Jedynie prawda jest ciekawa

UNESCO: zmiany klimatu zagroźeniem dla dziedzictwa

27.05.2016

Według raportu wydanego przez UNESCO zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa są poważnie zagrożone przez zmiany klimatyczne. Zdaniem naukowców, zmiany klimatu stały się jednym z istotniejszych zagrożeń dla cudów natury i kultury na całym świecie. Rosnąca temperatura, topniejące lodowce, podnoszący się poziom oceanów, intensywne susze i wydłużający się sezon pożarów - to tylko niektóre z czynników, mogących powodować degradację obiektów uznanych za światowe dziedzictwo ludzkości.

UNESCO podkreśla potrzebę stałej kontroli zmian klimatycznych i apeluje o próbę ograniczenia ich oddziaływania na zabytki.

- Musimy lepiej zrozumieć zmiany klimatu, monitorować je i im przeciwdziałać - mówi Mechtild Rössler z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- W raporcie podkreślono, że uzgodnione w porozumieniu klimatycznym zahamowanie wzrostu globalnej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2 st. C jest kluczowe dla ochrony światowego dziedzictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń - dodaje.

Na liście zagrożonych globalnym ociepleniem wyszczególniono 31 naturalnych i kulturalnych obiektów dziedzictwa ludzkości z 29 krajów na pięciu kontynentach. Wśród nich znajdują się m.in. Wenecja, Stonehenge i Wyspy Galapagos, a także Statua Wolności, Park Narodowy Yellowstone, tarasy ryżowe na Filipinach czy fiord Ilulissat na Grenlandii.

Media podają, że w spisie zagrożonych obiektów miała być uwzględniona także Australia - w tym Wielka Rafa Koralowa - jednak władze kraju zażądały usunięcia tych punktów z raportu, z obawy o lokalną turystykę.

- Zmiany klimatyczne mają wpływ na światowe dziedzictwo na całym globie - mówi Adam Markham, główny autor raportu i wicedyrektor programu ds. klimatu i energii organizacji UCS (Union of Concerned Scientists - Związek Zaniepokojonych Naukowców).

- Niektóre z posągów na Wyspie Wielkanocnej są zagrożone zatonięciem, w związku z erozją brzegową. W tym roku wiele z najważniejszych światowych raf koralowych, w tym te przy Nowej Kaledonii na zachodnim Pacyfiku, ucierpiało w wyniku blaknięcia, związanego z globalnym ociepleniem. Zmiany klimatyczne mogą ostatecznie doprowadzić do tego, że niektóre z zabytków światowego dziedzictwa stracą swój status - podkreśla.

- To trudne wyzwanie, ale jeśli poznamy skalę problemu, możemy dużo osiągnąć. A myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duży jest to problem i jak szybko zmiany zachodzą - podkreśla Markham.

Obiekty wpisywane są na listę UNESCO ze względu na swą wyjątkową wartość w skali całego świata. Najnowszy raport organizacji zaleca zatem, by przed umieszczeniem danego miejsca czy zabytku na liście, Komitet Światowego Dziedzictwa rozważył najpierw, czy nie występuje zagrożenie jego degradacją pod wpływem zmian klimatycznych.

Porozumienie klimatyczne, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" przyjęto 12 grudnia 2015 roku przez blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ.

 

 

wkt/tvn24.pl

 

[fot. wikipedia]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook