Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

UNESCO: zmiany klimatu zagroźeniem dla dziedzictwa

27.05.2016

Według raportu wydanego przez UNESCO zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa są poważnie zagrożone przez zmiany klimatyczne. Zdaniem naukowców, zmiany klimatu stały się jednym z istotniejszych zagrożeń dla cudów natury i kultury na całym świecie. Rosnąca temperatura, topniejące lodowce, podnoszący się poziom oceanów, intensywne susze i wydłużający się sezon pożarów - to tylko niektóre z czynników, mogących powodować degradację obiektów uznanych za światowe dziedzictwo ludzkości.

UNESCO podkreśla potrzebę stałej kontroli zmian klimatycznych i apeluje o próbę ograniczenia ich oddziaływania na zabytki.

- Musimy lepiej zrozumieć zmiany klimatu, monitorować je i im przeciwdziałać - mówi Mechtild Rössler z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- W raporcie podkreślono, że uzgodnione w porozumieniu klimatycznym zahamowanie wzrostu globalnej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2 st. C jest kluczowe dla ochrony światowego dziedzictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń - dodaje.

Na liście zagrożonych globalnym ociepleniem wyszczególniono 31 naturalnych i kulturalnych obiektów dziedzictwa ludzkości z 29 krajów na pięciu kontynentach. Wśród nich znajdują się m.in. Wenecja, Stonehenge i Wyspy Galapagos, a także Statua Wolności, Park Narodowy Yellowstone, tarasy ryżowe na Filipinach czy fiord Ilulissat na Grenlandii.

Media podają, że w spisie zagrożonych obiektów miała być uwzględniona także Australia - w tym Wielka Rafa Koralowa - jednak władze kraju zażądały usunięcia tych punktów z raportu, z obawy o lokalną turystykę.

- Zmiany klimatyczne mają wpływ na światowe dziedzictwo na całym globie - mówi Adam Markham, główny autor raportu i wicedyrektor programu ds. klimatu i energii organizacji UCS (Union of Concerned Scientists - Związek Zaniepokojonych Naukowców).

- Niektóre z posągów na Wyspie Wielkanocnej są zagrożone zatonięciem, w związku z erozją brzegową. W tym roku wiele z najważniejszych światowych raf koralowych, w tym te przy Nowej Kaledonii na zachodnim Pacyfiku, ucierpiało w wyniku blaknięcia, związanego z globalnym ociepleniem. Zmiany klimatyczne mogą ostatecznie doprowadzić do tego, że niektóre z zabytków światowego dziedzictwa stracą swój status - podkreśla.

- To trudne wyzwanie, ale jeśli poznamy skalę problemu, możemy dużo osiągnąć. A myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duży jest to problem i jak szybko zmiany zachodzą - podkreśla Markham.

Obiekty wpisywane są na listę UNESCO ze względu na swą wyjątkową wartość w skali całego świata. Najnowszy raport organizacji zaleca zatem, by przed umieszczeniem danego miejsca czy zabytku na liście, Komitet Światowego Dziedzictwa rozważył najpierw, czy nie występuje zagrożenie jego degradacją pod wpływem zmian klimatycznych.

Porozumienie klimatyczne, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" przyjęto 12 grudnia 2015 roku przez blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ.

 

 

wkt/tvn24.pl

 

[fot. wikipedia]

Słowa kluczowe:

UNESCO

,

zabytki

,

dziedzictwo narodowe

,

klimat

,

pogoda

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook