Jedynie prawda jest ciekawa

Uwaga: Starzejemy się!

01.10.2012

Starzenie się społeczeństw zaczyna być problemem globalnym. W Japonii już ponad 1/3 społeczeństwa to osoby powyżej 60 roku życia. Niebawem będzie tak w kolejnych krajach.

Osoby starsze powinny mieć warunki do godnego starzenia się – apelują autorzy raportu opublikowanego przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

Jak wynika z opracowania - rosnący odsetek osób starszych w strukturze ludności staje się problemem na skalę globalną - wskazują autorzy raportu. Obecnie jedna na dziewięć osób, czyli ok. 810 mln ludzi, ma co najmniej 60 lat, jednak w 2050 roku będzie to już jedna osoba na pięć, a więc ponad 2 mld.

Obecnie Japonia jest jedynym krajem na świecie, w którym osoby w wieku 60 lat i starsze stanowią 30 proc. ludności, jednak w 2050 roku podobna sytuacja będzie panowała w ponad 60 krajach, od Chin przez Kanadę po Albanię.

Co więcej, starzenie się społeczeństwa przestaje być problemem wyłącznie krajów bogatych. Obecnie w krajach rozwijających się mieszka ok. 65 proc. wszystkich osób w wieku 60 lat i starszych, ale już w 2050 roku będzie to 80 proc.

Problem starzejących się społeczeństw szczególnie zagraża kobietom, które w wielu krajach przez całe życie mają bardziej ograniczony niż mężczyźni dostęp do usług medycznych i rynku pracy oraz są dyskryminowane przez prawo w zakresie dziedziczenia i własności.

"Należy aktywniej działać, by ukazywać, badać i zwalczać przypadki dyskryminacji, nadużyć i przemocy wobec osób starszych, a zwłaszcza wobec kobiet, które są bardziej narażone" – wskazuje dyrektor wykonawczy UNFPA Babatunde Osotimehin.

UNFPA apeluje do rządów państw, by utworzyły sieć zabezpieczeń społecznych dla seniorów, które zapewnią im stabilne zarobki i dostęp do najważniejszych świadczeń zdrowotnych i socjalnych. W tym kontekście przywoływane są dane Międzynarodowej Organizacji Pracy, z których wynika, że pełny pakiet ubezpieczenia społecznego ma tylko jedna piąta zatrudnionych na całym świecie.

Agencja AP przypomina z kolei, że w niektórych krajach, np. na Łotwie i Cyprze, blisko połowa osób w wieku postprodukcyjnym żyje w ubóstwie, a problem biedy wśród osób starszych nie omija nawet wysoko rozwiniętych państw, takich jak Japonia. Krajem tym na początku roku wstrząsnęła historia starszego małżeństwa oraz ich syna, którzy najprawdopodobniej umarli z głodu w mieszkaniu na
przedmieściach Tokio.

Autorzy raportu podkreślają też, że wraz z coraz większą liczbą osób starszych wzrastać będzie również liczba osób cierpiących na demencję starczą. W 2010 roku takich osób na całym świecie było ok. 35,5 mln, a co roku przybywa kolejnych 7,7 mln.

W dokumencie piętnowane są też stereotypy w mediach, które przedstawiają proces starzenia się jako schyłkowy okres, gdy należy zmniejszyć oczekiwania wobec życia. Tymczasem - zaznaczają autorzy - ludzie starsi niejednokrotnie wiodą bardzo produktywne i przyjemne życie pod warunkiem, że cieszą się dobrym zdrowiem i dysponują rozsądnym budżetem.

Ponadto autorzy raportu apelują o walkę z szeroko rozpowszechnionym przekonaniem, że starsi pracownicy blokują miejsca pracy, których poszukują młode osoby wchodzące na rynek. Pogląd ten bazuje na fałszywym przekonaniu, że istnieje skończona liczba miejsc pracy, a pracownicy są wymienialni - zaznaczają.

ansa/ PAP

[fot.sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook