Jedynie prawda jest ciekawa

W Polsce brakuje informatyków

01.07.2014

Firmy informatyczne działające na polskim rynku mają ogromny problem z pozyskaniem dobrych pracowników, ponieważ jak się okazuje w naszym kraju brakuje informatyków. Dlaczego skoro informatyka to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów?

Na polskim rynku brakuje ekspertów branży IT, w tym m.in. programistów. Potrzeba 50 tys. Specjalistów - donosi dziennik “Rzeczpospolita”. 

I faktycznie tak jest. Wolnych etatów w tym sektorze jest więcej niż pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje. 

Jeszcze inne dane przedstawia Komisja Europejska, która szacuje, iż na polskim rynku informatycznym brakuje około 250 tys. pracowników. Zapotrzebowanie na kompleksowe rozwiązania informatyczne występuje obecnie w każdej dziedzinie gospodarki.

Zapotrzebowanie na informatyków jest ogromne. W zasadzie w każdym najprostszym nawet urządzeniu mamy elektronikę i procesor, który trzeba oprogramować” - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jarosław Szawlis, prezes zarządu InsERT SA. 

Dlaczego w Polsce mamy taki stan rzeczy skoro jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce jest informatyka? 

“Gdzie pracują nasi spece od komputerów? Czy są to polskie firmy, które stawiają na nowoczesne technologie, rozwijają laboratoria, wdrażają własne, nowoczesne projekty? Niestety, w większości nie. Wchodzące na nasz rynek informatyczne giganty czy centra outsourcingowe to główny pracodawca polskich głów komputerowych” - pisze na swoim blogu Bartosz Marczuk z “Rzeczpospolitej”. 

Najwięcej pracy dla informatyków jest na Mazowszu (55 proc. ofert), Małopolsce (15 proc.) oraz na Dolnym Śląsku (11 proc.). Najmniej propozycji zatrudnienia opublikowano na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu (poniżej 1 proc. wszystkich ofert).


Rzeczpospolita, Komputer Świat, lz 

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook