Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ujawnić przemoc

25.11.2011

„Biała wstążka” to największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy wobec kobiet. W kampanię włączyły się największe polskie miasta i instytucje społeczne. Podczas trwającej do 10 grudnia 2011 r. akcji STOP przemocy, podejmą oni szereg działań, uświadamiających jak skutecznie przeciwdziałać przemocy.

Mimo, że dysponujemy wieloma formami zgłaszania przemocy stosownym instytucjom, z badań wynika, że aż 60 proc. Polaków nie wie jak reagować. Sprawie przyjrzała się bliżej Fundacja praworządni.pl, otrzymująca wiele zapytań, wskazujących na nieświadomość obywateli.

W odpowiedzi członkowie fundacji stworzyli portal internetowy ujawnij.pl. Za jego pośrednictwem można w prosty i czytelny sposób przekazać informację właściwym instytucjom administracji państwowej, odpowiedzialnym za walkę z przestępczością.

Portal gwarantuje dyskretny kontakt z organami ścigania, niezbędny w sytuacjach, gdy przemoc dotyczy najbliższych – zapewniają twórcy ujawnij.pl.

- Mamy duży odzew i duże sukcesy – mówi Juliusz Korwin, koordynator projektu - Ośrodki pomocy społecznej  informują, że informacje przekazywane są na bieżąco informacje dzięki pośrednictwu ujawnij.pl.

Serwis ujawnij.pl działa od 28 października jako projekt pilotażowy.

- W chwili obecnej patronem akcji pilotażowej jest dzielnica Bemowo. Cały czas staramy się o kolejnych patronów – informuje Korwin.

Fundacja praworządni.pl zamierza niebawem wdrożyć projekt w całej Polsce. Dziś ogłosiła oficjalny start systemu ujawnij.pl.

- Mamy nadzieję, że od 30 stycznia będzie to już ogólnopolska akcja.

Praworządni.pl przekonują, że obowiązek reagowania na dostrzeżoną wokół przemoc ma każdy z nas. Swój apel kierują więc do wszystkich:

- Jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa? W Twoim otoczeniu dochodzi do aktów łamania prawa lub do przemocy? Słyszysz lub widzisz niepokojące zdarzenia i wiesz, że ktoś potrzebuje pomocy by wyrwać się z kręgu bezradności? Boisz się o swoje bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo swoich bliskich? Jesteś osobą, której nie jest obca praworządność i chcesz pomóc w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego? Chcesz aktywnie przeciwstawić się znieczulicy społecznej? Ujawnij to! – apelują na stronie serwisu.

Co stanie się ze zgłoszoną w systemie informacją?

- Ujawnij.pl służy do poinformowania o zaistniałym zdarzeniu (przestępstwo lub wykroczenie) instytucje publiczne tj. Policja, Straż Miejska, Ośrodki Pomocy Społecznej. Wiadomości przesłane za pomocą ujawnij.pl trafiają bezpośrednio do instytucji wybranych w formularzu informacyjnym. Projekt jest realizowany przez fundację Praworządni.pl jednak fundacja nie ma dostępu do przesyłanych informacji.

PiKa
[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

przemoc

,

ujawnij.pl

,

biała wstążka

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook