Jedynie prawda jest ciekawa

Tlenek węgla wciąż zabija

08.02.2012

13 osób zmarło już od początku lutego w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 344 uległy podtruciu - alarmuje MSW i straż pożarna. Apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, wietrzenie mieszkania i sprawdzanie systemów wentylacyjnych.

Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, tylko w ciągu ostatniej doby w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarła jedna osoba, a 36 uległo podtruciu. Najwięcej w woj. podkarpackim - 14, w woj. warmińsko-mazurskim - 5 oraz w woj. łódzkim i śląskim - po 3 osoby - dodała.

Zaapelowała o większą ostrożność i korzystanie wyłącznie ze sprawnych urządzeń grzewczych i gazowych. Pamiętajmy, by nie zaklejać, ani nie zasłaniać przewodów wentylacyjnych - przypomniał  Woźniak.

Z kolei rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak przypomniał, że obowiązkiem właścicieli budynków i zarządców jest sprawdzanie systemów i przewodów wentylacyjnych oraz czyszczenie kominów i urządzeń grzewczych.

Pamiętajmy o tym, by wietrzyć swoje mieszkania, dbajmy o to, aby była cyrkulacja powietrza. Urządzenia grzewcze, np. kominki, mogą być sprawne, ale kiedy do pomieszczenia nie ma dopływu tlenu może dojść do powstania tlenku węgla - powiedział Frątczak.

Przypomniał, że tlenek węgla powstaje przy niepełnym spalaniu (przy ograniczonej ilości tlenu) paliw - np. węgla, koksu i nafty. Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym. Nie widzimy go, ani go nie wyczuwamy. Po prostu jesteśmy coraz słabsi, tracimy świadomość i umieramy. Można chronić się przed tym instalując specjalne czujniki, które wykrywają CO - przypomniał Frątczak.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

PAP

[fot.sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook