Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Studenci śląskich uczelni nie zostają bez pracy

24.05.2014

Z raportu akademickich biur karier wynika, że większość absolwentów śląskich szkół wyższych znajduje pracę - w trakcie studiów lub po zakończeniu. Studenci deklarują, że praca jest często zgodna z kierunkiem studiów.

Najnowsze raporty akademickich biur karier dotyczą losów absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej. "Dane wskazują na brak trudności ze znalezieniem zatrudnienia, a jednocześnie na dość wysoką stabilność tego zatrudnienia. W momencie badania 85 proc. badanych absolwentów naszej uczelni pracowało na podstawie umowy o pracę, a jedynie niecałe 10 proc. miało tzw. umowy śmieciowe" - powiedziała PAP Agnieszka Dunaj z Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego. 

W przypadku Politechniki Śląskiej blisko 70 proc. osób znajduje pracę już podczas studiów lub do miesiąca od ich zakończenia. Z danych Uniwersytetu Śląskiego wynika, że pracuje 80 proc. badanych absolwentów tej uczelni, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia przedstawił Uniwersytet Ekonomiczny. "Ponad 85 proc. badanych to osoby aktywne zawodowo" - poinformowała uczelnia.  

Spora część absolwentów znajduje pracę w regionie. Dunaj podkreśla, że aż 83 proc. firm, które zatrudniły ich absolwentów, ma swoje siedziby w województwie śląskim. 

Zadaniem biur karier jest również zbadanie, czy praca ich absolwentów jest zgodna z ukończonym kierunkiem studiów. 

Rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś poinformował, że "całkowitą lub częściową zgodność pracy z wykształceniem" zadeklarowało aż 87 proc. absolwentów tej uczelni. W ostatnich dwóch latach pracodawcy najbardziej poszukiwali absolwentów kierunków - informatyka, mechatronika, automatyka i robotyka, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, elektrotechnika, logistyka, matematyka. Osoby te znajdują obecnie zatrudnienie w branżach - informatycznej, architektonicznej i inżynieryjnej, górniczej, budowlanej oraz motoryzacyjnej (m.in. przy produkcji samochodów). 

Tendencje dotyczące zgodności kierunku z wykonywaną pracą potwierdzają również badania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. "Większość absolwentów jest skłonna przyznać, iż podjęta przez nich praca zawodowa jest zgodna z kierunkiem kształcenia. Dotyczy to zarówno absolwentów studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, kobiet i mężczyzn" - wyjaśnia uczelnia. Zatrudnienie niezwiązane z wykształceniem podjęło 20 proc. badanych absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego.   

W Uniwersytecie Śląskim ponad trzy czwarte badanych absolwentów wskazało, że ich praca jest całkowicie lub częściowo zgodna z ukończonymi studiami. Całkowitą zgodność, jak informuje Dunaj, zadeklarowali absolwenci chemii, informatyki, fizyki medycznej, psychologii, prawa, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. "Oznacza to, że absolwenci tych kierunków w największym stopniu wykorzystują w pracy wiedzę zdobytą podczas studiów" - dodaje Dunaj. Zatrudniani są najczęściej w administracji publicznej oraz w branżach: IT, bankowość i finanse, sprzedaż, prawo. 

Akademickie biura karier od kilku lat śledzą losy absolwentów (ostatnie badanie dotyczy osób, które ukończyły studia w 2012 roku). Biura ponadto na bieżąco monitorują rynek pracy, są w stałym kontakcie z pracodawcami, publikują informacje o ofertach pracy, oferują szkolenia z zakresu rozwoju osobistego. "Zachęcam uczniów do odwiedzania biur karier. Mamy między innymi doradców zawodowych, którzy mogą im pomóc w doborze kierunku studiów" - mówi Dunaj.

mc,PAP

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. us.edu.pl]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

studenci

,

zatrudnienie

,

praca

,

bezrobocie

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook