Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Studenci śląskich uczelni nie zostają bez pracy

24.05.2014

Z raportu akademickich biur karier wynika, że większość absolwentów śląskich szkół wyższych znajduje pracę - w trakcie studiów lub po zakończeniu. Studenci deklarują, że praca jest często zgodna z kierunkiem studiów.

Najnowsze raporty akademickich biur karier dotyczą losów absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej. "Dane wskazują na brak trudności ze znalezieniem zatrudnienia, a jednocześnie na dość wysoką stabilność tego zatrudnienia. W momencie badania 85 proc. badanych absolwentów naszej uczelni pracowało na podstawie umowy o pracę, a jedynie niecałe 10 proc. miało tzw. umowy śmieciowe" - powiedziała PAP Agnieszka Dunaj z Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego. 

W przypadku Politechniki Śląskiej blisko 70 proc. osób znajduje pracę już podczas studiów lub do miesiąca od ich zakończenia. Z danych Uniwersytetu Śląskiego wynika, że pracuje 80 proc. badanych absolwentów tej uczelni, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia przedstawił Uniwersytet Ekonomiczny. "Ponad 85 proc. badanych to osoby aktywne zawodowo" - poinformowała uczelnia.  

Spora część absolwentów znajduje pracę w regionie. Dunaj podkreśla, że aż 83 proc. firm, które zatrudniły ich absolwentów, ma swoje siedziby w województwie śląskim. 

Zadaniem biur karier jest również zbadanie, czy praca ich absolwentów jest zgodna z ukończonym kierunkiem studiów. 

Rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś poinformował, że "całkowitą lub częściową zgodność pracy z wykształceniem" zadeklarowało aż 87 proc. absolwentów tej uczelni. W ostatnich dwóch latach pracodawcy najbardziej poszukiwali absolwentów kierunków - informatyka, mechatronika, automatyka i robotyka, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, elektrotechnika, logistyka, matematyka. Osoby te znajdują obecnie zatrudnienie w branżach - informatycznej, architektonicznej i inżynieryjnej, górniczej, budowlanej oraz motoryzacyjnej (m.in. przy produkcji samochodów). 

Tendencje dotyczące zgodności kierunku z wykonywaną pracą potwierdzają również badania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. "Większość absolwentów jest skłonna przyznać, iż podjęta przez nich praca zawodowa jest zgodna z kierunkiem kształcenia. Dotyczy to zarówno absolwentów studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, kobiet i mężczyzn" - wyjaśnia uczelnia. Zatrudnienie niezwiązane z wykształceniem podjęło 20 proc. badanych absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego.   

W Uniwersytecie Śląskim ponad trzy czwarte badanych absolwentów wskazało, że ich praca jest całkowicie lub częściowo zgodna z ukończonymi studiami. Całkowitą zgodność, jak informuje Dunaj, zadeklarowali absolwenci chemii, informatyki, fizyki medycznej, psychologii, prawa, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. "Oznacza to, że absolwenci tych kierunków w największym stopniu wykorzystują w pracy wiedzę zdobytą podczas studiów" - dodaje Dunaj. Zatrudniani są najczęściej w administracji publicznej oraz w branżach: IT, bankowość i finanse, sprzedaż, prawo. 

Akademickie biura karier od kilku lat śledzą losy absolwentów (ostatnie badanie dotyczy osób, które ukończyły studia w 2012 roku). Biura ponadto na bieżąco monitorują rynek pracy, są w stałym kontakcie z pracodawcami, publikują informacje o ofertach pracy, oferują szkolenia z zakresu rozwoju osobistego. "Zachęcam uczniów do odwiedzania biur karier. Mamy między innymi doradców zawodowych, którzy mogą im pomóc w doborze kierunku studiów" - mówi Dunaj.

mc,PAP

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. us.edu.pl]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

studenci

,

zatrudnienie

,

praca

,

bezrobocie

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook