Jedynie prawda jest ciekawa

Syria: Ofiarami zamachu było 68 dzieci

16.04.2017

Co najmniej 68 dzieci jest wśród 126 ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu na konwój z ludnością z ewakuowanych szyickich miejscowości w Syrii, do którego doszło w sobotę niedaleko Aleppo - podało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Bilans wciąż się pogarsza. Są setki rannych" - powiedział AFP szef Obserwatorium, Rami AbdelRahman.

Dodał, że ogromną większość ofiar stanowią szyiccy mieszkańcy dwóch miejscowości Fua i Kefraja wprowincji Idlib.

Zginęli także rebelianci pilnujący bezpieczeństwa konwoju oraz pracownicy organizacjihumanitarnych.

Eksplozja nastąpiła na zachód od miasta Aleppo, w miejscu stacjonowania konwoju złożonego z 75autokarów, którymi podróżowało w sumie blisko 5 tys. osób. Nikt nie przyznał się do ataku.

W piątek Syryjskie Obserwatorium informowało o rozpoczęciu ewakuacji szyickiej ludności z dwóchmiejscowości Fua i Kefraja w zamian za opuszczenie przez sunnickich rebeliantów i cywilówmiejscowości Madaja i Zabadani na mocy umowy między dwiema walczącymi stronami w Syrii. Fua iKefraja są od dłuższego czasu oblegane przez syryjskich rebeliantów. Madaja i Zabadani oblegane sąprzez siły rządowe.

Rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada zawarł w ostatnich miesiącach wiele porozumieńprzewidujących opuszczenie przez rebeliantów i ich rodziny obszarów kontrolowanych przez opozycjępo kilku miesiącach lub nawet latach oblężenia przez siły rządowe.

Opozycja uważa, że umowy są jednoznaczne z przymusowym wysiedlaniem ludności i z celową zmianądemograficzną. W marcu komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii uznała, że porozumienie oewakuacji mieszkańców wschodniego Aleppo na północnym zachodzie Syrii doprowadziło do przymusowegowysiedlenia ludności. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook