Jedynie prawda jest ciekawa

Ubywa straży miejskiej

17.07.2014

Przez ostatnie dziesięć lat zlikwidowano w Polsce 45 jednostek straży miejskiej. Do 2010 roku jednak jej szeregi rozrastały się, do momenty gdy na drodze strażników pojawił się poważny konkurent.

2013 rok wykazał pierwszy i najpoważniejszy spadek zatrudnienia w straży miejskiej.

Wystarczy spojrzeć na daje opublikowane w „Dzienniku Gazecie Prawnej” aby przekonać się, ta formacja powoli „wymiera”.

Otóż 1999 roku w Polsce zatrudnionych było 6,9 tys. strażników. W rekordowym pod względem rozrostu 2010 r., odnotowano zatrudnienie 9869 strażników. Jednak w latach 2010-12 rok do roku z formacji odchodziło po kilkadziesiąt osób, żeby dojdzie do kolejnego rekordu-400 zwolnień w ubiegłym roku.

Gdzie leży przyczyna odejścia od służby?

Należy podkreślić, że od 1994 roku ubyło 45 jednostek straży miejskiej – donosi DGP. Kolejnym powodem jest ograniczenie w etatach oraz coraz mniejsza atrakcyjność zawodu.

„W nieoficjalnych rozmowach strażnicy skarżą się też na PR, jaki wytworzył się wokół ich formacji” - czytamy w dzienniku.

Winę tu ponoszą poczęci sami strażnicy, jak również samorządy. Słynne na całą Polskę stały się opowiadania o funkcjonariuszach śpiących w radiowozach w czasie gdy obok pracuje skrupulatnie ustawiony fotoradar.

Dodatkowo okazuje się, że samorządy bez straży miejskiej nie tracą na bezpieczeństwie...

„Miasta, które pozbyły się strażników, przekonują, że nie musi się to odbyć ze szkodą dla bezpieczeństwa mieszkańców” - czytamy.

Dla przykładu stało się tak w Stalowej Woli gdzie ilość przestępstw nie zwiększyła się, a wręcz przeciwnie. Po likwidacji jednostki policja zaczęła solidniej pracować.

Podobnie było w Chrzanowie, czy kilku innych miejscowościach.

Koniec br. może również okazać się czarnym momentem dla formacji. Samorządowcy prześcigający się na wyborcze obietnice, chcą ubijać kapitał polityczny np. na likwidacji straży. Ile z nich spotka podobny los jak w Stalowej Woli?

Dziennik Gazeta Prawna, lz

[fot: facebook]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook