Jedynie prawda jest ciekawa

W jakich zawodach notuje się największe bezrobocie?

10.03.2013

Sprzedawca, krawiec czy ślusarz – to zawody w których występuje coraz większe bezrobocie. W czołówkach najbardziej zagrożonych zawodów od lat znajduję się te same profesje.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, bezrobocie obecnie rośnie w każdym zawodzie, jednak można wyróżnić kilkanaście konkretnych profesji, w których ten wzrost jest stały i największy:

Sprzedawca – na dzisiaj to zawód bez przyszłości, otwierający listę zajęć, w których najwięcej Polaków nie ma zatrudnienia. Jak wynika z najnowszych danych resortu pracy i polityki społecznej, na koniec czerwca br. w urzędach zarejestrowanych było ich ponad 158 tys. (rok wcześniej 149 tys.) - czytamy w gazecie.

Na kolejnym miejscu znajduje się zawód ślusarza, co może być pewnym zaskoczeniem. Zdaniem specjalistów, jest to wynik małej migracji zarobkowej w tym zawodzie. Ślusarze nie są gotowi wyjechać do innego miasta w celu wykonywania swojej pracy.

Jak czytamy w dzienniku z powodu podobnych przyczyn rośnie bezrobocie w zawodach takich jak : technik ekonomista, spawacz czy mechanik.

Chyba wszyscy pamiętamy słynne słowa premiera Donalda Tuska:

Spawaczy mamy o wiele za mało. Wiem, że to brzmi mało dumnie, ale lepiej być pracującym, dobrym spawaczem niż kiepskim politologiem bez pracy – powiedział w październiku zeszłego roku Tusk. Chyba jednak się pomylił.

Z powodu kryzysu kurczy się również branżą budowlana, a zatrudnienie w takich fachowców jak murarz, czy tynkarz zaczyna spadać.

W tym roku sądy ogłosiły już upadłość 147 firm budowlanych, a to jeszcze nie koniec bankructw – uważa prof. Zofia Bolkowska, ekspert rynku budowlanego z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa.

Jednak w przypadku powyższych zawodów pojawia się inny problem. Pracownicy budowlani często pracują w szarej strefie, podobnie jak krawcowe. W ten sposób często rejestrując się w Urzędzie Prawy, pracują dodatkowo „na czarno” przy budowie małych domów, czy jak w przypadku krawcowych wykonują małe robótki w domu.

Oto lista zawodów zagrożonych największym bezrobociem, według osób rejestrujących się w Urzędzie Pracy:

1. Sprzedawca – wzrost o 158 proc. zarejestrowanych osób w UP.

2. Ślusarz – wzrost o 52 proc.

3. Technik Ekonomista – wzrost o 39 proc.

4. Robotnik gospodarczy – wzrost o 33,6 proc.

5. Krawiec – wzrost o 33.3 proc.

6. Murarz – wzrost o 33.2 proc.

7. Robotnik budowlanych – wzrost o 33.0 proc.

8. Kucharz - wzrost o 30.9 proc.

9. Technik Mechanik – wzrost o 23,9 proc.

10. Szwaczka – wzrost o 23.9 proc.

 

DGP, lz 

[fot: sxc.hu] 


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook