Jedynie prawda jest ciekawa

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

18.01.2014

Jutro w Kościele katolickim obchodzony będzie 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Do udziału we Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców, a zwłaszcza tych, którzy przebywają w Polsce zaprasza prowadzony przez Zgromadzenie Słowa Bożego – księży werbistów Ośrodek Migranta Fu Shenfu w Warszawie. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

Księża werbiści podkreślają, że ten dzień ma być dla wszystkich chrześcijan zachętą i przypomnieniem aby żyć w pełni miłością braterską, nie wyróżniając nikogo ani nie dyskryminując, w przekonaniu, że naszym bliźnim jest każdy, kto nas potrzebuje i komu możemy pomóc.

W Warszawie Msza św. zostanie odprawiona w niedzielę 19 stycznia, o godz. 7.30, w katedrze pw. św. Floriana na Pradze. Modlitwie będzie przewodniczył abp Henryk Hoser, ordynariusz  warszawsko-praski, a homilię wygłosi o. Jan Wróblewski SVD, dyrektor Ośrodka Migranta Fu Shenfu. Oprawę liturgiczną przygotowali pracownicy i wolontariusze Ośrodka.

Intencją organizatorów jest pragnienie, aby pamięć i modlitwa, uwrażliwiły jeszcze bardziej ludzi w Polsce na to, że nikt nie może pozostać obojętny na warunki, w jakich żyją rzesze migrantów, często zdanych na łaskę przypadkowych wydarzeń. Przypomina o tym tegoroczne Orędzie papieża Franciszka, które jest apelem do ludzkich sumień, by nie godzić się na wzrastającą “globalizację obojętności” i podejmować szlachetne wysiłki pomocy tym, którzy potrzebują pilnej konkretnego wsparcia i życzliwości.

Podczas jutrzejszej liturgii jej uczestnicy będą modlić się "za uchodźców, którzy cierpią z powodu lęku, rozpaczy, braku bezpieczeństwa, którym odmawia się prawa do lepszej przyszłości – aby nie tracili nadziei, że i dla nich jest przeznaczona bezpieczniejsza przyszłość".

Kolejne wezwanie z jutrzejszej modlitwy brzmi: "Za tych, którzy opuszczając swoje kraje, wpadli w pułapkę niewolniczej pracy wyzysku, handlu ludźmi – niech dane im będzie doświadczyć pomocy, braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni".

Zgromadzeni na jutrzejszych Mszach będą modlić się także "za umierających pośród wojen i nienawiści, za tych, którzy giną uciekając z własnych domów – aby Pan w swoim miłosierdziu przyjął ich do niebieskiej ojczyzny".

Mszach podczas obchodzonego po raz 100. Światowego Dnia Migranta I Uchodźcy będą też prosić Boga, aby sami "jako pierwsi dostrzegli i pomagali innym widzieć w migrancie i uchodźcy nie tylko problem, z którym trzeba się zmierzyć, ale brata i siostrę, których należy przyjąć, szanować i kochać".

Werbistowskie zaangażowanie na rzecz migrantów i uchodźców w Polsce rozpoczęło się w latach osiemdziesiątych ub. stulecia. Zwiększająca się liczba migrantów i uchodźców oraz związane z tym nowe wyzwania sprawiły, ze władze zakonne Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego postanowiły utworzyć Ośrodek Migranta, który funkcjonuje  przy Domu Misyjnym Ducha Świętego w Warszawie. Uroczystego otwarcia i poświęcenia Ośrodka dokonał 12 września 2005 roku ówczesny ordynariusz warszawsko–praski abp Sławoj Leszek Głódź.

Patronem Ośrodka obrano św. Józefa Freinademetza, pierwszego misjonarza werbistę w Chinach. Chińczycy nazywali go: „Fu Shenfu – dobry ojciec”. Pełna nazwa Ośrodka brzmi zatem: „Ośrodek Migranta Fu Shenfu".

Działalność i pomoc Ośrodka Migranta dotyczy: legalizacji pobytu oraz pomocy w znalezieniu pracy, nauki języka polskiego, wszelkich spraw duszpasterskich i katechetycznych, publicystyka dotycząca zagadnień i problemów dotyczących migracji.

W orędziu na 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież Franciszek zwrócił się do tych osób, by nie tracili nadziei, że i dla nich jest przeznaczona bezpieczniejsza przyszłość.

- Dzisiejsze ruchy migracyjne stanowią największe w całych dziejach zjawisko przemieszczania się osób, jeśli nie ludów - zawraca uwagę papież. Dodaje, że "wędrując razem z migrantami i uchodźcami, Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężeniem ich negatywnych skutków oraz ukazywać ich pozytywne efekty dla wspólnot, z których pochodzą migranci, dla tych, w których przebywają czasowo, i docelowych.

Na zakończenie orędzia papież apeluje do migrantów i uchodźców:

- Nie traćcie nadziei, że i dla was jest przeznaczona bezpieczniejsza przyszłość, że na swoich drogach możecie spotkać wyciągniętą dłoń, że dane wam będzie doświadczyć braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni!

Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako „okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook