Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Święta Bożego Narodzenia bez śniegu

21.12.2015

W tym roku w Polsce nie będzie "białych świąt", a śniegu możemy się spodziewać dopiero pod koniec sezonu zimowego - poinformował w poniedziałek przewodniczący Centrum Studiów Polarnych Uniwersytetu Śląskiego prof. Jacek Jania.

"Większość prognoz krótko-, średnio- i długoterminowych na bieżącą zimę dla półkuli północnej dla średnich szerokości geograficznych jasno mówi, że w najbliższym czasie nie możemy się spodziewać śniegu" - podał prof. Jania.

Jak zaznaczył jest to "wiadomość niedobra dla dzieci, dla nas wszystkich, przyzwyczajonych do mitu +białych świąt+". Naukowiec przypomniał, że ocieplenie klimatu przejawia się przede wszystkim cieplejszymi zimami. "Trzeba się do tego przyzwyczaić" - mówił.

Jak podkreślił ekspert, prowadzone przez Centrum badania obszarów polarnych pozwalają wyjaśnić zmiany klimatyczne zachodzące także w Polsce. Powołując się na nie prof. Jania podał przykład zależności rodzaju zimy w Polsce od zasięgu lodu morskiego w obszarze arktycznym . "Czym mniejszy zasięg lodu morskiego w Arktyce, tym częściej pojawiają się śnieżne zimy w Polsce" - powiedział ekspert.

Tym "paradoksem ocieplenia klimatu" nazwał występowanie bardzo ostrych zim, podczas których temperatura i wielkość opadów znacznie odbiegają od średniej. Według profesora tym roku śniegu będzie można się spodziewać dopiero pod koniec sezonu zimowego. Choć informacje te nie są dobre m.in. dla narciarzy, jego zdaniem, ocieplenie klimatu ma także dobre strony. "Jest to wiadomość znakomita ekonomicznie - mniej odśnieżania, mniej pieniędzy na opał, mniej pieniędzy na gaz, może troszeczkę bardziej czyste powietrze, jeżeli palimy węglem" - dodał ekspert.

Profesor zauważył, że w Katowicach - podobnie jak w innych miastach - średnie temperatury roczne systematycznie rosną. "Średnio na dekadę to 0,3 st. Celsjusza" - wskazał naukowiec.

Nawiązując do informacji o zaniku lodowców, profesor podał, że "trend zmian klimatu nie jest krótkookresowy, jest trwały i zatrzymanie go, nawet przez kompletną redukcję emisji dwutlenku węgla czy innych gazów szklarniowych do atmosfery nie będzie sprawą prostą".

"To jest zresztą kwestia dyskusji, czy współczesne zmiany klimatu są wywołane wyłącznie przez człowieka, czy jest nałożony efekt działalności człowieka na naturalne trendy klimatyczne. To jest osobne zagadnienie, które wymaga dalszych badań" - ocenił prof. Jania.

PAP/mmil

[Fot. Fratria]Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook