Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

UNFPA: w 2100 r. ponad 10 mld, a nawet 15 mld ludzi na świecie

26.10.2011

Mająca wkrótce osiągnąć 7 mld populacja na świecie, w 2100 roku przekroczy 10 miliardów lub nawet 15 miliardów, jeśli współczynnik płodności będzie nieco większy - wynika z raportu opublikowanego w środę w Londynie przez oenzetowski Fundusz Ludnościowy (UNFPA).

W raporcie zatytułowanym "Stan światowej ludności w 2011 roku" UNFPA zwraca uwagę na poważne wyzwania dla demografii, m.in. w zwalczaniu biedy.

Według ostatnich szacunków, w 2050 r. ziemię będzie zamieszkiwało 9,3 mld ludzi, a pod koniec tego stulecia - ponad 10 miliardów.

Lecz - jak wskazuje UNFPA - wraz z niewielkim wzrostem współczynnika płodności, zwłaszcza w krajach najbardziej zaludnionych, liczba ludności może być większa: 10,6 mld w 2050 r., a ponad 15 mld w 2100 r. Współczynnik płodności określa średnią liczbę dzieci rodzonych przez jedną kobietę w danym społeczeństwie.

Według UNFPA, oczekuje się, że do 2050 r. Polskę będzie zamieszkiwało 4,85 proc. całkowitej populacji w Europie (w 2010 r. było to 5,19 proc.). Średnia długość życia wynosi w Polsce obecnie 79,1 lat - wzrost o 4,8 lat od 1990 r.    

W raporcie zwrócono uwagę, że przez ostatnie sześć stuleci współczynnik płodności spadł z 6 dzieci na kobietę do 2,5 dziecka obecnie, z tym że w krajach rozwiniętych wynosi on średnio 1,7 dziecka, a w krajach rozwijających się - 4,2.

Dyrektor UNFPA Babatunde Osotimehin zaznaczył jednak, że ludzie obecnie żyją dłużej i w lepszym zdrowiu.

Raport wskazuje na wiele wyzwań dotyczących światowej demografii, w tym na kwestie pomocy młodym ludziom z ubogich krajów w znalezieniu pracy w celu wyjścia z biedy.

Kolejnym wyzwaniem są problemy środowiska naturalnego - istnieje zagrożenie ich pogłębienia się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na żywność, energię i zakwaterowanie. W raporcie podkreśla się, że obecnie potrzeba 18 miesięcy na odnowienie zasobów naturalnych wykorzystanych w ciągu roku.  Głównym problemem jest brak wody. "Do 2030 r. świat musi stawić czoło 40-procentowemu deficytowi między zapotrzebowaniami a zasobami wody do dyspozycji" - wskazuje raport.

Kolejną sprawa jest przyszłość miast: obecnie równowaga między ludnością wiejską a miejską "nieodwracalnie przechyla się na korzyść" miast - stwierdza raport i dodaje, że konieczne jest poprawa planowania urbanistycznego.

UNFPA zwraca uwagę na kwestię imigracji. W krajach bogatych ze starzejącą się ludnością imigranci mogą uzyskać korzystne zatrudnienie o ile będą lepiej zintegrowani i chronieni.

PAP

(fot.sxc.hu)


CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook