Jedynie prawda jest ciekawa

Ujawnić przemoc

25.11.2011

„Biała wstążka” to największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy wobec kobiet. W kampanię włączyły się największe polskie miasta i instytucje społeczne. Podczas trwającej do 10 grudnia 2011 r. akcji STOP przemocy, podejmą oni szereg działań, uświadamiających jak skutecznie przeciwdziałać przemocy.

Mimo, że dysponujemy wieloma formami zgłaszania przemocy stosownym instytucjom, z badań wynika, że aż 60 proc. Polaków nie wie jak reagować. Sprawie przyjrzała się bliżej Fundacja praworządni.pl, otrzymująca wiele zapytań, wskazujących na nieświadomość obywateli.

W odpowiedzi członkowie fundacji stworzyli portal internetowy ujawnij.pl. Za jego pośrednictwem można w prosty i czytelny sposób przekazać informację właściwym instytucjom administracji państwowej, odpowiedzialnym za walkę z przestępczością.

Portal gwarantuje dyskretny kontakt z organami ścigania, niezbędny w sytuacjach, gdy przemoc dotyczy najbliższych – zapewniają twórcy ujawnij.pl.

- Mamy duży odzew i duże sukcesy – mówi Juliusz Korwin, koordynator projektu - Ośrodki pomocy społecznej  informują, że informacje przekazywane są na bieżąco informacje dzięki pośrednictwu ujawnij.pl.

Serwis ujawnij.pl działa od 28 października jako projekt pilotażowy.

- W chwili obecnej patronem akcji pilotażowej jest dzielnica Bemowo. Cały czas staramy się o kolejnych patronów – informuje Korwin.

Fundacja praworządni.pl zamierza niebawem wdrożyć projekt w całej Polsce. Dziś ogłosiła oficjalny start systemu ujawnij.pl.

- Mamy nadzieję, że od 30 stycznia będzie to już ogólnopolska akcja.

Praworządni.pl przekonują, że obowiązek reagowania na dostrzeżoną wokół przemoc ma każdy z nas. Swój apel kierują więc do wszystkich:

- Jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa? W Twoim otoczeniu dochodzi do aktów łamania prawa lub do przemocy? Słyszysz lub widzisz niepokojące zdarzenia i wiesz, że ktoś potrzebuje pomocy by wyrwać się z kręgu bezradności? Boisz się o swoje bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo swoich bliskich? Jesteś osobą, której nie jest obca praworządność i chcesz pomóc w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego? Chcesz aktywnie przeciwstawić się znieczulicy społecznej? Ujawnij to! – apelują na stronie serwisu.

Co stanie się ze zgłoszoną w systemie informacją?

- Ujawnij.pl służy do poinformowania o zaistniałym zdarzeniu (przestępstwo lub wykroczenie) instytucje publiczne tj. Policja, Straż Miejska, Ośrodki Pomocy Społecznej. Wiadomości przesłane za pomocą ujawnij.pl trafiają bezpośrednio do instytucji wybranych w formularzu informacyjnym. Projekt jest realizowany przez fundację Praworządni.pl jednak fundacja nie ma dostępu do przesyłanych informacji.

PiKa
[fot.sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook