczna sytuacja polskich seniorów nie jest wydumanym problemem. Potwierdzają to badania indeksu aktywnego starzenia. W Unii Europejskiej tylko greccy seniorzy mają gorzej niż Polacy.

Indeks powstaje  na podstawie czterech czynników: poziomu zatrudnienia, samodzielnego życia w zdrowiu i bezpieczeństwie, uczestnictwa osób starszych w życiu społeczeństwa i możliwości i warunków sprzyjających aktywnemu starzeniu się.

Dzięki ostatniemu tego typu badaniu wiemy, że najlepiej jest się starzeć w Szwecji, Danii lub Holandii, a najgorzej właśnie w Polsce i Grecji.

Jeżeli chodzi o poszczególne kategorię, to w oparciu o wskaźnik poziomu zatrudnienia Polska jest na 20 miejscu w Europie. W kategorii samodzielnego życia w zdrowiu i bezpieczeństwie jest jeszcze gorzej. Polska znalazła się na 24 miejscu pośród państw Unii. Jeśli chodzi o uczestnictwo osób starszych w życiu społeczeństwa, to jesteśmy najgorsi w Europie. A tylko Estonia, Słowacja, Węgry i Grecja tworzą gorsze warunki do aktywnego starzenia się.

mly/niezalezna.pl

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook