Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szóstoklasiści gorsi z matematyki niż j. polskiego

24.05.2016

54 proc. - to średni wynik uzyskany przez szóstoklasistów z matematyki podczas tegorocznego ogólnopolskiego sprawdzianu; średni wynik z polskiego to 71 proc., a z angielskiego, najczęściej wybieranego przez uczniów języka obcego - także 71 proc.

Średni wynik z języka niemieckiego to 61 proc., z języka rosyjskiego - 63 proc., z francuskiego - 67 proc.

We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki sprawdzianu; tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają też uczniowie. Tegoroczni uczniowie VI klas szkół podstawowych są drugim i ostatnim rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i pisał sprawdzian w nowej formule. Zgodnie z zapowiedzią MEN, sprawdzian ma zostać zlikwidowany. Jak poinformował we wtorek wiceminister edukacji Maciej Kopeć, projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty likwidującej sprawdzian jest już po konsultacjach społecznych i międzyresortowych. 

"Sprawdzian pełnił funkcję przede wszystkim diagnostyczną, w niewielkim stopniu selekcyjną. Taka rolę odgrywał tylko w szkołach sportowych i dwujęzycznych. Jednocześnie tam są inne formy selekcji - sprawdziany predyspozycji językowych i sportowych" - wyjaśnił Kopeć. Przypomniał, że w miejsce sprawdzianu ma być wprowadzana diagnoza umiejętności gimnazjalistów. Przeprowadzana ma być ona od jesieni 2017 r. na początku nauki w I klasie gimnazjum. Udział w niej szkół będzie dobrowolny. Arkusze z zadaniami diagnozy ma przygotowywać 

CKE. Sprawdzian przeprowadzono 5 kwietnia. Składał się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzała wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Drugą częścią sprawdzianu był test z wybranego przez ucznia języka obcego. Przystąpiło do niego 344,7 tys. uczniów klas VI szkół podstawowych. 328,2 tys., czyli 95,3 proc. pisało test z języka angielskiego. Drugim językiem, jeśli chodzi o wybory szóstoklasistów, był język niemiecki; test z tego języka pisało 15,6 tys. uczniów, czyli 4,5 proc. Pozostałe języki wybrało 0,2 proc. szóstoklasistów. 

"Uczniowie, którzy przystąpili do sprawdzianu, bardzo dobrze poradzili sobie w zadaniami z języka polskiego; średni wynik na poziomie kraju jest bardzo dobry. Bardzo dobrze poradzili sobie też z zadaniami z języków obcych" - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. "Troszkę słabiej poradzili sobie z matematyką. To jest bolączka nie tylko na sprawdzianie, ale także na egzaminie gimnazjalnym i na egzaminie maturalnym. To jest wskazówka dla szkół, że warto przemyśleć sposób uczenia matematyki, nie tylko skupiać się na działaniach algorytmicznych, na nauczaniu prostych i utartych schematów, ale bardziej skupić się na kształtowaniu takich umiejętności, które pozwolą zdającym radzić sobie z zadaniami, jakich wcześniej nie widzieli" - ocenił Smolik. 

Jak mówił, gdy przeanalizuje się wyniki pod kątem różnych umiejętności, jakie sprawdzano w zadaniach z polskiego, to okazuje się, że zdający doskonale poradzili sobie zadaniami, które sprawdzały umiejętność odbioru wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nim informacji; średni wynik uzyskany to 82 proc. Dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętność analizy i interpretacji tekstów kultury - średni wynik 66 proc. i tworzenia wypowiedzi, w tym pisania tekstu własnego - 65 proc. Jeśli chodzi o umiejętności sprawdzane w zadaniach z matematyki, to średni wynik z zadań na sprawność rachunkową wynosi 62 proc., na wykorzystanie i tworzenie informacji - 64 proc., modelowanie matematyczne, czyli dobieranie odpowiednich działań i operacji matematycznych do postawionego problemu - 51 proc. oraz na umiejętność rozumowania i tworzenia strategii - 42 proc. Jeśli chodzi o umiejętności sprawdzane w zadaniach z języka angielskiego, to średni wynik z zadań na rozumienie ze słuchu wynosi 74 proc., znajomość funkcji językowych - 77 proc., znajomość środków językowych - 78 proc., rozumienie tekstów pisanych - 59 proc. 

Dyrektor CKE poinformował, że w przypadku zarówno zadań z polskiego, jak i języków obcych dziewczęta poradziły sobie lepiej niż chłopcy; wyniki dziewcząt i chłopców to odpowiednio: z polskiego - 75 proc. i 66 proc., z angielskiego - 73 proc. i 70 proc. Z matematyki średni wynik uzyskany przez chłopców i dziewczęta jest taki sam - 54 proc. Podobnie jak w latach ubiegłych, lepsze średnie wyniki uzyskali uczniowie z miast. 

Średni wynik uzyskany przez uczniów ze szkół wiejskich z języka polskiego to 69 proc., ze szkół w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców - 69 proc., z miejscowości od 20 do 100 tys. mieszkańców - 71 proc., a z miast powyżej 100 tys. - 74 proc. 

Średnie wyniki z matematyki to: na wsi - 51 proc., w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców - 50 proc., w miejscowościach 20-100 tys. mieszkańców - 54 proc., w miejscowościach powyżej 100 tys. - 60 proc. 

Średnie wyniki z angielskiego to: na wsi - 66 proc., w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców - 69 proc., w miejscowościach 20-100 tys. mieszkańców - 73 proc., w miejscowościach powyżej 100 tys. - 78 proc. Lepsze wyniki uzyskali też uczniowie ze szkół niepublicznych niż z publicznych, z języka polskiego jest to odpowiednio: 77 proc. i 70 proc., z matematyki - 68 proc. i 53 proc., z angielskiego - 84 proc. i 71 proc. 

Przedstawiając wyniki uczniów szkół publicznych i niepublicznych Smolik zwrócił uwagę, że warto pamiętać, że w szkołach niepublicznych uczy się tylko 4 proc. populacji. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Szóstoklasiści, którzy nie mogli napisać go 5 kwietnia, muszą to zrobić w drugim - dodatkowym terminie - 2 czerwca. Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego; w przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować, czy będzie się on uczył w wybranej szkole. 

Zaświadczenia wydane przez CKE z wynikiem ze sprawdzianu uczniowie dostaną 24 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej. W ub. roku średni wynik uzyskany przez szóstoklasistów z matematyki to 61 proc.; z polskiego - 73 proc.; z języka angielskiego - 78 proc., z niemieckiego - 70 proc., z rosyjskiego - 72 proc., z francuskiego - 74 proc. Smolik zaznaczył, że nie należy porównywać "surowych" danych dotyczących wyników w poszczególnych latach. "Jest pewien minus systemu egzaminacyjnego, który mamy, polegający na tym, że jesteśmy zobligowani do publikowania publicznie arkuszy egzaminacyjnych. To nam utrudnia prowadzenie analiz porównawczych poprzez stosowanie tzw. zadań kotwiczących, czyli takich samych w kolejnych latach. Dlatego bezpośrednie porównywanie wyników jest nieuzasadnione" - zaznaczył dyrektor CKE.

kk/PAP

[fot. YouTube/TV Regionalna]

Warto poczytać

 1. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 2. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 3. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 4. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 5. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 6. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 7. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

 8. mac-459196960720 15.10.2016

  Cyberprzestępstwo łatwiejsze niż tradycyjne

  Cyberprzestępstwo jest mniej ryzykowne i łatwiej je popełnić niż przestępstwo tradycyjne - mówi PAP Nigel Inkster, były dyrektor w brytyjskich służbach specjalnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook