Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

UNESCO: zmiany klimatu zagroźeniem dla dziedzictwa

27.05.2016

Według raportu wydanego przez UNESCO zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa są poważnie zagrożone przez zmiany klimatyczne. Zdaniem naukowców, zmiany klimatu stały się jednym z istotniejszych zagrożeń dla cudów natury i kultury na całym świecie. Rosnąca temperatura, topniejące lodowce, podnoszący się poziom oceanów, intensywne susze i wydłużający się sezon pożarów - to tylko niektóre z czynników, mogących powodować degradację obiektów uznanych za światowe dziedzictwo ludzkości.

UNESCO podkreśla potrzebę stałej kontroli zmian klimatycznych i apeluje o próbę ograniczenia ich oddziaływania na zabytki.

- Musimy lepiej zrozumieć zmiany klimatu, monitorować je i im przeciwdziałać - mówi Mechtild Rössler z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- W raporcie podkreślono, że uzgodnione w porozumieniu klimatycznym zahamowanie wzrostu globalnej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2 st. C jest kluczowe dla ochrony światowego dziedzictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń - dodaje.

Na liście zagrożonych globalnym ociepleniem wyszczególniono 31 naturalnych i kulturalnych obiektów dziedzictwa ludzkości z 29 krajów na pięciu kontynentach. Wśród nich znajdują się m.in. Wenecja, Stonehenge i Wyspy Galapagos, a także Statua Wolności, Park Narodowy Yellowstone, tarasy ryżowe na Filipinach czy fiord Ilulissat na Grenlandii.

Media podają, że w spisie zagrożonych obiektów miała być uwzględniona także Australia - w tym Wielka Rafa Koralowa - jednak władze kraju zażądały usunięcia tych punktów z raportu, z obawy o lokalną turystykę.

- Zmiany klimatyczne mają wpływ na światowe dziedzictwo na całym globie - mówi Adam Markham, główny autor raportu i wicedyrektor programu ds. klimatu i energii organizacji UCS (Union of Concerned Scientists - Związek Zaniepokojonych Naukowców).

- Niektóre z posągów na Wyspie Wielkanocnej są zagrożone zatonięciem, w związku z erozją brzegową. W tym roku wiele z najważniejszych światowych raf koralowych, w tym te przy Nowej Kaledonii na zachodnim Pacyfiku, ucierpiało w wyniku blaknięcia, związanego z globalnym ociepleniem. Zmiany klimatyczne mogą ostatecznie doprowadzić do tego, że niektóre z zabytków światowego dziedzictwa stracą swój status - podkreśla.

- To trudne wyzwanie, ale jeśli poznamy skalę problemu, możemy dużo osiągnąć. A myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duży jest to problem i jak szybko zmiany zachodzą - podkreśla Markham.

Obiekty wpisywane są na listę UNESCO ze względu na swą wyjątkową wartość w skali całego świata. Najnowszy raport organizacji zaleca zatem, by przed umieszczeniem danego miejsca czy zabytku na liście, Komitet Światowego Dziedzictwa rozważył najpierw, czy nie występuje zagrożenie jego degradacją pod wpływem zmian klimatycznych.

Porozumienie klimatyczne, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" przyjęto 12 grudnia 2015 roku przez blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ.

 

 

wkt/tvn24.pl

 

[fot. wikipedia]

Słowa kluczowe:

UNESCO

,

zabytki

,

dziedzictwo narodowe

,

klimat

,

pogoda

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 8. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook