Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

18.01.2014

Jutro w Kościele katolickim obchodzony będzie 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Do udziału we Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców, a zwłaszcza tych, którzy przebywają w Polsce zaprasza prowadzony przez Zgromadzenie Słowa Bożego – księży werbistów Ośrodek Migranta Fu Shenfu w Warszawie. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

Księża werbiści podkreślają, że ten dzień ma być dla wszystkich chrześcijan zachętą i przypomnieniem aby żyć w pełni miłością braterską, nie wyróżniając nikogo ani nie dyskryminując, w przekonaniu, że naszym bliźnim jest każdy, kto nas potrzebuje i komu możemy pomóc.

W Warszawie Msza św. zostanie odprawiona w niedzielę 19 stycznia, o godz. 7.30, w katedrze pw. św. Floriana na Pradze. Modlitwie będzie przewodniczył abp Henryk Hoser, ordynariusz  warszawsko-praski, a homilię wygłosi o. Jan Wróblewski SVD, dyrektor Ośrodka Migranta Fu Shenfu. Oprawę liturgiczną przygotowali pracownicy i wolontariusze Ośrodka.

Intencją organizatorów jest pragnienie, aby pamięć i modlitwa, uwrażliwiły jeszcze bardziej ludzi w Polsce na to, że nikt nie może pozostać obojętny na warunki, w jakich żyją rzesze migrantów, często zdanych na łaskę przypadkowych wydarzeń. Przypomina o tym tegoroczne Orędzie papieża Franciszka, które jest apelem do ludzkich sumień, by nie godzić się na wzrastającą “globalizację obojętności” i podejmować szlachetne wysiłki pomocy tym, którzy potrzebują pilnej konkretnego wsparcia i życzliwości.

Podczas jutrzejszej liturgii jej uczestnicy będą modlić się "za uchodźców, którzy cierpią z powodu lęku, rozpaczy, braku bezpieczeństwa, którym odmawia się prawa do lepszej przyszłości – aby nie tracili nadziei, że i dla nich jest przeznaczona bezpieczniejsza przyszłość".

Kolejne wezwanie z jutrzejszej modlitwy brzmi: "Za tych, którzy opuszczając swoje kraje, wpadli w pułapkę niewolniczej pracy wyzysku, handlu ludźmi – niech dane im będzie doświadczyć pomocy, braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni".

Zgromadzeni na jutrzejszych Mszach będą modlić się także "za umierających pośród wojen i nienawiści, za tych, którzy giną uciekając z własnych domów – aby Pan w swoim miłosierdziu przyjął ich do niebieskiej ojczyzny".

Mszach podczas obchodzonego po raz 100. Światowego Dnia Migranta I Uchodźcy będą też prosić Boga, aby sami "jako pierwsi dostrzegli i pomagali innym widzieć w migrancie i uchodźcy nie tylko problem, z którym trzeba się zmierzyć, ale brata i siostrę, których należy przyjąć, szanować i kochać".

Werbistowskie zaangażowanie na rzecz migrantów i uchodźców w Polsce rozpoczęło się w latach osiemdziesiątych ub. stulecia. Zwiększająca się liczba migrantów i uchodźców oraz związane z tym nowe wyzwania sprawiły, ze władze zakonne Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego postanowiły utworzyć Ośrodek Migranta, który funkcjonuje  przy Domu Misyjnym Ducha Świętego w Warszawie. Uroczystego otwarcia i poświęcenia Ośrodka dokonał 12 września 2005 roku ówczesny ordynariusz warszawsko–praski abp Sławoj Leszek Głódź.

Patronem Ośrodka obrano św. Józefa Freinademetza, pierwszego misjonarza werbistę w Chinach. Chińczycy nazywali go: „Fu Shenfu – dobry ojciec”. Pełna nazwa Ośrodka brzmi zatem: „Ośrodek Migranta Fu Shenfu".

Działalność i pomoc Ośrodka Migranta dotyczy: legalizacji pobytu oraz pomocy w znalezieniu pracy, nauki języka polskiego, wszelkich spraw duszpasterskich i katechetycznych, publicystyka dotycząca zagadnień i problemów dotyczących migracji.

W orędziu na 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież Franciszek zwrócił się do tych osób, by nie tracili nadziei, że i dla nich jest przeznaczona bezpieczniejsza przyszłość.

- Dzisiejsze ruchy migracyjne stanowią największe w całych dziejach zjawisko przemieszczania się osób, jeśli nie ludów - zawraca uwagę papież. Dodaje, że "wędrując razem z migrantami i uchodźcami, Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężeniem ich negatywnych skutków oraz ukazywać ich pozytywne efekty dla wspólnot, z których pochodzą migranci, dla tych, w których przebywają czasowo, i docelowych.

Na zakończenie orędzia papież apeluje do migrantów i uchodźców:

- Nie traćcie nadziei, że i dla was jest przeznaczona bezpieczniejsza przyszłość, że na swoich drogach możecie spotkać wyciągniętą dłoń, że dane wam będzie doświadczyć braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni!

Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako „okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

uchodźcy

,

Kościół Katolicki

Warto poczytać

 1. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 2. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 3. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 4. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 5. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 6. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 7. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 8. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook