Jedynie prawda jest ciekawa

W Polsce brakuje dobrych pracowników

22.07.2014

Blisko 1/3 młodych i zdolnych Polaków ma problemy ze znalezieniem dobrego zatrudnienia. Jednak to nie jedyny problem rynku pracy. W Polsce mamy stale wysokie bezrobocie, a mimo to 80 proc. pracodawców ma kłopoty z zatrudnieniem wykwalifikowanych ludzi do pracy.

Problem znalezienia „ekspertów” na konkretne stanowisko nie dotyczy tylko polskiego runku pracy. Podobnie jest w dużej części krajów Unii Europejskiej, dlatego też Komisja Europejska chce, „by państwa gwarantowały młodym zatrudnienie lub możliwość nauki i daje na ten cel 6 mld euro” - donosi portal kadry.pl

Najwięcej wykwalifikowanych pracowników poszukuje branża IT. W tym przypadku nawet w okresie najwyższej liczby zatrudnienia – wciąż brakowało rąk do pracy.

Wielu ekspertów twierdzi, że problem wynika z państwowego systemu edukacji. Dowodzą oni, że państwo zbyt słabo edukuje młodych ludzi, dlatego pracodawcy muszą angażować własne środki, aby dokształcać osoby nowo zatrudnione.

„Dotyczy to zarówno przygotowania do prac fizycznych czy obsługi specjalistycznego sprzętu, jak i warsztatów oraz akademii dla studentów finansów, ekonomii czy prawa, prowadzonych przez firmy doradcze lub zajmujące się audytem” - czytamy na portalu kadry.pl

Dlatego wródźmy do pomysłu KE. Celem programu na który UE przeznacza pieniądze jest takie wykształcenie młodych ludzi, aby żadna młoda osoba nie pozostawała bezrobotna czy też bierna zawodowo.

Państwa członkowskie UE zobowiązały się do wypracowania krajowego systemu gwarancji znalezienia pracy, praktyk zawodowych, przyuczenia do zawodu lub dalszego kształcenia.

Młodzi ludzie mają mieć ułatwioną drogę wybory ścieżki zawodowej, która będzie podparta odpowiednią linią edukacyjną.

Może wreszcie uda się zagospodarować ludzi w rynku pracy, co również wpłynie na poziom bezrobocia w Polsce. Problem w tym, że taki proces może trwać przez długie lata...

kadry.pl, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook